Sunteți pe pagina 1din 8

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 16.02.2024

PROPUNĂTOR: Ibănișteanu Oana-Elena

CLASA ELEVULUI PRACTICANT: a XII-a D

PROFESOR COORDONATOR: Botezatu Leana-Vasilica

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 22 Iași

1
Data: 16 februarie 2024
Grupa: Mică C (
Tema anuală: Cu este, a fost și va fi aici pe Pământ?
Tema săptămânii: Animale din mări și oceane
Categoria de activitate: Jocuri și activități liber alese 1 (activități pe centre de interes)
Subiectul activității: Din lumea necuvântătoarelor
 Joc de masă: Găsește umbra-animale marine
 Arte: Solzii peștișorilor
 Construcții: Acvariul
Tipul activității: consolidare

Scopul activității : consolidarea cunoștințelor despre animalele marine, dezvoltând abilitățile motrice fine, gândirea logică și
coordonarea ochi-mână.
Obiective operaționale:
O1: să îmbine corect piesele de puzzle pentru a obține o imagine cu o insectă;
O2: să indice traseul corect de parcurgere al unui labirint;
O3: să scrie semnul grafic al literei B respectând modelul dat în auxiliar;

Strategia didacticǎ:
a) Metode si procedee: instructajul, conversația didactică, explicația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei;
b) Mijloace didactice: fișe de lucru (Anexele 1), imagini cu insecte pentru puzzle (Anexa 2), creioane colorate, piese de puzle, lipici,
foi albe;
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe

2
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

3
Nr. Secvențele Ob Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică
Crt. activității op
Metode și Mijloace Forma de Evaluare
procedee didactice organizare a
didactice învățării
1. Momentul Sunt asigurate condiţiile optime Instructajul Creioane Frontal, Capacitatea
organizatoric pentru o bună desfăşurare a colorate, indivoidual preșcolarilor de a
activităţii: fișe de se pregăti pentru
- aerisirea sălii de grupă; lucru, începerea
- amenajarea mobilierului și a piese de activității.
spațiului de desfășurare a puzzle, foi
activității (scăunelele vor fi albe, lipici,
așezate sub formă de semicerc); planșă
- pregătirea materialului model
didactic și intuitiv;
- asigurarea unui climat optim,
a ordinii și a ambianței
educaționale necesare.
2. Introducerea Se va realiza prin intermediul Conversația Frontal Capacitatea
în activitate unei conversații. didactică preșcolarilor de a
În ce anotimp suntem noi, numi câteva
dragilor? exemple de
Suntem în anotimpul de primă- insecte pe care le
vară. întâlnim
Foarte bine! După cum bine știți, primăvara.
în anotimpul de primăvară natu-
ra renaște. Adică copacii înflo-
resc, apar florile de primăvară,
iar odată cu ele și micile insecte.
Puteți să-mi dați câteva exemple
de insecte de primăvară?
Răspunsuri posibile: albina,
furnica, buburuza, fluture, etc.
Foarte bine, dragilor!
3. Anunțarea Dragii mei, pentru activitatea de Conversația Frontal Capacitatea
temei și a astăzi am pregătit trei centre. La didactică preșcolarilor de a
obiectivelor Bibliotecă, va trebui să lucrați din recepta un mesaj
caiețelul vostru special litera B, la al oral.
doilea centru, veți avea de
rezolvat un puzzle, iar la Științe
aveți de rezolvat un labirint.
4
4. Prezentarea, (1) Explicarea centrelor
explicarea și Joc de masă: Preșcolarilor li se Explicația, Piese de Frontal Capacitatea
valorizarea vor da niște piese de puzzle pe demonstrația, puzzle, foi preșcolarilor de a
conținutului care ei trebuie să le îmbine conversația albe, lipici, identifica etapele
Anexa 1 – fișă de lucru (centrul Ș tiințe)

5
Anexa 2

6
7
8

S-ar putea să vă placă și