Sunteți pe pagina 1din 7

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROFESOR COORDONATOR: Tătărușanu Florin

PROFESOR METODIST: Vasluianu Andreea Ionela

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Serdenciuc Angelica/ Plămădeală Paula

ELEV PRACTICANT: Parasca Narcis

CLASA ELEVULUI PRACTICANT: a XI-a C


DATA: 16.11.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 26, Iași

GRUPA: Mare A

TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: Cosmosul

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul estetic și creativ (DEC)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități artistico-plastice

MIJLOC DE RALIZARE: Pictură

TEMA PLASTICĂ: „Cerul înstelat”

TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Crearea unei lucrări practice ilustrând cerul înstelat, exersând tehnica de lucru (pensulația);

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să enumere materialele necesare lucrării plastice de pe masa de lucru;

O2: să observe planșa model a propunătorului;

O3: să respecte etapele de lucru și indicațiile primite în vederea obținerii unei lucrări reușite;

04: să își exprime părerea cu privire la lucrarea proprie și la cele ale colegilor.
STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE: Conversația euristică și catehetică, explicația, demonstrația, observarea, expunerea,


instructajul;
MIJLOACE DIDACTICE: Foi albe, acuarele, planșa model, pensule, recipient cu apă;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE TEMPORALE: 25-30 min
SCENARIUL DIDACTIC

NR. SECVENȚELE OB. DEMERSUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


CRT. ACTIVITĂȚII OP. INSTRUCTIV- METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
EDUCATIV PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE
E
1. MOMENT Asigurarea condiţiilor optime Instructajul, Frontal, Capacitatea
ORGANIZATORIC necesare desfăşurării conversația individual; preșcolarilor de a
activităţii. euristică; se pregăti pentru
- aerisirea sălii începerea
- aranjarea scaunelor şi a activității;
meselor
- pregătirea materialelor
folosite în timpul activităţii
2. INTRODUCERE ÎN Se va realiza prin intermediul Conversația Ghicitoarea; Frontal, Capacitatea
ACTIVITATE unei ghicitori. euristică; individual; preșcolarilor de a
„Licurici pe bolta mare, intui răspunsul
Apar noaptea când nu-i ghicitorii;
soare.
Ceru-i ca un giuvaier,
Dar în ziuă, toate pier!”
(Răspuns: Stelele)
3. ANUNȚAREA „Dragilor, după cum v-ați Conversația Frontal, Capacitatea
TEMEI ȘI A dat seama și din ghicitoare, euristică; individual; preșcolarilor de a
OBIECTIVELOR noi astăzi vom picta. Vom înțelege noul mesaj
realiza o lucrare cu cerul al zilei;
înstelat.”
4. DIRIJAREA O1 a) Intuirea materialelor Expunerea; Foi albe, Frontal, Capacitatea
ÎNVĂȚĂRII Propunătorul va aranja sala acuarele, individual; preșcolarilor de a
de grupă, iar pe masă le va pensule, enumera
așeza materialele necesare recipient cu materialele de
realizării lucrării, preșcolarii apă; lucru;
trebuie să enumere
materialele care se află pe
masă.
b) Prezentarea și intuirea Conversația Planșa model; Frontal, Capacitatea
modelului euristică, individual; preșcolarilor de a
Se vor descoperi pe masa de observarea, observa planșa
lucru materiale precum: foi demonstrația; model;
albe, pensule, recipient cu
apă, acuarele.
Propunătorul le va arată
preșcolarilor planșa model,
spunând că așa trebuie să
arate planșa la final.
c) Prezentarea modului Conversația Frontal, Capacitatea
de utilizare a euristică, individual; preșcolarilor de a
materialelor explicația; înțelege sarcinile
Dragilor, vom începe prin a didactice;
picta toată suprafața foii cu
tempera de culoare albastră,
apoi după ce s-a uscat vom
începe prin a picta stelele și
luna de pe cer.
Se vor prezenta etapele de Conversația Foi albe, Frontal, Capacitatea
O3 lucru și modul în care să euristică, acuarele, individual; preșcolarilor de a
utilizeze materialele pentru a explicația; pensule, respecta toate
realiza lucrarea propusă: recipient cu etapele de lucru;
1. Se va picta toată apă;
suprafața foii cu
tempera de culoare
albastră;
2. Se vor picta stelele și
luna după ce s-a uscat
culoarea albastră;
Propunătorul va pune accent Conversația Foi albe, Frontal, Capacitatea
pe acuratețea lucrării și pe euristică, acuarele, individual; preșcolarilor de a
ordinea la masa de lucru. explicația; pensule, duce la bun sfârșit
recipient cu lucrarea plastică;
apă;

5. OBȚINEREA O4 Copiii încep să lucreze, Conversația Lucrările Frontal, Capacitatea


PERFORMANȚELO respectând etapele de lucru, euristică, copiilor; individual; elevilor de a
R curățenia și disciplina. explicația; răspunde
Se oferă ajutor preșcolarilor comenzilor orale;
care au nevoie.
Lucrările vor fi expuse într-
un loc vizibil, unde să le
putem admira și aprecia.
6. EVALUARE Îi voi întreba pe copii cum se Conversația Frontal, Capacitatea
numește lucrarea și ce examinatoare individual; preșcolarilor de a
metode au folosit pentru a o ; răspunde în
realiza. propoziții la
întrebările
adresate;
7. ÎNCHEIEREA Lucrările vor fi analizate în Conversația Lucrările Frontal, Capacitatea
ACTIVITĂȚII funcție de criteriile de euristică; copiilor; individual; elevilor de a
evaluare stabilite și respecta conduita
prezentate la începutul și disciplina în sala
activității. de grupă;
Se vor face aprecieri
generale asupra
comportamentului
preșcolarilor și a
răspunsurilor oferite.

S-ar putea să vă placă și