Sunteți pe pagina 1din 3

Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași

Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
Proiect didactic

Propunător : Prof. Drd. Corduneanu Flaviana

Disciplina : Matematică și explorarea mediului


Aria curriculară : Matematică și Științe ale naturii
Tip de curriculum - trunchi comun
Unitatea tematică : “O lume dispărută”
Subiectul lecției - Dino învață să numere!
Tipul lecției – mixt
Durata : 35 min.
Scopul :îmbogățirea cunoștințelor despre formele geometrice plane și despre evoluția vieții pe Terra;

Obiective operaționale :

 să denumească figurile geometrice plane : triunghi, dreptunghi, triunghi, pătrat, cerc;


 să raporteze corect cifra la cantitate și invers;
 să precizeze utilitatea materialelor pe care le au la dispoziție;
 să decupeze figurile geometrice, respectând conturul trasat;
 să lipescă astfel încât să obțină o lucrare unitară;
 să mențină o poziție a corpului corectă față de suportul de lucru;
 să aprecieze calitatea lucrărilor executate pe baza criteriilor stabilite.

Strategii didactice :
Metode și procedee : observația, învățarea prin descoperire, învățarea prin cooperare, brainsorming,
explicația, elemente de problematizare;
Mijloace didactice: fișe de lucru, coală A5 (colorată), foarfece, lipici;
Forma de organizare: frontal, individual;

Întâlnirea de dimineață : „Surprizele lui Dino...!” Calendarul naturii.


Comunicare în limba română -¨Săculețul fermecat (Joc didactic); O lume dispărută (poveste creată
de copii)¨
Muzică și mișcare : “Toamnă, bine ai venit!” (repetare cântec); Cântece de toamă - audiție

Matematică și explorarea mediului : Învață împreună cu Dino figurile geometrice;

Arte vizuale și lucru manual : O lume dispărută (pictură)


Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com

SCENARIUL LECȚIEI

Etapele Ob. Conţinut instructiv – educativ Strategii didactice Evaluarea


activităţii Metode şi Mijloace Forme de formativă
procedee didactice organizare
1. Set anticipativ - organizarea colectivului de elevi în
a) Moment verea asigurării condițiilor optime
introductiv pentru desfășurarea activității ;
Elevii vor fi grupați în perechi și vor
afla că sarcinile le vor lucra în conversația
colaborare. frontal

Voi iniția o scurtă discuție legată de


dinozauri. Voi întreba elevii dacă își
amintesc cum au dispărut dinozaurii conversația
b) Captarea de pe Terra. (Dinozaurii au dispărut explicația
atenţiei când un asteroid a lovit Pământul.
Impactul a provocat incendii pe
suprafețe imense. Acest lucru a dus
la dispariția dinozaurilor și a altor
specii de plante și animale).
2. Anunţarea Astăzi la ora de Matematică și evaluarea
temei şi a explorarea mediului ne vom conversația, curiozităţii şi a
obiectivelor îmbogăți cunoștințele legate de cxpicația frontal gradului de
formele geometrice plane / univers interes
și vom număra corect în concentrul manifestat de
0 – 10 . elevi faţă de
tema anunţată;

3. Dirijarea Elevii vor primi o fișă cu figuri capacitatea de a


învăţării geometrice, o coală A5, foarfece și identifica
lipici. explicația fișe de lucru formele
Elevii vor privi fișa și vor recunoaște învățarea prin foarfece Individual geometrice
O1 figurile geometrice plane. descoperire coală A5 plane;
Având astfel de materiale la
O3 dispoziție elevii vor intuí tipul de capacitatea de a
activitate pe care îl vom desfășura. decupa după
Ei vor avea de decupat figuri contur;
O4 geometrice după contur după
următorul cod : capacitatea de a
O2 1 cerc mare; 2 dreptunghiuri mari; 2 raporta corect
pătrate mici; 3 cercuri mici, 3 cantitatea la
pătrate mari ; 4 dreptunghiuri mici, cifra și invers
1 triunghi mare;
Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
4. Obţinerea capacitatea de
performanţei Elevii vor realiza cu ajutorul a îmbina
formelor geometrice un corp ceresc formele
O5 – asteroidul care a lovit planeta conversația fișe de lucru geometrice
Pământ, cauza dispariției explicația foarfece Individual pentru a obține
dinozaurilor. demonstrația coală A5 o lucrare
O6 Ei vor utiliza doar materialele unitară;
decupate, însă le vor îmbina creativ
pentru a obține o lucrare originală. capacitatea de a
Voi acorda o atenție sporită poziției menține o
O7 corpului pe care elevii o mențin în poziție corectă a
timpul activității corpului în timp
Lucrările vor fi expuse , iar elevii vor ce lucrează;
fi încurajați să aprecieze lucrarea
proprie sau a celorlalți. capacitatea de a
aprecia calitatea
lucrării proprii
sau a altor elevi;
5. Încheierea Voi face aprecieri individuale sau
activităţii colective legate de implicarea conversația
elevilor în activitatea propusă.

S-ar putea să vă placă și