Sunteți pe pagina 1din 3

Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași

Clasa Pregătitoare A
www.clasapregătitoare.wordpress.com
Proiect didactic

Propunător : Prof. Drd. Corduneanu Flaviana

Disciplina : Arte vizuale și lucru manual


Aria curriculară : Arte
Tip de curriculum - aprofundat
Unitatea tematică : Toamna
Subiectul lecției - Fructe și legume de toamnă
Mijloc de realizare - dactilopictură
Tipul lecției – mixt
Durata : 35 min.
Scopul : dezvoltarea capacității de transpunere a ideilor proprii apelând la forme simple de exprimare
specifice artelor;
Obiective operaționale :

 să recunoască materialele de lucru şi să le precizeze utilitatea;


 să aplice corect culoarea cu degetul arătător pe suprafața dată, respectând indicațiile primite;
 să realizeze o lucrare completă folosind tehnica indicată;
 să aprecieze lucrarea personală şi/sau pe cele ale colegilor folosind cel puţin un criteriu;

Strategii didactice:

Metode și procedee: demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, explicaţia;

Mijloace de realizare : acuarele, bloc de desen, panou;

Forme de organizare : frontal

Programul zilei :
Comunicare în limba română - “ Coșul fermecat – Recunoaște fructele / legumele” (joc didactic);
Muzică și mișcare - Toamnă , bine ai venit! (audiție, învățare cântec);
Matematică și explorarea mediului : Ce știi despre astronauți (convorbire având ca suport o
prezentare Power Point); Nava spațială (desen după contur);
Arte vizuale și lucru manual : Fructe / legume de toamnă (dactilopictură)
Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregătitoare.wordpress.com
SCENARIUL LECȚIEI

Etapele Ob. Conţinut instructiv – educativ Strategii didactice Evaluarea


activităţii Metode şi Mijloace Forme de formativă
procedee didactice organizare
1. Set anticipativ - organizarea colectivului de elevi în
a) Moment verea asigurării condițiilor optime conversația frontal
introductiv pentru desfășurarea activității ;

Voi iniția o scurtă discuție legată de


anotimpul toamna. Elevii vor
obsersa fructele și legumele dispuse conversația
în colțul viu. Le voi atrage atenția explicația
asupra culorilor variate pe care
b) Captarea acestea le au.
atenţiei

2. Anunţarea La ora de Arte vizuale și lucru evaluarea


temei şi a manual elevii clasei pregătitoare vor conversația, curiozităţii şi a
obiectivelor picta fructe și legume de toamnă cxpicația frontal gradului de
folosind o tehnică îndrăgită de ei – interes
dactilopictura. Voi precisa că acord manifestat de
o atenție sporită felului în care elevi faţă de
utilizează această tehnică pentru tema anunţată;
realizarea unei lucrări unitare.
3. Dirijarea Elevii clasei pregătitoare vor executa
învăţării exerciții de încălzire: “Mișcăm explicația bloc de capacitatea de a
degețelele!”,“Batem demostrația desen frontal executa corect
palmele!”,“Picură! Plouă! Tună! A acuarele exercițiile de
ieșit soarele!” recipiente încălzire;
Voi insista ca ca elevii să cu apă
pregătească acuarela (să picure apă
pentru a putea utiliza culorile). Elevii
primesc fișe pe care au deja capacitatea de a
O1 imprimat conturul fructelor / preciza utilitatea
legumelor de toamnă. materialelor
Le voi explica tehnica de lucru și voi puse la
insista să aplice corect culoarea cu dispoziție;
degetul arătător pe suprafața dată.
4. Obţinerea Voi demonstra pe o planșă A3
performanţei pentru ca elevii să observe cum să capacitatea de
O2 aplice corespunzător culoarea. demonstrația a aplica
Pe măsură ce elevii lucrează voi exercițiul laptop, individual corespunzător
verifica dacă respectă tehnica conversația cd-uri culoarea pentru
O3 indicată; unde se remarcă a obține o
neînțelegeri intervin cu noi explicații lucrare
completă;

Turul Galeriei capacitatea de a


Lucrările elevilor sunt expuse pe un apreciapropria
panou. Elevii vor fi încurajați să lucrare sau a
rostească aprecieri legate de propria altui elev;
lucrare și de lucrările celorlalți elevi.
Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregătitoare.wordpress.com
5. Încheierea Voi face aprecieri individuale sau
activităţii colective legate de implicarea conversația
elevilor în activitatea propusă.

S-ar putea să vă placă și