Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.11.2011
Grupa: Pregătitoare (Boboceii)
Tema anuală: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: “File din jurnalul toamnei”
Subtema: “Toamnă si hărnicie”
Tema activităţii : “Tablou de toamnă”
Mijloc de realizare: pictură
Tipul activitaţii: verificare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
Durata: 40 minute
Scopul activitaţii:
 Verificarea şi consolidarea deprinderilor de organizare a compoziţiei plastice prin
diferite tehnici de pictură
Obiective operaţionale: O1 : Să identifice în tablou culorile specifice anotimpului toamna;
O2 :Să picteze fructe şi legume pe suprafaţa tratată cu griş;
O3 :Să completeze spaţiul dat folosind culori specifice , prin
tehnica amprentării;
O4 :Să redea în spaţiul plastic flori de toamnă folosind culorile
adecvate.
Strategii didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
Resurse materiale: acuarele, pensule, palete, coli albe, suprafeţe tratate cu griş, frunze, tablou
de toamnă, pahare cu apă, şerveţele.
Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual
Bibliografie: 1.Breben,Silvia,şi colaboratorii,2007,Metode interactive de grup,Ghid
metodic,Ed. Arves,Craiova.
2.Răileanu,Daniela,Vieru,Dorina,Alexa,Iuliana, Proiectarea pas cu pas-
Îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar,Ed. Diamant
3.Revista învăţământului preşcolar, Ed.Arlequin, nr. 3-4/2011

Scenariu didactic

ETAPELE STRATEGII DIDACTICE


ACTIVITĂŢII CONŢINUTUL Resurse Metode şi EVALUARE
ŞTIINŢIFIC materiale procedee
1) Moment Se va organiza spaţiul şi
organizatoric climatul educativ într-un mod
optim desfăşurării activităţii.
Copiii vor intra în mod
ordonat în sala de grupă şi se
vor aşeza pe scăunele.
2) Captarea Sub formă de surpriză, se -planşă cu -conversaţia,
atenţiei prezintă copiilor un tablou tablou de frontal
reprezentând castelul toamnă
anotimpului toamna şi
împrejurimile acestuia, totul
fiind pustiu după ce locul a
fost devastat de vântul Val-
Vârtej.
3)Verificarea şi Copiii vor fi antrenaţi în -brainstorming -frontal -observarea
reactualizarea analiza tabloului şi vor sistematică
cunoştiinţelor evidenţia culorile specifice
anotimpului toamna,
identificând în tablou spaţiile
libere ce reprezintă livada,
grădina de legume şi grădina
de flori, pe care le vor umple
cu elementele
corespunzătoare, rezultate în
urma lucrărilor proprii.
4) Anunţarea Se va anunţa tema activităţii -conversaţia,
temei şi a şi obiectivele în termeni explicaţia
obiectivelor accesibili. Copiii vor realiza
“tabloul de toamnă” folosind
diferite tehnici de pictură.
5) Intuirea Intuirea materialului se va -conversaţia
materialului face pe grupe, cerându-li-se
distributiv copiilor să-l denumească.
6) Dirijarea Copiii vor fi împărţiţi în trei -acuarele, -demonstra- -aprecieri
învăţării grupe în funcţie de simbolul palete,pensule, ţia,explicaţia, frontale şi
primit la jocul didactic. Prima frunze, supra- exerciţiul individuale.
grupă va picta flori de feţe tratate cu
toamnă; a doua grupă va griş, coli albe.
picta fructe şi legume pe
suprafeţe tratate cu griş; a
treia grupă va realiza covor
de frunze prin tehnica
amprentării.
Greierele şi furnica vor
realiza copaci pe tablou,
folosind tehnica amprentării
palmare.
Se va explica şi demonstra
fiecărei grupe în parte modul
de lucru. După precizarea
sarcinilor de lucru, se vor
executa câteva exerciţii de
încălzire a muşchilor mici ai
mâinii: “Mişcăm degeţelele” ,
“Închidem şi deschidem
pumnii” , “Morişca” ,
“Cântăm la pian” , “Cade
ploaia”.

Realizarea lucrărilor de
către copii

Copiii lucrează respectând


indicaţiile date de educatoare,
pe fond muzical. Pe parcursul
lucrului vor fi supravegheaţi
şi ajutaţi cei care întâmpină
dificultăţi. Se dau explicaţii
suplimentare şi se corectează
ţinuta la masa de lucru acolo
unde este cazul.
7) Obţinerea După ce elementele tabloului
performanţei au fost realizate, se trece la
aşezarea lor. În timp ce copiii
aduc lucrările se va purta un
scurt dialog despre ceea ce au
realizat şi cât de corect au
lucrat.
8) Încheierea Se vor face aprecieri
activităţii referitoare la modul în care s-
a desfăşurat întreaga
activitate şi asupra copiilor.
Copiii vor primi diplome şi
stimulente.

S-ar putea să vă placă și