Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.09.2022

EDUCATOR :CRISTINA ROTARU

UNITATEA SCOLARA : GRADINITA CU PP ARIEL PLOIESTI

GRUPA: MIJLOCIE

TEMA ANUALĂ  DE STUDIU: ‘’CUM ESTE/ A FOST ȘI VA FI AICI PE


PĂMÂNT?’’
TEMA SӐPTӐMÂNII: ,,CULORILE TOAMNEII”
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DOMENIUL OM  ȘI SOCIETATE
MIJLOC DE REALIZARE: MOTOTOLIRE SILIPIRE
TEMA ACTIVITĂŢII : ,,COSUL CU FLORI ”
TIPUL ACTIVITATII: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
SCOPUL ACTIVITATII:
 Formarea și consolidarea deprinderii de a realiza  un cos cu flori cu ajutorul
tehnicilor  lipirie și mototolire
 Dezvoltarea capacitatii psihomotorii prin mânuirea materialului didactic
individual

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să denumeasca materialele de lucru primite; obiectivul este realizat daca toți
copiii denumesc cel puțin două materiale de lucru;
O2: să execute tehnicile de lucru însusite anterior: mototolire, lipire; obiectivul este
realizat daca toți copiii execută corect cel puțin o tehnică de lucru
O3: să finalizeze lucrarea; obiectivul este realizat dacă 80% din copii finalizează
lucrarea folosind tehnicile de lucru cunoscute;
O4: să analizeze lucrarea proprie sau pe cele ale colegilor, conform criteriilor de
evaluare: corectitudine,estetică, acuratețe, grad de finalizare; obiectivul este realizat
dacă toți copiii descriu un coș, enumerând cel puțin un criteriu de evaluare

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul
MATERIAL DIDACTIC: lipici,;șervețel, fundiță din hârtie, floricele de toamna din
hârtie,coș din hârtie
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 20-25 minute
Bibliografie:
 Metodica predarii activitatilor manual in gradinita de copiii,Ed.Didactica si
Pedagogica,Bucuresti,2007

DEMERSUL DIDACTIC

Strategii didactice
Momentele Descrierea situatiilor de Metode si Material Forme de Evaluare
activitatii instruire procedee didactic organizar
e
1. Asigurarea conditiilor Instructaj
Moment optime pentru verbal
organizato desfăşurarea în bune
ric condiţii a activităţii.
2.     Captarea atentie se Conversatia
Captarea face cu ajutorul unei Explicatia ghicitoare Frontală Orala
atenţiei ghicitori adresata de
catre educatoare:
,,Toamna vine-n zori
Cu-o mulțime de culori,
Are daruri nenumarate ,
Într-un coș le pui pe
toate!”

3. Copiii vor fi anunţaţi că Conversatia


Anunţarea la activitatea practică Explicatia
temei vor  realiza un ,,Coș cu
flori”
4. Intuirea materialelor:
Dirijarea Educatoarea îi intreabă
învăţării ce material au primit pe Conversația Lipici, coș Frontala 
masută. support,
Prezentarea și analiza fundiță,
lucrării model: serfețel,fl
Educatoarea prezintă ori de
copiilor lucrarea model, toamna Aprecieri
discutând cu aceștia din hârtie stimulativ
despre  materialele pe e pe tot
Conversația
care urmează să le parcursul
folosească și modul de activitatii
realizare. Explicația
Explicarea și
demonstrarea Frontală
procedeului de lucru:
   Educatoarea explică și
demonstrează etapele de
lucru pentru realizarea
lucrării:

1)Se vor lipi floricelele de


toamna in coș.

2)Se vor mototoli bile Explicația


albe  din hârtie șervetel Lipici, coș
(flori de toamna)  și se support,
vor lipi pe frunzele din fundiță,
cos. serfețel,fl Aprecieri
3)Se va lipi fundița pe ori de stimulativ
toarta coșului cu flori. Demonstrația toamna e pe tot
  Exercitii de încălzire a din hârtie parcursul
mușchilor mici ai mâinii. Frontală activitatii
Copii vor face miscările
corespunzatoare
versurilor:

Mișcăm degețelele și
bătem pălmuțele,
Ale noastre degețele  ute
se fac floricele
Și se leagănă în vânt si se-
apleacă la pământ.
Mâna lebădă o fac
Și ea dămereu din cap.
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile mi le rotesc.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid precum o
floare.
Mâinile nu stau pe loc,
Ci se pregătesc de joc:
Sus-jos, sus-jos,
Să putem lucra frumos!

     Educatoarea le
demonstrează copiilor
cum trebuie folosite
materilalele si modul de   
lucru.

     În timp ce copiii


lucrează,  educatoarea dă
indicațiile necesare.

  Pentru desfășurarea
activității in mod cât mai
plăcut, copiii vor lucra pe
fondul muzical ,,Colaj
cântec de toamna”.

5.     Copiii  vor analiza Conversaţia Aprecieri


Evaluarea lucrarile colegilor săi, în spirit
activităţii motivând ce le place sau critic și
nu,  și de ce. autocritic
    Se vor face aprecieri
6. globale asupra modului
Încheiere de lucru,,a
a comportamentului din Conversaţia Frontală
activităţii timpul activității, a
gradului de îndeplinire a
sarcinilor
propuse ,precum si
asupra corectitudinii
realizǎrii sarcinilor.

S-ar putea să vă placă și