Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

DATA: 13.06.2023
CLASA: Pregătitoare
STUDENT: Borcan Elena Madalina
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale si lucru manual
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Salutare,primavara!”(4 săptămâni)
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
SUBIECTUL LECȚIEI: ,CUNUNA ZANEI PRIMAVARA ”
MIJLOC DE REALIZARE: Ruperea si mototolirea hârtiei
TIPUL LECTIEI: evaluare
SCOPUL:
 Formarea deprinderii de a realiza o lucrare după o temă dată;
 Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect instrumentele şi materialele adecvate, de a adopta o poziţie corectă în timpul lucrului;
 Dezvoltarea atenţiei voluntare;
 Educarea interesului pentru frumos, a gustului estetic şi a simţului civic.

COMPETENTE SPECIFICE:
Arte vizuale si lucru manual
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context
familiar;
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar
Dezvoltare personală
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
Comunicare în limba română
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 – să coloreze flori de primavară ;
O2 – să decupeze după contur;
O3 – să respecte etapele de lucru ale activităţilor prezentate;
O4– să enumere cuvinte ce le vin în minte în legătură cu conţinutul termenului primăvara;
O5 – să aprecieze obiectiv atât propria lucrare, cât şi a colegilor:
Afective
O1 - vor manifesta interes pe tot parcursul orei;
O2 –să-şi dezvolte gustul estetic şi dragostea pentru natură prin realizarea lucrărilor propuse;
O3 - să-şi formeze o atitudine responsabilă faţă de problemele cu care se confruntă natura.
Motrice
O1 - să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor fini ai mâinii;
O2 - să mânuiască atent şi corect instrumentele folosite;
O3 – să execute corect etapele elaborării lucrărilor;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1.METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, brainstormingul, explicatia, demonstratia, exercitiul;


2.FORME DE ORGANIZARE: frontală, în echipe, individual;
RESURSE MATERIALE: imagini sugestive despre Primavara, foarfece, lipici , laptop, CD – fond muzical, ;
RESURSE TEMPORALE: 35 minute+15minute activităti în completare
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale, autoevaluare, evaluarea colegilor, analiza produselor
activitătii.
Bibliografie:
 *** Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S., 2012;
 *** Organizarea interdisciplinară a ofertelor de invăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2012;
 Mihăescu, Mirela şi colectivul, Metode activ-participative aplicate in Invăţământul primar, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti,
2010;

DESFĂSURAREA LECTIEI

2
Evenim. OB. Continutul stiintific Mijloace Forme de Evaluare
didactic OP. si metode organizare

Moment Elevii vor avea pe bănci materialele necesare desfăsurării lectiei de frontal
oragnizatoric arte vizuale si lucru manual.
Captarea Priviti parul Zanei Primavara! Nu credeti ca ar fi mai frumoasa cu o Observarea
atentiei cununa de flori? Conversatia sistematică

Anuntarea Haideti sa o bucuram pe Zana Primavara! Vom decupa flori pentru a Conversatia frontal
temei decora cununa Zanei Primavara si vom lipi flori pe crengute.
Pentru realizarea acesteia trebuie să lucrati cât mai frumos, curat si
în liniste.

Demonstrarea Elevii sunt impartiti in 2 echipe, intuiesc materialele primite pe În perechi Aprecieri verbale
modului de bănci, denumindu-le pe fiecare în parte . Explicatia,
executie Se dau explicaţii de folosire a materialelor şi a ustensilelor de
lucru.Le demonstrez tehnica de lucru dupa ce au facut exercitiile de Conversatia
incalzire a muschilor mainii.
Li se dă libertate în alegerea culorilor si a modului de îmbinare a
acestora.
Executarea O echipa va decupa flori si va lipi bilute de hartie, decorand Elementele Individual
prin activitate cununa Zanei Primavara. lucrării
independentă Cealalta echipa va lipi floricele pe crengute , realizand o macheta. Exercitiul
În timp ce ei lucrează, le voi pune un fond muzical cu cântece de Laptop, cd- uri
primavara.
Spor la treaba! Îi voi ajuta pe cei ce au nevoie.

3
Evaluare Vor decora coronita apoi o vom multumi pe Zana Primavara. Observatia, In perechi Autoevaluare,
Se vor face aprecieri în functie de corectitudinea realizării lucrării, Explicatia Evaluarea
de acuratetea si încadrarea în timp. lucrările finite colegilor
conversatia,
observatia

Activitate recreativă: Hora florilor

S-ar putea să vă placă și