Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Data: 24.04.2023

Clasa:PREGĂTITOARE

Unitatea de învățământ: COLEGIU NAȚIONAL PEDAGOGIC “SPIRU HARET”


BUZĂU

Aria curicularră: ARTE

Disciplina: AVAP

Tipul lecției: mixtă

Tema plastică: Colaj

Subiectul plastic: “Coroniță cu elemente de primăvară”

Tehnica de lucru/mijloc de realizare: colaj prin decupare, lipire

Propunător: Olaru Roxana Maria

Scopul: : Îmbogățirea cunoștințelor folosirii colajului din domeniul artei cu


noțiuni și tehnici specifice acestuia

Competente generale:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
familiare

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici


elementare diverse

Competențe specifice vizate


1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în ipostaze familiare, în spaţiul
înconjurător;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;

Pagina 1 din 6
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple

Obiective operaționale:

O1.Să identifice materialele și instrumentele de lucru primate pe bănci, pe baza cunoștințelor


anterioare.

O2. Să aplice corect tehnicile de lucru specifice colajului (tăiere, decupare după contur, lipire)
pentru a obține produsul final- Coroniță cu elemente de primăvară ;

O3. Să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de criterii simple date, prin raportare la
produsul model;
Strategii didacte
►Metode și procedee: conversatia, explicatia ,observarea , exercitiul.

►Materiale folosite:farfurii de carton, hârtie creponată, lipici, foarfecă, elemente


de primăvară care trebuie decupate.

►Forme de organizare: frontal,individual

Resurse umane: elevii clasei pregătitoare

Resurse temporale: 50min.

Bibliografie:

1. Programa pentru clasa pregătitoare,clasa I si clasa II.


2. Caietul auxiliar „ Mapa elevului”,Corina Istrate,Dora Macean ,editura
EDU,2016

Pagina 2 din 6
Scenariul didactic
Etapele lecției Ob. Conținutul informațional al lecției Metode și Mijloace Forme de Evaluar
Op. procedee didactice organizare
Moment Sunt asigurate condițiile necesare desfășurării optime a activității Totalitatea
organizatoric didactice: Conversația materialelor Frontal
- aerisirea sălii de clasă; Observare
- aranjarea mobilierului corespunzător lucrului individual; sistematic
- pregătirea materialelor didactice;
.
Verificarea Se realizeaza prin chestionarea orală a elevilor cu privire la Conversația Frontal Aprecier
cunostintelor/t anotimpul primăvară, elemente, sărbători. Exercițiul verbale
emelor/Recapi
tulare

Captarea Elevilor li se va prezenta o coroniță de primăvară, iar pe baza Exercițiul Aprecier


atenției acesteia, le voi adresa elevilor o serie de întrebări: Observarea verbale
Audiția
1. Ce anotimp este?
2. Ce elemente reprezentative ale anotimpului primăvara
regăsim pe coroniță ?
3. Ce sărbători avem în anotimpul primăvară?
4. Care este sărbătoarea voastră preferată?
Anunțarea Pe baza momentului de la captarea atenției, elevii vor Conversația
temei și a descoperi tema lecției “Coroniță cu elemente de primăvară’’și
obiectivelor obiectivele activității

Reactualizare Se va realiza pe baza unor discuții libere despre tot ce au Conversația Frontal
a învățat despre anotimpul primăvara.
cunostintelor

Pagina 3 din 6
Dirijarea Propunătoarea le prezintă o coroniță cu elemente de primăvară Demonstratia
învățării realizată de către ea. Apoi le explică copiilor etapele de lucru pentru Conversația Planșa
a obține fiecare acest produs plastic.Pe bancă fiecare copil are o Explicația model
farfurie de carton, foarfecă, lipici, hârtie creponată, elemente
specifice anotimpului primăvara (flori de primăvară, insecte, Frontal
frunzulițe). Prima etapă de lucru constă în decuparea mijlocului Exercițiul Observar
farfuriei de carton. După ce a fost decupată farfuria, elevii vor comporta
înfășura cu hârtie creponată suprafața farfuriei, urmând la final să Farfurie de entului
carton,
lipească. A doua etapă de lucru constă în colorarea elementelor de elevilor
hârtie
primăvară, care apoi vor fi decupate și lipite pe coronița noastră. creponată,
lipici,
Produsul final trebuie să redea bucuria frumuseții anotimpului
foarfecă,
primăvara, bogată în variate elemente (flori, insecte, culori, viață, elemente de
verde pur) primăvară

demonstratia

exercitiul
Obținerea
Aprecieri
performanței
verbale
Individual

Pagina 4 din 6
Prin realizarea sarcinii de lucru se realizează fixarea parțială a
cunoștințelor. Supraveghez și îndrum elevii pentru a decupa și lipi
corect elementele specifice anotimpului primăvara, indicându-le
locul dacă nu l-au reținut.

Evaluez lucrările plastice ale elevilor atât individual cât și în


grup, pe tot parcursul activității pentru a te asigura ca lucrează
conform cerințelor .

Apreciez în permanență lucrările elevilor.

……………….. …….. …… . ..
Transferul Voi întreba elevii ce am realizat în cursul orei de astăzi. Conversația Aprecier
cunoștințelor/ verbale
Obținerea
Feedback-ului
Evaluarea
performanței Se realizează prin evaluarea formativă realizată pe tot parcursul Conversația Caietul Evaluare
lecției. Exercițiul auxiliar finală

Încheierea Apreciez verbal modul de lucru al fiecărui elev Conversatia Expunere


lectiei/APRE lucrarilo
CIERI
FINALE

Pagina 5 din 6
Pagina 6 din 6

S-ar putea să vă placă și