Sunteți pe pagina 1din 8

Semnătură:

Profesor pentru învăţământul


« Copiii au mai multă nevoie de exemple decât de critici. » (Joseph Joubert) primar:
Dorina Telcean

Profesor coordonator practică


pedagogică:
Laurențiu Hofnar
Director:
Raluca Mărginean

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Nr. 1, Bistrița

Propunătoare: Melinte Ancuta

Data: 30.03.2017

Clasa: I

Aria curriculară: Arte

Disciplina: AVAP(arte vizuale și abilități practice)

Subiectul lecţiei: Iepurasul de Paste colaj

Tipul de lectie: formare de priceperi şi deprinderi


Discipline/ Domenii integrate: CLR

Durata: 50 min

COMPETENŢE GENERALE:

1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare;

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse.

CLR

1.Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute

2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice;

1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în contexte cunoscute;

2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;

2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă;

2.5. Explorarea de utilizări în contexte variate a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu.

CLR
1.1.Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul şi la finalul orei elevii vor fi capabili să:

Domeniul cognitiv:

O1-Să denumească materialele necesare activităţii, utiliznâd cunoştinţele acumulate până în prezent din maxim 3 încercări;

O2-Să identifice culorile necesare realizării lucrarii , dintr-o singură încercare, cu ajutorul cunoştinţelor acumulate până în prezent;

O3-Să utilizeze corect tehnica de lucru(decuparea şi lipirea elementeor date), folosind explicaţiile propunătoarei, în maxim 10 minute

O4-Să răspundă corect la întrebările adresate de către propunătoare, folosind cunoştinţele acumulate până în prezent, din maxim 2 incercări;

O5-Să evalueze lucrările colegilor pe baza criteriilor stabilite(respectarea conturului în decuparea florilor şi lipirea corectă a acestora), utilizând minim
2 propoziţii;

Domeniul psihomotor:

O5- să mânuiască corect materialele de lucru fără să se accidenteze;

O6- să păstreze poziția corectă în bancă facilitând astfel munca depusă.

O7-să manifeste interes la oră, ținând cont de regulile propunătoarei, din prima încercare.
Domeniul afectiv:

O8- să exprime argumentat păreri asupra lucrărilor colegilor şi a propriei lucrări.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: M1-conversația, M2-instructajul, M3-demonstrația, M4-exercițiul, M5- explicația.

Mijloace didactice: m1-foaia colorata , m2-lipici , m3-foarfeca , m4-creion

Forme de organizare: frontal, individual

SISTEM DE EVALUARE:

Metode de evaluare: Me1-aprecieri verbale, Me2-autoevaluarea, Me3-observarea sistematică

Forme de evaluare: formativă, sumativă

SCENARIU DIDACTIC

Nr. Eveniment Timp Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice/ Eval.


Cr didactic Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Meto- Mijloa- Metode
t. (Etapele de ce de
activității) evaluare
1. Moment 1 min
organizatoric Se pregatesc materialele necesare pentru buna desfăşurare a lecției. Elevii intră în sală şi
Se stabileşte ordinea în clasă. se pregătesc pentru ora
de arte vizuale și
abilități practice.
2. Captarea atenţiei
2min Captarea atenției se realizează prin prezența propunătoarei şi printr-o Elevii sunt atenți.
ghicitoare a cărui cuvânt cheie este ,,iepurasul,,
-Dragii mei,am aici un plic pentru voi.Haideti sa vedem ce se afla in acest
plic.Ia priviti,este o ghicitoare!

Mititel, fricos, pufos

El aduce într-un coş

Ouşoare colorate
Şi frumos încondeiate
3. Reactualizarea
vechilor 3min Se realizează o scurtă conversație:
cunoştinţe În ce anotimp ne aflăm? ( Ne aflăm în anotimpul primăvara) Elevii răspund la
Care sunt lunile acestui anotimp? ( Lunile acestui anotimp sunt întrebările adresate de M1
martie, aprilie, mai) către propunătoare.
Noi în a câta lună de primăvară ne aflăm? ( Ne aflăm în prima lună
din anotimpul primavara, adică luna Martie)
Ce se întâmplă primăvara în natură? (Primăvara în natură pământul se
dezgheață, se întorc păsările călătoare, copacii înverzesc, florile
înfloresc)
Ce sarbatoare se apropie?(Se apropie Pastele”

4. Anunţarea temei
şi a obiectivelor 1min „Pentru că se apropie Pastele,astazi la ora de abilitati practice m-am Elevii ascultă receptiv
gandit sa realizam impreuna un iepuras de Paste pe care il veti decora ceea ce propunătoarea
cu flori de primavara. Mă aştept de la voi să lucrați curat şi ordonat le transmite.
respectând instrucțiunile primite.”

5. Desfăşurarea 35 Analiza planşei model


activităţii/ min 1.Se prezintă modelul
Dirijarea Modelul pentru copii este realizat din hartie cartonata.Acesta Elevii sunt atenți.
învăţării/ reprezinta iepurasul de Paste .In partea inferioara a iepurasului sunt
Prezentarea aplicate niste detalii sub forma de floricele,iar la gatul iepurasului se
noului conţinut afla o fundita.
Dragii mei, după cum vedeţi aici avem modelul pe care, la rândul
vostru trebuie să îl realizaţi.
Ce observati pe aceasta lucrare?(floricele,fundite) M3
Ce culori am folosit?(rosu,verde,albastru,galben) Se recepționează
Ce tehnică credeţi că am folosit pentru a realiza aceasta lucrare? indicațiile. M2
(tehnica lipirii si decuparii)

2.Se demonstreză metoda de lucru


Voi explica modul de realizare a lucrării.
 decuparea elementelor după contur; M3
 aranjarea elementelor lucrării pe planşa suport;
 lipirea elementelor componente într-o formă proprie pe Elevii realizează
planşa suport; sarcina de lucru M4

Voi avea adusa o foaie pe care este desenata conturul iepurasului.Le


voi explica cum va trebui sa decupeze .Pe foaia de hartie iepurasul
este compus din 2 cercuri care alcatuiesc trunchiul si capul ,si o
pereche de urechi.Copiii decupeaza intai tot modelul,dupa care le voi
cere sa decupeze in interiorul celui de-al doilea cerc care reprezinta
trunchiul..Se realizează exerciții de încălzire a musculaturii
Se rotesc încheieturile. Se bate cu degetele/pumnii în masă.
„Plouă, plouă”
„Tună”
„Lupta cocoşilor”
„Se întind rufele”
„Cântăm la pian”
„Se învârt moriştile”
Se va trece la executarea lucrării:
REALIZAREA PROPRIU-ZISĂ A PLANŞEI

Acum, vă rog să continuaţi voi singuri şi dacă aveţi nevoie de ajutor


vă rog să îmi spuneţi ridicând mâna sus, lucraţi în linişte! Spor la
treabă!
Elevii lucrează iar eu mă plimb printre ei, pentru a observa cum
lucrează,ofer ajutor si indicaţii unde este cazul
In continuare copiii vor decupa de pe o foaie primita modele de
flori,pe care le vor colora cu carioci sau cu creioane .Acestea vor fi
lipite la baza iepurasului.Totodata vor aplica si fundita decupata la
gatul iepurasului.
Dupa ce au terminat de aplicat detaliile de la baza ,vor continua cu
detaliile de la cap.Aici copiii vor decupa ochii si nasul ;pe care le vor
si lipi,urmand ca mustatiile ,gura si dintii sa fie facute cu carioca.

6. Obţinerea 2 min M2
performanţei/ La finalizarea lucrării se cere elevilor să stabilească un titlu propriei Dau un titlu adecvat
Asigurarea lucrări.(ex: „Iepurasul Tup” ,,Iepurasul de Paste,, ,,Iepurasul cel lucrării.
retenţiei şi vesel,,)
transferului
7. Evaluarea 6min Compară lucrările. M1
activităţii/ Copiii vor veni pe rânduri în față cu lucrările, iar ceilalți colegi își vor
Feedback spune părerea.
Se oferă aprecieri verbale elevilor, atât individual cât şi colectiv
menționându-se modul de lucru al copiilor.

S-ar putea să vă placă și