Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educaţiei şi Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din cadrul


Universității de Stat „Alecu Russo”din Bălți

Proiect didactic
la educația tehnologică

Elev: Ușurelu Cătălina


Învățător: Andrușco Mariana Nota______

Bălți, 2023
Clasa: III
Disciplina: Educația tehnologică
Modulul: Colaje și decorațiuni
Subiectul tematic: Colajel tematice și cu subiect, în mai multe straturi.Tabou de primăvară.
Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi
Unități de competență: 2.1, 2.2.
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1 – să precizeze etapele de lucru;
O2 - să îmbine tehnica decupării, îndoirii cu tehnica lipirii pentru a obţine lucrarea propusă;
O3 – să evalueze şi să autoevalueze lucrările pe baza criteriilor de evaluare;
O4 – să manifeste interes pe parcursul lecției;
Strategii didactice:
- Forme de organizare a activității: Frontal, individual;
- Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, demonstraţia, Turul galeriei;
- Mijloace didactice: hârtie colorată , lipici, foarfecă, planșe
Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

Elemente de conținut Strategii didactice


Strategii de
O t'
evaluare
Activitatea învățătorului Activitatea elevului Forme Metode Mijloace

Evocare
Asigur condiţiile necesare unei bune defăşurări Frontal Conversația Planșă
a lecţiei, pregătesc materialul didactic, aerisesc Ghicitoare
sala de clasă.
Astǎzi, în grǎdina mea
Am vǎzut dupǎ perdea
Cum o zânǎ frumuşicǎ
Iar dǎ viaţǎ la grǎdinǎ …
Cine-i oare acea zâna?
(Primăvara) metoda Primăvara
Realizarea sensului
Deoarece a venit primăvara, astăzi vom realiza Frontal Conversația Planșă
un tablou de primăvară. Individual Explicația, Lipici
Prezint elevilor tabloul cu floare din hârtie, Demonstrați Foarfece
realizat din hârtie colorată, prin decupare şi a Hârtie
lipire. Solicit elevilor, să verifice dacă au Observarea colorată
materialele necesare realizării lucrării.
Stabilesc sarcinile de lucru pe etape (anexa 1):
1. Luați o foaie sub formă de pătrat și
îndoiți-o pe diagonală pentru a forma
un triunghi.
2. .Repetați operațiunea de două ori. Se va
obține un triunghi isoscel.
3. Se trasează un semioval pe latura lungă
a triunghiului isoscel, dinspre partea
deschisă spre cea închisă. Se înlătura
partea superioară. Nu se taie din partea
închisă a triunghiului, colțul de jos.
4. Se taie din nou paralel cu semicercul,
formându-se încă două sectiuni.
5. Pentru a asambla floarea avem nevoie
de 2 forme. Ambele bucăți de hârtie au
patru "petale", fiecare dintre ele are trei
subdiviziuni. Ridicați fiecare a doua
subdiviziune a celor patru petale pe
care o lipiți în partea interioară a florii,
apoi suprapuneți cele două forme.
Reamintesc elevilor regulile ce trebuie
urmate în realizarea lucrărilor la orele de
abilităţi:
-mânuirea cu atenţie a obiectelor ascuţite
care ne pot accidenta;
-nu se foloseşte mult lipici;
-nu se grăbeşte lucru, fiecare elev lucrează
în ritmul său.
Înainte de a se apuca de lucru execut împreună
cu elevii câteva exerciţii pentru întărirea
muşchilor mâinii:
,,Mişcăm degeţelele,
Batem palme, palmele,
Pumnişorii uite-aşa
Şi morişca tot aşa,
Înainte si-napoi,
Vine ploaia pe la noi.”
Asigur fondul muzical necesar în vederea
creǎrii unei atmosfere adecvate lucrului.
Urmăresc realizarea etapelor, fac precizări
asupra modului în care lucrează elevii.
Reflecție
Se strâng lucrările şi se expun pe un panou în Frontal Conversația
faţa clasei. Elevii îşi vor analiza propriile Explicația
lucrǎri motivând alegerea fǎcutǎ şi vor analiza Turul
şi lucrările colegilor făcând Turul Galeriei. Galeriei
Lucrările se evaluează după urmatoarele
criterii de succes:
Colaj tematic
1. Respect tema şi subiectul propus.
2. Utilizez adecvat materiale şi ustensile
specifice tehnicii colaj.
3. Respect regulile tehnicii securităţii.
4. Realizez colajul în mai multe straturi.
5. Execut lucrarea cu acurateţe.
6. Realizez subiectul într-un mod individual şi
creative.
Extindere
Apreciez modul de lucru al elevilor, precum şi
felul în care s-a desfǎşurat lecţia.

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și