Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.03.2022
CLASA: I B
ÎNVĂŢĂTOR: Vlăescu Steliana
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Magia primăverii
SUBIECTUL: Trioramă cu decor de primăvară
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL LECȚIEI:
 Formarea deprinderilor de colorare, decupare, pliere și lipire prin dezvoltarea capacității de realizare a
unor creații funcționale și estetice folosind materiale și tehnici adecvate de lucru(triorama).

FORMA DE REALIZARE꞉ activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE: ● Arte vizuale și abilități practice


● Comunicare în limba română
● Dezvoltare personală
 Muzică și mișcare

COMPETENȚE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice :
1.1. Sesizarea diferenței dintre informația practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic;
1.3. Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale ușor de prelucrat şi tehnici accesibile
2.4 Transformarea unui material prin tehnici variate.

Comunicare în limba română


1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;
2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine;

Dezvoltare personală
2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate;

Muzică și mișcare
3.3. Exprimarea impresiilor muzicale într-o formă cât mai variată.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să denumească, pe baza imaginilor, insectele și florile specifice primăverii;
O2 – să enumere materialele necesare realizării lucrării propuse;
O3 – să identifice, pe baza explicațiilor primite, etapele de realizare ale unei triorame;
O4 - să execute compoziția ,,Trioramă cu decor de primăvară” utilizând decuparea, plierea,
lipirea și decorarea într-o armonie estetică;
O5 – să evalueze lucrarea proprie și pe cele ale colegilor, cu ajutorul criteriilor de evaluare
stabilite.

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, observația dirijată, demonstrația, exercițiul,
problematizarea, turul galeriei.
 RESURSE MATERIALE: hârtie colorată, creioane, carioci, foarfece, lipici, laptop,
videoproiector
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
 FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza
produselor activității;
 RESURSE TEMPORALE: 50 minute
 RESURSE UMANE:14 elevi

Bibliografie:
 C. Rizea, D. Stoicescu, I. Stoicescu., Arte vizuale și abilități practice-manual pentru clasa a II-a,
Editura Litera, București, 2015.
 Elena Seghedin, Didactica abilităților practice, Editura Universității Alexandru Ioan Cuza, Iași,
2015
 MECTS - Programa pentru disciplinele: Arte vizuale și abilități practice, Limba și literatura
română, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare, aprobată prin ordin al ministrului
Nr.3418/19.23.2013”, București, 2013;
 www.krokotak.com
 www.youtube
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Secvențele Ob Conținutul instructiv educativ Metode și Mijloace de Mod de Evaluare
Crt. lecției . procedee învățământ organizare
didactice
Op
.

1. Momentul  Asigur condițiile optime pentru buna Conversația Frontal


organizatoric desfășurare a lecției.
 Distribuirea materialului de lucru. Instructajul
verbal

2. Captarea O1  Le prezint elevilor un filmuleț despre Conversația PPT Frontal Observarea sistematică
atenției primăvară.
https://www.youtube.com/watch?
Observația
v=VyH5-65xybo Laptop
dirijată

 Solicit enumerarea semnelor sosirii acestui
anotimp, a insectelor și florilor
identificate.
 Sunt toate colorate la fel ? Ce culori
predomină în acest frumos anotimp ?
3. Anunțarea  Astăzi, la arte vizuale și abilități practice, Frontal
temei vom discuta despre primăvară și surprizele
ei. Până la sfârșitul orei veți realiza o Conversaţia
trioramă în care veți încadra elemente de
primăvară.
4. Dirijarea Prezentarea și intuirea lucrării:
învăţării  Elevii analizează materialele aflate pe
bancă (fișă de lucru, flori, fluturi,
buburuze, lipici, foarfece).
O1 Conversația Frontal Observarea sistematică
 Solicit 2-3 elevi să enumere materialele pe
care le-au descoperit pe bancă. Hârtie
 Prezint lucrarea model. colorată, fișă,
 În urma parcurgerii unor etape de lucru, Problematizarea lipici,
lucrările voastre vor fi asemănătoare cu
Lucrare
aceasta.
model
 Ce reprezintă această lucrare?
 Ce materiale am folosit pentru realizarea
Conversația
O2 ei?
 Cu ce figură geometrică seamănă Foarfece,
triorama? creioane
Observația colorate
 Solicit copiilor să enumere instrumentele
dirijată
de lucru precizând rolul lor în realizarea
lucrării.

Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru

 Explic și demonstrez în același timp cu


elevii etapele de lucru:
Fișă cu Observarea sistematică
1. Pliați pătratul din hârtie colorată după cele procesul
O3 două diagonale trasate. Problematizarea tehnologic. Frontal
2. Desfaceți pătratul în forma inițială și
decupați după linia punctată(o jumătate de
diagonală).

3. Suprapuneți și lipiți cele două colțuri


rezultate pentru a obține triorama. Lucrare
model
4. Colorați elementele de pe fișă: soare, flori,
copac înflorit folosind culorile potrivite.
5. Decupați aceste elemente. Explicația Frontal

6. Pliați copacul după linia punctată

7. Aplicați lipici în parta de jos a copacului


O4 și lipiți-l la baza trioramei.

8. Aplicați soarele și norii în partea


superioară a trioramei.

9. Decorați cu fluturi, buburuze și flori.

Verificarea modului de înțelegere a celor Fișă cu


demonstrate: procesul
tehnologic
 Cer elevilor să explice, ajutându-se de
planșa model ce tehnici de lucru am Frontal Observarea sistematică
folosit Demonstrația
Individual
 Solicit 2-3 elevi să precizeze etapele de
lucru.
Exercițiul
Executarea lucrării:

 Se fac exercițiile pentru încălzirea


mușchilor mici ai mâinii(ploaia, morișca,
cântatul la pian).
Plouă uşor. Să auzim!

Cu vârf de degete banca lovim.

Plouă mai tare. Ploaia tot vine. Frontal Observarea sistematică


Lovim cu degetele bine, bine.
Exercițiul
Loveşte grindina în trotuare.
Să ciocănim şi noi mai tare!

Tună departe, tună acum,

Batem cu pumnii: bum, bum, bum.

Vreme frumoasă s-a făcut,

Un curcubeu a apărut, Laptop

Noi brațele ușor rotim

Şi norii îi gonim! videoproiector

 Atrag atenția elevilor cu privire la modul


cum folosesc materialele de lucru astfel
încât să nu se rănească. Problematizarea
 Elevii lucrează individual. Se lucrează pe
fond muzical. Individual Observarea sistematică
 Supraveghez modul de lucru şi dau Exercițiul
indicații unde este nevoie.
 Elevii pot obține mai multe variante a
lucrării în funcție de decorul folosit.

5. Analiza și  Fiecare elev va expune lucrarea realizată


aprecierea în fața clasei, într-o expoziție.
O5 Turul galeriei Lucrările Frontal Observarea sistematică
lucrărilor  Se va face autoevaluarea şi inter-evaluarea
în funcție de criteriile stabilite şi apoi elevilor Individual
evaluarea învățătoarei.
Evaluare orală
 Voi aprecia în mod deosebit lucrările
originale, pe cele realizate corect dar și pe
celelalte pentru efortul depus de elevi

6. Retenție și Conversația
transfer Frontal
abilități practice? Laptop Observarea sistematică
 Ce insectă ne vestește sosirea primăverii?
O1 videoproiector
Ce culoare are?
 Care este prima floare ce vestește Problematizarea
primăvara?
 Cum v-ați simțit într-un singur cuvânt pe
parcursul activității?
 Propun elevilor să audieze
cântecul ,,Ghiocel și buburuză”.

7. Încheierea  Se încetează lucrul și se face curățenie la Conversația Lucrările Frontal Aprecieri verbale
activității locul de muncă. elevilor
 Voi face aprecieri generale și
individuale.
PROCES TEHNOLOGIC

Subiectul : Trioramă cu decor de primăvară


Materiale : hârtie colorată, fișă de lucru, lipici
Ustensile : creioane colorate, foarfece
Operații de lucru :
Etapa 1: Plierea pătratului colorat conform etapelor de lucru pentru obținerea trioramei;
Cu ajutorul foarfecii se decupează hârtia colorată după linia punctată.
Etapa 2: lipirea bazei trioramei ;
Se aplică lipici pe cele două colțuri rezultate și se suprapun obținându-se triorama.
Etapa 3: colorarea și decuparea elementelor de pe fișa de lucru;
Cu ajutorul foarfecii se decupează elementele de primăvară.
Etapa 4: plierea copacului după cele două linii punctate;
Se pliază copacul pentru a obține efectul de 3D.
Etapa 5: lipirea piciorului copacului pe baza trioramei;
Se aplică lipici pe o parte a piciorului și se lipește de baza trioramei.
Etapa 6: lipirea soarelui și a norilor în partea superioară a trioramei;
Se aplică lipici pe spatele soarelui și norilor lipindu-se apoi în partea de sus a lucrării.
Etapa 7: finisarea lucrării;
Decorarea cu stikerele primite.

DESCRIPTORI DE PERFORMANȚĂ

FB B S
Pliază corect respectând Pliază parțial corect Pliază cu sprijinul cadrului
etapele de lucru respectând etapele de lucru didactic
Lipește corect obținând Lipește parțial corect obținând Lipește cu ajutor suplimentar
triorama triorama
Colorează corect, în contur, Colorează depășind parțial Colorează depășind conturul
folosind culori specific conturul, folosind culori elementelor
primăverii specific primăverii
Decupează corect elementele Decupează parțial corect Decupează cu sprijinul
de pe fișă elementele de pe fișă cadrului didactic elementele
de pe fișă
Aplică corect elementele Aplică parțial corect Aplică cu sprijin elementele
respectând indicațiile primite elementele respectând lucrării
indicațiile primite
Lucrează îngrijit la finisarea Lucrează la finisarea lucrării Finisează lucrarea cu sprijin.
lucrării
Apreciază calitatea produsului Apreciază calitatea produsului Apreciază calitatea produsului
finit având o exprimare finit cu ajutor în formularea finit întâmpinând dificultăți în
cursive și corectă. părerilor proprii. exprimare.
ETAPE DE LUCRU

1. Pliați pătratul din hârtie colorată după cele două diagonale trasate.
2. Desfaceți pătratul în forma inițială și decupați după linia punctată(o jumătate de diagonală).
3. Suprapuneți și lipiți cele două colțuri rezultate pentru a obține triorama.
4. Colorați elementele de pe fișă: soare, flori, copac înflorit folosind culorile potrivite.
5. Decupați aceste elemente.
6. Pliați copacul după linia punctată
7. Aplicați lipici în partea de jos a copacului și lipiți-l la baza trioramei.
8. Aplicați soarele și norii în partea superioară a trioramei.
9. Decorați cu fluturi, buburuze și flori.

Plouă ușor. Să auzim!


Cu vârf de degete banca lovim.
Plouă mai tare. Ploaia tot vine.
Lovim cu degetele bine, bine.
Lovește grindina în trotuare.
Să ciocănim și noi mai tare!
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: bum, bum, bum.
Vreme frumoasă s-a făcut,
Un curcubeu a apărut,
Noi brațele ușor rotim
Și norii îi gonim!

S-ar putea să vă placă și