Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 12 noiembrie 2008


Clasa I A
Invatator : ONOFREI ADINA
Scoala cu clasele I-VIII NR.3 ,,TEODOR BALAN ‘’
GURA-HUMORULUI
Aria curriculara : Arte
Disciplina : Educatie plastica
Subiectul lectiei: Culori primare. Culori binare
Bucuria culorilor
Tipul lectiei ; exersare de capacitati
Timp de lucru : 45 minute

Scopul lectiei :
1.Formarea priceperii si deprinderii de a realiza prin tehnici diferite de lucru compozitii, folosind
culorile primare si binare;
2.Dezvoltarea gandirii artistico-plastice, a atentiei voluntare, a spiritului de observatie, a perceptiei
artistice, a creativitatii si a originalitatii;
3.Dezvoltarea simtului estetic si critic;

Obiective operationale :
O 1 sa identifice si sa explice denumirea de culoare primara si binara ;
O 2 sa obtina culorile binare prin amestecul culorilor vecine din steaua culorilor;
O 3 sa recunoasca si sa descrie modul de realizare a formelor spontane prin tehnicile
de lucru invatate;
O 4 sa realizeze utilizand tehnicile invatate compozitii originale, folosind doar culorile
primare si binare;
O 5 sa evalueze lucrarile tinand seama de urmatoarele aspecte: finalizare,
corectitudine, aspectul estetic al lucrarii ;
O 6 sa intrebuinteze corect materialele si ustensilele de lucru.

Strategii didactice :
Metode si procedee:

- explicatia;
- demonstratia;
- instructajul;
- exercitiul;
- conversatia;
- munca pe grupe.
Resurse materiale:

► pentru invatator:
 planse cu descrierea pe etape a modului de realizare tehnicilor de lucru invatate
 plansa culorilor primare si binare
 CD cu ,,Cantecul culorilor”,calculator, vidioproiector
 Prezentare PowerPoint – Povestea culorilor
 Reproduceri de arta ( prezentare PawerPoint )

► pentru elevi:
 Bloc de desen , sticla ;
 Pahar cu apa ;
 Acuarele , mototol de hartie ;
 Pensula, pai, bat de chibrit .

Forme de organizare : pe grupe


Bibliografie:
 Ilioaia, Maria, Metodica predarii desenului la clasele I – IV, Editura Didactica si Pedagogica,
1990, Bucuresti
 Rotaru, Maria, Educatia plastica in invatamantul primar, Editura “Gheorghe Cartu”, 1996, Craiova
Desfasurarea lectiei

MOMENTELE LECTIEI OB. ACTIVITATEA INVATATORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR DO METODE SI MIJLOACE


OP. ZAR PROCEDEE
E
Moment organizatoric  Vor fi asigurate conditiile optime desfasurarii Pe banca fiecare elev are 1’
lectiei de educatie plastica. materialele necesare.

Captarea atentiei  Le voi cere elevilor sa se prezinte in functie Elevii intra in clasa dansand si 3’ conversatia
de culoarea aleasa de ei. interpretand ,,Cantecul culorilor”.
Se vor prezenta apoi in functie de
culoarea pe care si-au ales-o.
Se asaza in grupe de cate 6 copii.
Discutii pregatitoare Voi prezenta elevilor «Steaua culorilor ». Steaua
culorilor
O1 conversatia
5’

Elevii observa plansele si raspund Planse


O2 Ce observati ? la intrebari.
Ce culori recunoasteti ?
Cum se numesc aceste culori ? De ce ?
Ce culoare obtinem prin amestecul culorilor rosu
si galben? Dar prin amestecul culorilor galben si
albastru? Dar daca amestecam culorile albastru
cu rosu?
Cunoasteti povestea culorilor? Elevii vizioneaza povestea vidioproiec
Voi face o prezentare PowerPoint – Povestea prezentata pe ecran. observatia tor
culorilor( Anexa 1)

Anuntarea temei si a Astazi, la ora de educatie plastica, vom realiza Elevii asculta tema si obiectivele explicatia
obiectivelor cu tehnicile invatate lucrari deosebite, folosind lectiei de astazi. 1’
doar culorile principale si cele binare.
Va trebui sa obtineti culorile binare din amestecul
culorilor principale .
Prezentarea si O3  Voi prezenta planse model de obtinere a Elevii raspund la intrebarile Conversatia Planse
intuirea modelelor formelor spontane prin tehnica mototolirii adresate. 3’ model
hartiei, suflarii cu paiul, dactilopicturii si Analiza
monotipiii.(Ce tehnici de lucru recunoasteti
pe planse ? Ce s-a obtinut prin folosirea
acestor tehnici ?)

Explicarea modalitatii  Le voi cere elevilor sa descrie etapele de Elevii descriu etapele de realizare a Explicatia Reprodu-
de realizare realizare a fiecarei tehnici in parte. fiecarei tehnici . 2’ ceri de
arta

Realizarea (executia) Fiecare grupa are pe banca materialele Observa materialele necesare Explicatia Foi de bloc
lucrarii necesare realizarii lucrarii printr-o singura realizarii lucrarii. 25’ de desen,
O4 tehnica invatata . Astfel o grupa va obtine forme Elevii repeta etapele realizarii acuarele,
spontane prin tehnica mototolirii hartiei, alta prin tehnicii de lucru stabilita de Exercitiul pahar cu
suflarea cu paiul,alta prin monotipie, iar cealalta invatator. apa,
prin dactilopictura. Toate grupele de elevi vor Executa lucrarea ceruta si sunt pensula,
folosi in lucrarile lor doar culorile principale si atenti sa se incadreze in tema Conversatia sticla, pai,
binare. propusa, la aspectul estetic al mototol din
Se supraveghează modul de execuţie corectând lucrarii. hartie
eventualele greşeli sau dând unele indicaţii.

Evaluarea lucrarii O5  Lucrarile elevilor vor fi apreciate tot de catre Elevii vor analiza corectitudinea 5’ Conversatia Lucrarile
ei prin jocul numit ,,Licitatia “.Se va urmari: tehnicilor utilizate si vor aprecia Observatia realizate
O6
- corectitudinea aplicarii culorii; gustul pentru frumos la elevii care Analiza
- respectarea tehnicii propuse; au realizat lucrarile corect. Comparatia
- aspectul ingrijit al lucrarii; Fiecare elev va putea licita o
- completarea dupa imaginatie a lucrarii; lucrare, cumparand-o cu un jeton. conversatia
 Se va face o apreciere generala a activitatii. Lucrarea care va aduna cele mai
multe jetoane va fi cea mai
valoroasa.
ANEXA 1
POVESTEA CULORILOR

Traiau odata in Imparatia Cerului un imparat si o imparateasa. Ei au avut


multi copii. Copiii se jucau cu margelute si diamante de forme si marimi
diferite. Margelutele si diamantele erau imprastiate pe suprafata unde se
jucau copiii. Pentru a se juca pe Pamant, parintii le-au construit o scara.
Intr-o zi trei dintre fiicele imparatului, plictisite de joaca cu
margelele, au coborat pe Pamant. Erau fericite, cantau alergau si se
veseleau. Soarele a raspandit asupra lor manunchiuri de raze- unul
rosu, unul galben si altul albastru- cate unul pentru fiecare fata.
Atinse de razele soarelui, fetele s-au transformat in zane: Zana Rosie, Zana Galbena,
Zana Albastra. Tot ce atingeau se colora asemeni zanelor. Soarele le privea bland, iar lumea
era mai fericita. Tot jucandu-se fetele uitara de trecerea timpului si de faptul ca trebuia sa se
intoarca acasa.
Ingrijorata ca le-ar putea pierde, imparateasa a trimis trei din fiicele ei mai mici pe Pamant.
Fetele s-au bucurat cand s-au revazut. Lacrimi de fericire le curgeau
pe obraz.
Zana Rosie si Zana Galbena au imbratisat deodata pe una din noile
sosite. Lacrimile lor s-au unit si asa a aparut Zana Oranj sau
Portocalie.
Cand Zana Galbena si Zana Albastra au
imbratisat-o pe cea de-a doua sora venita,
lacrimile lor s-au contopit si a aparut Zana
Verde. Totul in jurul celor cinci zane se colora.
Din contopirea lacrimilor Zanei Albastre si a Zanei Rosii a aparut Zana
Mov sau Violet. Florile, fluturii si tot ce atingeau se colora ca si
culoarea pe care o aveau cele trei zane.
Dupa ce s-au imbratisat zanele s-au intors fericite in Imparatia
Cerului si au trait fericite alaturi de mama si tatal lor.

S-ar putea să vă placă și