Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Disciplina: Educaţie plastică


Unitatea de învăţare: Culoare – amestecuri
Conţinutul învăţării: Culori primare. Culori binare
Tipul lecţiei: formare de priceperi si deprinderi
Obiective de referinţă:
1.1 să selecteze diverse materiale (culori de apă, tuşuri, creioane, pensule, plastilină etc.), în vederea
utilizării acestora ;
2.1 să compare culori sau grupe de culori, în funcţie de locul acestora în steaua culorilor;
4.5 să utilizeze criterii evaluative în analiza propriilor exprimări plastice şi a celorlalţi.
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- să identifice culorile primare si binare din steaua culorilor;
- să explice denumirea de culoare primară si binară;
- să recunoască tipul culorilor folosite in reproducerile de arta si pe plansa model;
- să obţină culorile secundare prin amestecul celor primare
- să realizeze în mod original compoziţia „Fluturi”, folosind culorile primare si binare;
- să evalueze lucrările ţinând seama de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine,
aspectul estetic al lucrării
 Afectiv – atitudinale:
- să trăiască bucuria reuşitei personale şi a clasei
 Psihomotorii:
- să mânuiască corect instrumentele de lucru
Strategia didactică:
 Resurse procedurale:
- conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, instructajul
 Resurse materiale:
- steaua culorilor,planşa culorilor primare si binare,planşa “Fluturi”,atlas de arta,casetofon, caseta
audio,bloc de desen,pahar cu apa,acuarele,pensula.
 Forme de organizare:
- frontal, individual
Forma de evaluare: formativ-continuă
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă
Bibliografie:
 x x x Programa şcolară aprobată cu O.M. nr. 3919/ 20.04.2005
 Ilioaia, Maria, Metodica predării desenului la clasele I – IV, Editura Didactică şi
Pedagogica,Bucureşti, 1990
 Rotaru, Maria; Dumbravă, Maria - Educaţia plastică în învăţământul primar,
,,Sugestii metodice pentru învăţători”, Editura „Gheorghe CârţuAlexandru”,Craiova,
1996.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Observaţii


elevilor
1.Moment Vor fi asigurate condiţiile optime Pregătesc
organizatoric/Pregătirea desfăşurării lecţiei de educaţie plastică. materialele
clasei pentru activitate necesare.
(1min.)
2. Captarea atenţiei Se prezintă un material PPT. Urmăresc
(8min.) prezentarea şi
Se adresează elevilor câteva întrebări: apoi răspund la
întrebări.
Care dintre fluturi v-a plăcut mai mult? De
ce ?

Ce culori aţi identificat la aceşti fluturi ?

3.Anunţarea Astăzi, la ora de educaţie plastică, vom Ascultă tema şi


conţinutului şi a realiza o lucrare cu tema « Fluturi» unde vom obiectivele
obiectivelor folosi culorile primare si binare. propuse pentru
(1min.) lecţie.
Va trebui să obţineţi culorile binare şi să le
folosiţi în lucrarea propusă.

4. Recapitularea şi Se prezentă elevilor «Steaua culorilor ».


actualizarea (anexa1)
cunoştinţelor ce vor fi Participă la
utilizate Ce observaţi ? discuţie.
(5min.)
Ce culori recunoaşteţi ?

Cum se numesc aceste culori ? De ce ?

Se prezintă imaginea cu obţinerea culorilor


binare.(anexa2)

Ce culoare obţinem prin amestecul culorilor Observă planşele


roşu si galben? prezentate si
răspund la
Dar prin amestecul culorilor galben si întrebările
albastru? adresate de
învăţător.
Dar dacă amestecăm culorile albastru cu
roşu?

5. Descrierea fazelor Se explică etapele realizării lucrării. Li se Ascultă cu atenţie


lucrării atrage atenţia elevilor cu privire la folosirea explicaţiile.
(3min.) fondului şi orientarea pe planşa de lucru.
6. Demonstrarea Învăţătorul demonstrează tehnica de lucru Urmăresc cu
(3min.) realizând planşa model. atenţie tehnica de
realizare a lucrării.
7. Prezentarea unui Se prezintă planşa model şi se poartă o Răspund la
model al lucrării discuţie în legătură cu planşa. (Ce observaţi întrebările
(5min.) pe această planşă ? Care sunt adresate.
caracteristicile?)
2
Se cere elevilor să recunoască culorile Recunosc culorile
primare şi apoi pe cele binare. primare si binare.

8. Efectuarea propriu- Fiecare elev are pe bancă materialele Execută lucrarea


zisă a lucrării de către necesare realizării lucrării. cerută şi sunt
elevii atenţi să se
(18min.) Se supraveghează modul de execuţie încadreze în tema
corectând eventualele greşeli sau dând unele propusă, la
indicaţii. aspectul estetic al
lucrării.

9. Analiza modului în Lucrările elevilor vor fi apreciate tot de către Elevii vor analiza
care a fost efectuată ei după: corectitudinea
lucrarea tehnicilor utilizate
(6min.) - corectitudinea aplicării culorii; si vor aprecia
- respectarea temei propuse; gustul pentru
- aspectul îngrijit al lucrării; frumos la elevii
- completarea după imaginaţie a lucrării; care au realizat
Se va face o apreciere generală a activităţii. lucrările corect.

10. Refacerea lucrărilor Se oferă explicaţii suplimentare elevilor care Ascultă indicaţiile
nereuşite (dacă este nu au realizat corect lucrarea. învăţătorului.
cazul)

3
Conţinut informativ
Anexa 1

STEAUA CULORILOR

4
Anexa 2
OBŢINEREA CULORILOR BINARE

S-ar putea să vă placă și