Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa:
Profesor Învățământ primar:
Unitatea de învățământ:
Aria curriculară: Arte şi tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Inventează/Reinventează
Subiectul lecției: Relieful României - Modelaj
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Scopul lecției: Extinderea ariei de valorificare a tehnicilor specifice în scopul amplificării
potențialului lor creativ în crearea unor lucrări artistice prin tehnica modelajului
Forma de organizare: Activitate integrata

Competențe generale:
1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate

Discipline integrate: Limba și literatura română, Muzică și mișcare


Competențe specifice:
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj
intenționat
2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor
activități dominant manuale, creative și ludice

Obiective operaționale: Pe parcursul și la sfârșitul lecției, toți elevii vor fi capabili :


O1: să denumească materialele de lucru. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii
recunosc materialele de lucru pe baza experienței anterioare.
O2: să pregătească materialul de lucru prin rupere și frământare. Obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii vor fi capabili să-și pregătească materialele pe baza explicațiilor
primite.
O3: să modeleze prin mişcarea translatorie a palmelor faţă de planşetă, împreunând capetele
prin lipire, apăsare, aplatizare. Obiectivul se consideră realizat dacă toi elevii realizează cel
puțin trei din cinci elemente ale lucrării.
O4: să aprecieze calitatea produsului final în funcţie de criteriile specificate, pe baza
criteriilor enunțate de profesor. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii apreciază
lucrările colegilor, folosind cel puțin doua criterii din criteriile stabilite.
Strategia didactică:
1) Metode si procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul,
activitatea practică, turul galeriei.
2) Forma de organizare: frontal, individual;
3) Materiale didactice: planșe demonstrative, plastilină, șablon hartă, planșetă

Resurse temporale: 45 minute


Resurse umane: 30 de elevi.

Bibliografie:
• MECTS- Programa pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, aprobată prin
ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, București, 2013.
• Maria Cristea, 2007, Educația plastică și didactica educației plastice în învățământul
primar și preșcolar
• Mirela Flonta, Claudia Stupineanu, Simona Dobrescu, 2021, Arte vizuale și abilități
practice- manual pentru clasa a IV-a, București, Editura CD PRESS
Demers didactic
Forma de
Strategia didactică
Momentele evaluare
Ob. Conținut instructiv-educativ
lecției Metode și Forma de Material
procedee organizare didactic
Se asigură un climat de ordine şi disciplină
necesar desfăşurării în bune condiţii a
1.Moment
lecţiei. Conversația Frontal
organizatoric
Se pregătește materialul didactic necesar.

Elevii vor enumera treptele de relief


prezente în țara noastră și vor enunța
Observarea
culorile convenționale utilizate în
2.Reactualizare Frontal sistematică /
reprezentarea acestora pe hartă
a cunoștințelor Individual Chestionarea
(albastru=Marea neagră, verde = câmpiile,
orală
galben = dealurile și podișurile, maro =
munții)
Captarea atenției se va realiza prin
3.Captarea intermediul unei serii de fotografii ale Conversația
Frontal
atenției formelor de relief caracteristice României. euristică

Se vor enunța pe înțelesul elevilor,


4.Anunțarea
tema, ,,Relieful României - modelaj” și
temei și a Conversația Frontal
obiectivele lecției.
obiectivelor
5.Prezentarea O1 Li se arată elevilor planșele pregătite ca Conversația Frontal Planșă suport
conținutului O2 model. Prin intermediul conversației Explicația Plastilină
demonstrativ O3 euristice elevii vor identifica tehnica de Demonstrația Lucrare model
O4 lucru și materialele utilizate. Se vor
prezenta criteriile de evaluare pe care vor
trebui să le respecte.
Se stabilesc pașii de lucru:
1. Pregătirea plastilinei pentru
modelaj;
2. Ruperea și frământarea acesteia
pentru o mai bună aderență la
suport;
3. Realizarea treptelor de relief prin
modelarea și lipirea plastilinei;
În timpul realizării lucrării, elevii vor audia
diverse melodii relaxante.
Se proiectează pe tablă criteriile de
evaluare ale lucrărilor care nu sunt altele
decât cele enumerate la începutul lecției.

1. Respectarea temei date;


2. Gradul de finalizare;
Analiza
6.Analiza 3. Utilizarea adecvată a culorilor
Turul galeriei lucrărilor
lucrărilor și specifice fiecărei trepte de relief; Lucrările
Conversația Frontal realizate
aprecierea 4. Realizarea treptelor de relief; elevilor
Explicația individual Observarea
acestora 5. Respectarea etapelor de lucru;
sistematică
6. Acuratețea și aspectul lucrării;
7. Originalitatea lucrării.

Se expun la tablă lucrările finalizate și


se discută despre aspectul acestora.
Se apreciază activitatea întregului
colectiv de elevi.
7.Încheierea Conversația Frontală/ Evaluarea
Li se comunică elevilor că își pot Caiete
activității Individual formativă
completa lucrările acasă în cazul în care nu
le-au finalizat în clasă.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și