Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PALATUL COPIILOR BAIA MARE

PROFESOR: Lavinia Maria Balazsi

OBIECTUL: Pictura/pictura pe sticla

Grupa gimnazial/incepatori:
UNITATEA TEMATICĂ: "Tradiții de primăvară"

SUBIECTUL LECȚIEI: Pictură pe sticlă

TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL LECȚIEI: stimularea interesului pentru studiul tehnicii picturii pe sticlă.

COMPETENȚE GENERALE:

Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici adecvate;

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj
intenționat;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 să distingă culorile primare de culorile secundare

O2 să aplice tehnica de lucru vizată

STRATEGII DIDACTICE:

 metode și procedee didactice: conversația, explicația;

 moduri de organizare: individuală;

 resurse materiale: sticlă, acuarele tempera, pensule, marker, lavete, soluție de curățat
sticla;
Scenariul Lecției

Nr. Evenimente instrucționale Ob. Activitatea învățătorului Activitatea Metode și Mijloace și Evaluare
crt. op. elevilor procedee materiale

1. Moment organizatoric Le cer elevilor să Elevii se Explicația Sticlă, tempera, Observația


pregătească materialele pregătesc pensule marker sistematică
necesare lecţiei şi asigur
climatul de încredere
reciprocă pentru reuşita
actului didactic.

2. Captarea atenției Le prezint elevilor un Elevii urmăresc Proiecție Videoproiector


video-material. cu atenție

3. Anunțarea temei și a În lecția de astăzi vom Elevii ascultă Conversația


obiectivelor reliza o pictură pe sticlă .

4. Verificarea cunoștințelor O1 1. Grupe de culori Elevii participă, Conversația Planșa didactică Evaluare orală

Elevii vor enumera grupele răspunzâd la


de culori învățate, primare, întrebări.
culori secundare (Anexa 1)

2. Amestecuri

Voi prezenta pe panouri


diverse amestecuri ale
culorilor din care rezultă
culori secundare .

5. Realizarea lucrării O2 Prezint etapele de realizare Explicația Sticla, pensule, Observația


a lucrării. acuarele sistematică

 se degresează sticla
Elevii execută
cu spirt
etapele lucrării.
 se aşază sub aceasta
modelul

 se copiază
contururile cu
marker-ul negru;

 Pe partea conturată
se aplică acuarele în
amestec cu aracet
pentru a nu se
dezlipi după ce se
usucă;

 se verifică dacă nu
există spaţii
neacoperite de
culoare, prin
ridicarea sticlei de
pe masă şi
orientarea ei spre o
sursă de
lumină(geam,bec)
şi se remediază
dacă este cazul,
după uscare;

 pe partea colorată
se lipeşte cu aracet
un carton;

6. Asigurarea feed-back-ului încurajez exprimarea Conversaţia, Observație


plastică a celor timizi; explicaţia sistematică

-răspund solicitărilor
elevilor;

-sugerez și atenționez,
atunci când este necesar;

-supraveghez şi îndrum,
veghez la menţinerea
disciplinei în timpul lecţiei;

-fac observaţii și apreciez


rezultatele parţiale obținute
de fiecare elev;
-atenţionez asupra
menţinerii unei poziţii
corecte a corpului în timpul
lucrului.

7. Evaluarea lucrărilor A. Expunerea lucrărilor lucrările


elevilor
Elevii își vor expune
lucrările plastice,
grupându-le în funcție de
subiectele aplicative alese

B. Analiza şi aprecierea
lucrărilor plastice

1.Câţiva dintre elevi, îşi


vor analiza propriile
lucrări, vor preciza
motivul alegerii și utilizării
culorilor respective; vor
spune dacă sunt sau nu
mulțumiți de rezultatul
obținut; dacă ar dori să
aducă modificări.
8. Încheierea lecției Fac aprecieri în legătura
cu activitatea desfășurată
de către elevi. Elevii vor
efectua ordinea şi curăţenia
la locul de lucru.
Anexa1

Tehnica de lucru

Materiale necesare: sticlă de diferite dimensiuni , marker, acuarele sau vopsele (ulei
sau tempera), aracet, carton, pensule moi, modele de icoane , bandă izolatoare.

Tehnici de lucru:

 se degresează sticla cu spirt

 se aşază sub aceasta modelul

 se copiază contururile cu marker-ul negru;

 Pe partea conturată se aplică acuarele în amestec cu aracet pentru a nu se dezlipi după


ce se usucă;

 se verifică dacă nu există spaţii neacoperite de culoare, prin ridicarea sticlei de pe


masă şi orientarea ei spre o sursă de lumină(geam,bec) şi se remediază dacă este cazul,
după uscare;

 pe partea colorată se lipeşte cu aracet un carton;

 se aşază peste carton o greutate(o carte groasă) şi se lasă aşa până se usucă -pentru
estetică dar şi pentru protecţie;

 pe margini se lipeşte bandă izolatoare de culoarea potrivită ce va da aspectul de icoană


înrăman

S-ar putea să vă placă și