Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „ Radu Popa”, Sighișoara

DATA: 05.04.2023

CLASA: a IV-a

PROPUNĂTOR: prof. înv. Primar: Pitariu ( Boitoș) Monica Maria

ARIA CURRICULARĂ: Om și Societate

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA TEMATICĂ: "Tradiții de primăvară"

SUBIECTUL LECȚIEI: Pictură pe un material plastic

TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi

TIPUL ACTIVITĂȚII:

 La nivel de conținuturi, activitate interdisciplinară ( AVAP, religie)


 activitate integrată tematic prin corelația cu Sărbătoarea Paștelui

SCOPUL LECȚIEI: stimularea interesului pentru studiul tehnicii picturii pe plastic

COMPETENȚE GENERALE:

2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici adecvate;

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj
intenționat;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 să distingă culorile primare de culorile secundare

O2 să aplice tehnica de lucru vizată

RESURSE:

 de timp: 50 minute;
 de spațiu: sala de clasă;

 umane: 28 elevi de clasa a IV-a

STRATEGII DIDACTICE:

 metode și procedee didactice: conversația, explicația;

 moduri de organizare: individuală;

 resurse materiale: Plastic, culori acrilice, pensule, marker.


Scenariul Lecției

Nr. Evenimente instrucționale Ob. Activitatea învățătorului Activitatea Metode și Mijloace și Evaluare
crt. op. elevilor procedee materiale

1. Moment organizatoric Le cer elevilor să Elevii se Explicația Sticlă, tempera, Observația


pregătească materialele pregătesc pensule marker sistematică
necesare lecţiei şi asigur
climatul de încredere
reciprocă pentru reuşita
actului didactic.

2. Captarea atenției Cu ajutorul metodei Brainstorming Conversaţia Planșă Observația


Brainstorming, li se va cere sistematică
Metoda
elevilor să precizeze la ce
se gândesc atunci când aud ciorchinelui Evaluare orală
cuvântul „Sărbătoarea
Paștelui” Aceștia vor
completa un ciorchine cu
răspunsurile date (Anexa
1).
3. Anunțarea temei și a În lecția de astăzi vom Elevii ascultă Conversația
obiectivelor reliza o pictură pe plastic .

4. Verificarea cunoștințelor O1 1. Grupe de culori Elevii participă, Conversația Planșa didactică Evaluare orală

Elevii vor enumera grupele


de culori învățate, primare, răspunzâd la
culori secundare (Anexa 1) întrebări.

2. Amestecuri

Voi prezenta pe panouri


diverse amestecuri ale
culorilor din care rezultă
culori secundare .

5. Realizarea lucrării O2 Prezint etapele de realizare Explicația Sticla, pensule, Observația


a lucrării. acuarele sistematică

 se degresează sticla
Elevii execută
cu spirt
etapele lucrării.
 se aşază sub aceasta
modelul

 se copiază
contururile cu
marker-ul negru;

 Pe partea conturată
se aplică culoarea;

 se verifică dacă nu
există spaţii
neacoperite de
culoare, prin
ridicarea sticlei de
pe masă şi
orientarea ei spre o
sursă de
lumină(geam,bec)
şi se remediază
dacă este cazul,
după uscare;

6. Asigurarea feed-back-ului Încurajez exprimarea Conversaţia, Observație


plastică a celor timizi; explicaţia sistematică

-răspund solicitărilor
elevilor;

-sugerez și atenționez,
atunci când este necesar;

-supraveghez şi îndrum,
veghez la menţinerea
disciplinei în timpul lecţiei;

-fac observaţii și apreciez


rezultatele parţiale obținute
de fiecare elev;

-atenţionez asupra
menţinerii unei poziţii
corecte a corpului în timpul
lucrului.

7. Evaluarea lucrărilor A. Expunerea lucrărilor lucrările


elevilor
Elevii își vor expune
lucrările plastice,
grupându-le în funcție de
subiectele aplicative alese

B. Analiza şi aprecierea
lucrărilor plastice

1.Câţiva dintre elevi, îşi


vor analiza propriile
lucrări, vor preciza
motivul alegerii și utilizării
culorilor respective; vor
spune dacă sunt sau nu
mulțumiți de rezultatul
obținut; dacă ar dori să
aducă modificări.
8. Încheierea lecției Fac aprecieri în legătura
cu activitatea desfășurată
de către elevi. Elevii vor
efectua ordinea şi curăţenia
la locul de lucru.
Anexa1

Tehnica de lucru

Materiale necesare: plastic de diferite dimensiuni , marker, acuarele sau vopsele


(acrilice), carton, pensule moi, modele de icoane, coș cu ouă de Paști, iepurași.

Tehnici de lucru:

 se degresează plasticul cu spirt

 se aşază sub aceasta modelul

 se copiază contururile cu marker-ul negru;

 Pe partea conturată se aplică culoarea;

 se verifică dacă nu există spaţii neacoperite de culoare, prin ridicarea sticlei de pe


masă şi orientarea ei spre o sursă de lumină(geam,bec) şi se remediază dacă este cazul,
după uscare;
Anexa2

S-ar putea să vă placă și