Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Unitatea de învățământ: Ș coala Gimnazială „Prof. Ion Vișoiu” – Chitila


Propunător: Chilă u Ana – Maria
Clasa: a IV-a D
Data: 24. 03. 2022
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilită ți practice (AVAP)
Unitatea de învățare: Micul artist
Subiectul lecţiei: Tehnici de lucru combinate
Că suța privighetorii (pictură + confecționare) – colorare, decupare, lipire
Discipline integrate: Română
Tipul lecţiei: Formare de priceperi și deprinderi practice

Scopul lecției꞉

S1 – formarea deprinderii de a realiza o lucrare după o temă dată ;


S2 – dezvoltarea capacită ţii de a mâ nui corect instrumentele şi materialele adecvate, de a adopta o poziţie
corectă în timpul lucrului;
S3 – dezvoltarea atenţiei voluntare;
S4 – educarea interesului pentru frumos, a gustului estetic şi a simţului civic.
Competențe specifice:
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici adecvate
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfă șură rii unor activită ți dominant
manuale, creative și ludice
2.6. participă la activită ți integrate adaptate nivelului de vâ rstă în care se asociază elemente de exprimare
vizuală , muzicală , verbală și kinestezică

Obiective operaţionale:
O1: să enumere materialele utilizate pentru realizarea lucră rii, în urma observațiilor fă cute;
O2: să realizeze corect lucrarea conform cerințelor menționate;
O3: să decupeze respectâ nd conturul, bazâ ndu-se pe experiența anterioară ;
O4: să lipească corect hâ rtia, potrivit indicațiilor date.

Strategii didactice:
 Metodologia didactică: observaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul, turul galeriei;
 Mijloace de învăţământ: model, hâ rtie groasă , lipici, foarfecă , culori;
 Forme de organizare: frontală , individuală ;

Instrumente de evaluare: probă orală , probă practică .


Resurse umane: 22 elevi
Resurse temporale: 45 minute
Resurse spațiale: sala de clasă
Resurse bibliografice:
a) oficiale:
 Programa școlară pentru clasa a IV-a, București, 2 014.
 Grigore Adina și alții – Arte vizuale și abilită ți practice, clasa a IV-a, Editura Ars Libri, Costești, 2 014.

b) pedagogice:
 Venera – Mihaela Cojocariu, Teoria și metodologia instruirii, Editura Didactică și Pedagogică , București,
2008.
 Pă iși Lă ză rescu Mihaela, Stan Maria Magdalena, Tudor Loredana – A fi și a deveni educator – Bune
practici în învă ță mâ ntul preșcolar și primar, Editura Universită ții din Pitești, 2009

c) didactice:
 Maria Cristea – Metodica predarii educației plastice în învă ță mâ ntul primar și preșcolar, Editura Corint,
București, 2009.

Forme de evaluare: orală , practică .


Demersul didactic

Strategiile didactice Instrumente


Nr. Momentele Ob. Conţinutul esenţializat al lecţiei Metodologia Mijloace de Forme de de evaluare
crt. lecţiei Op. didactică învăţământ org.

Trecerea absenţelor în catalog. obs.


1. Momentul - Pregă tirea materialelor necesare - - - sistematică
organizatoric pentru desfă șurarea lecției.

Se prezintă un scurt film observația


2. Captarea - „Privighetoarea”. film frontală orală
atenţiei Se adresează întrebă ri pe baza filmului
vizionat. conversația

Anunțarea Elevii sunt anunțați că trebuie să


3. temei și a - realizeze individual o lucrare cu titlul expunerea - frontală -
obiectivelor „Căsuța privighetorii”

Se prezintă o lucrare model. Pornind de


- la lucrarea prezentată se discută cu elevii observația materiale
despre ce ar trebui să cuprindă acesta. frontală orală
Fiecare elev va primi diferite materiale
(coli colorate, șablon cu că suța și explicația planșă
pasă rea), pe care le vor folosi în
realizarea lucră rii.
Se explică și se demonstrează etapele
O1 ce trebuie parcurse.
explicația
I. Numirea materialelor ce vor fi
folosite
Elevii numesc, pe râ nd, materialele
gă site pe bancă . conversația
orală
4. Dirijarea O2
învățării II. Explicarea pașilor ce trebuie - frontală
parcurși
Se explică elevilor că trebuie să picteze demonstrați
un fundal, apoi să coloreze, să decupeze a
și să lipească că suța.
Mai întâ i, elevii vor colora acolo unde
este cazul și apoi vor decupa elementele
pe care urmează să le asambleze pentru observația
O3 a realiza lucrarea.
Pentru asamblare se începe astfel: se
pictează fundalul pe o coală albă , apoi se
decupează , se decorează și se lipește
că suța împreună cu pasă rea.
Ordinea pașilor ce trebuie parcurși
este:
1. pictură + colorare 2. decupare

3. asamblare

O3 III. Executarea lucrării obs.


Obținerea sistematică
5. performanței O2 Elevii realizează lucrarea individual.
și transferul Vor primi explicații suplimentare atunci exercițiul - individuală
O4 câ nd este cazul.
cunoștințelor
Fondul muzical va fi asigurat de practică
câ ntece.

IV. Evaluarea lucrării


După ce elevii își îndeplinesc sarcinile,
toate lucră rile sunt expuse în clasă . Se
Aprecierea și face turul galeriei.
6. evaluarea - Se apreciază efortul depus de că tre
lucrărilor elevi și se evaluează lucră rile ținâ nd conversația frontală orală
seamă de urmă toarele aspecte: turul galeriei -
 corectitudine;
 originalitate;
 aspect îngrijit;
 creativitate.
Elevii vor fi recompensați pentru
stră dania lor.

S-ar putea să vă placă și