Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 28 octombrie 2005


CLASA: a IV-a B
ÎNVĂŢĂTOARE: Mihai Nicoleta
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Abilitati practice
SUBIECTUL: Jucării din hârtie (tehnica Origami, ) – Pasărea
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi
DURATA: 45 minute

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
 Să utilizeze tehnici simple de construcţie şi finisare a unor produse din diverse materiale;
 Să aprecieze calitatea unui produs finit, în funcţie de criterii simple date;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
01. Să respecte etapele de lucru în confecţionarea produselor
02. Să realizeze corect îndoiturile, urmărind modelul;
03. Să aprecieze calităţile produsul finit;
04. Să colaboreze cu coechipierii;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Resurse procedurale:
a. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, munca independentă ,
învăţarea prin descoperire, instructajul verbal ,aprecierea
verbală
b. Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
2. Resurse materiale: hârtie colorată, fişe cu etapele de lucru, CD player, CD (fondul muzical)
3. Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematică, tema de lucru în clasă, proba practică
DOZARE
MOMENTELE OB. ELEMENTE ESENŢIALE DE
RESURSE EVALUARE
LECŢIEI REF. CONŢINUT

1. Moment organizatoric
1’ Elevii pregătesc pe bănci materialele necesare . Instructajul verbal
Conversatia
Prezint elevilor o serie de jucării inspirate din lumea
Frontal
2.Captarea atenţiei păsărilor, confecţionate prin tehnica Origami, pe fond Observarea
3’ Jucării
muzical (ciripit de păsărele). sistematică
CD (fondul muzical)
Scurt istoric al tehnicii.

3. Dirijarea învăţării Anunţ tema lecţiei: Confecţionarea de jucării în formă Explicatia,


 Anuntarea temei şi de animale din materiale sintetice (hârtie), folosind Conversatia
2’
conştientizarea tehnica Origami . Frontal
obiectivelor Enunţ obiectivele lecţiei.

o Explic elevilor faptul că tehnica de lucru se


află în strânsă legătură cu respectarea etapelor de Demonstratia,
lucru. Dacă etapele sunt respectate pas cu pas, explicatia
Observarea
produsul final va fi foarte reuşit. Învăţarea prin
Sistematică
o Elevii vor lucra pe echipe de câte 2 elevi, descoperire
01
 Demonstrarea tehnicii Munca independentă
35’ 02 fiecare echipă având pe bancă o fişă cu etapele de
de lucru Individual, pe echipe
04 lucru sugerate prin desen, dar şi verbalizate. Tema de lucru
 Executarea lucrării Fişe cu etapele de
o Demonstrarea se va face în paralel cu lucrul în clasă
lucru
pe echipe al elevilor. CD (fond muzical)
o În timp ce elevii execută lucrarea, îi CD player
urmăresc şi îi ajut pe cei care solicită sprijin, dau Proba practică
indicaţii şi fac observaţii individuale şi generale.
o Elevii îşi vor prezenta lucrările într-o
miniexpoziţie. Observarea
4. Evaluarea 3’ 03 Conversatia
o Antrenez elevii în aprecierea lucrărilor. sistematica
Frontal

o Realizez aprecieri colective şi individuale


1’ asupra modului de lucru şi asupra implicării în Frontal Aprecierea verbală
5. Aprecieri finale
activitate a elevilor.
ETAPE DE LUCRU ( TEHNICA ORIGAMI )
PASĂREA

1. Marchează prin îndoire diagonalele; 2. Măsoară jumătatea fiecărei laturi 3. Uneşte vârfurile laterale cu 4. Suprapune vârful de sus peste
şi apoi îndoaie după model; diagonala verticală; cel de jos, dar spre spate;

5. Deschide pliul din dreapta, 6. Deschide pliul din stânga, 7. Ridică partea de deasupra până 8. Marchează prin îndoire
trăgând în sus. Presează; trăgând în sus. Presează; sus. Presează; diagonala verticală a rombului;

9. Aşa trebuie să arate acum 10. Aşază astfel lucrarea.Îndoaie 11. Îndoaie după linia punctată 12. Îndoaie după linia punctată
lucrarea ta; după linia sugerată. Uneşte punctele roz spre exteriorul fiecărei părţi; partea de jos spre o singură direcţie;
până seamănă cu o stea. Presează braţele
mai mici spre stânga;

1
13. Întoarce uşor spre exterior 14. Îndoaie după linia punctată 15. . Întoarce uşor spre exterior 16. Măsoară jumătatea laturii
după linia punctată sugerată; partea din spate spre o singură direcţie; după linia punctată sugerată; marcate şi îndoaie într-o singură
parte;

17. Întoarce vârful spre exterior; 18. şi 19. Îndreaptă, pliază apoi revino la forma de la poziţia 17; 20. Forma finală a păsării!

S-ar putea să vă placă și