Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 14.03.2023
Clasa: P F
Prof.înv. primar: Gina-Ioana Butiuc
Aria curriculară: ARTE ȘI TEHNOLOGII
Disciplina: ARTE VIZUALE ȘI LIMBAJ PLASTIC
Unitatea tematică: ” Prin pădure”
Titlul lecției: Pata de culoare: Insecte și flori din pădure - pictură pe pietre
Tipul lecţiei: formare a priceperilor și deprindrilor
Durata: 45 min (30 min. Activitatea propriu-zisă, 15 min. activități în completare)
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: - Comunicare în limba română;
- Dezvoltare personală;
- Muzică și mișcare.
Competențe specifice:
AVAP:
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.
CLR:
2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală.
DP:
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară.
MM:
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică apelând la diverse forme de exprimare.
Obiective operaționale:
Cognitive:
O1 - să utilizeze pata ca element de limbaj plastic pentru a realiza o compoziție;
O2 – să enumere culorile principale, secundare, calde, reci și nonculorile;
O3 - să selecteze culorile potrivit cu mesajul ce se dorește a fi transmis ;
O4 - să realizeze lucrarea individual, respectând indicațiile;
O6 - să evalueze şi să-şi autoevalueze lucrările pe baza criterilor date;
Afectiv- atitudinale :
O8 - să participe activ la lecție, dovedind interes pentru rezolvarea sarcinilor de lucru.
Psihomotorii:
O9 - să mânuiască materialele puse la dispoziție;
O10 - să-și coordoneze mișcările pentru rezolvarea sarcinilor primite.
Strategii didactice:
1. Resurse procedurale: exercițiul, conversația, observația, demonstrația, explicația, instructajul, turul galeriei
2. Resurse materiale: acuarele, pietre plate, pahar, pensule, paletă lucrare model, Youtube, calculator, video-proiector, insectar
3. Forme de organizare a activităţii: frontală, individual
4. Forme de evaluare a activității: observarea sistematică, aprecieri verbale, autoevaluarea, aprecierea colectivă
5. Resurse umane: 23 elevi

Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru Arte vizuale și abilități practice, Clasa pregătitoare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Programa şcolară pentru Dezvoltare personală, Clasa pregătitoare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
3. Programa şcolară pentru Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
4. Programa şcolară pentru Muzică și mișcare, Clasa pregătitoare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
5. www.youtube.com
6. www.didactic.ro
Strategii didactice
Etapele lectiei/ Evaluare
C.S. Conţinutul instructiv-educativ Forme de
timpul alocat Metode şi Mijloace de
organi-
procedee învățământ
zare
1.Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
Observare
organizatoric Asigurarea cadrului organizatoric necesar desfăşurării Conversaţia Frontal sistematică
2 min în condiţii optime a lecţiei.
AVAP Audiție muzicală: ”Primăvara”, de Antonio Vivaldi
2.1. https://www.youtube.com/watch?v=mFWQgxXM_b8
2.2. Scurtă discuție referitoare la starea transmisă de piesa
Conversaţia
2.6. muzicală.
2.Captarea Observația Frontal
CLR Proiectie video cu lucrări ale unor artiști cunoscuți Observare
atenției Exercițiul Youtube sistematică
2.3. care au dedicat lucrări acestui anotimp.
5 min Explicația
DP: https://www.youtube.com/watch?v=0oCbZTF0WaE
2.2.
MM
3.1.
AVAP Actualizarea cunoștințelor referitoare la anotimpul Frontal
3. Discuții
2.1. primăvara. Conversația Observare
introductive sistematică
2.2. Actualizarea cunoștințelor referitoare la culori Individual
3 min
2.6. principale, secundare, calde, culori reci, nonculori.
CLR Actualizarea cuoștințelor referitoare la elementele de
2.3. limbaj plastic și tehnicile utilizate anterior.
DP:
2.2.

”Azi vom realiza un peisaj de primăvară conținând


Conversația
insecte și flori din pădure, utilizând pata ca element de
4. Anunţarea
limbaj plastic. Vom combina tehnicile învățate Observare
temei şi a
anterior astfel încât să obținem lucrări cât mai creative Frontal sistematică
obiectivelor
și originale. Pentru a realiza lucrările de azi vom folosi
2 min
un suport mai neobișnuit și anume, bucăți plate de
piatră.”
AVAP Prezentarea noului conținut și demonstrația Conversaţia Pietre plate Frontal
2.1. 1. Se prezintă elevilor modelul - demonstrația Acuarele
Observaţia Observare
2.2. 2. Se specifică faptul că realizarea acestei lucrări Pahar Individual
Explicația sistematică
5.Dirijarea în 2.6. necesită răbdare, atenție în conturarea liniilor. Pensule
Aprecieri
executarea CLR Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii Demonstrați Paletă
lucrării/executar a verbale
ea lucrărilor 2.3. - Plouă! Insectar
Aprecierea
DP: - Închidem, deschidem pumnii!
colectivă
2.2. - Mişcăm degeţelele!
Instructajul
MM - Batem din palme.
3.1. Muzică pe fundal: muzică amerindiană Youtube
Materialele necesare pentru realizarea lucrărilor
sunt:
1. Piatră plată
2. Pensule – mărime 1- 4
3. Acuarele acrilice. Acestea trebuie preparate cu
puțină apă astfel încât culoarea să fie fluidă dar nu
foarte subțire ca și compoziție. Culoarea oferă
posibilități de modelare.
Explicarea modului de lucru
Exercițiul
1. Pictarea modelului – simbolurile florale ce vor
alcătui imprimeul materialului
2. Se completează fundalul, utilizând tehnicile și
elementele de limbaj plastic învățate

6.Analiza şi AVAP Se expun lucrările realizate de elevi într-o expoziție, Conversația Analiza
verificarea Lucrările
2.1. apoi se evaluează cu ajutorul elevilor lucrările după Turul Individual produselor
lucrărilor elevilor
2.2. următoarele criterii: galeriei activităţii
2.6.  Corectitudinea execuţiei; Autoevaluarea
 Aspectul îngrijit; Aprecierea
 Gradul de finalizare. colectivă
Evaluare
practică
Aprecierea efortului individual / colectiv depus de Frontal Aprecieri
7. Încheierea Conversația
copii. Individual verbale
Activităţii

S-ar putea să vă placă și