Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Liceul Tehnologic„ Mihai Busuioc”


Prof.instruire practică ing. Atudosiei Dumitrița Cătălina
Disciplina: Instruire practică
Modulul: M2-Tricotarea pe mașini rectilinii de tricotat
Unitatea de competență: Metode de reprezentare grafică a tricoturilor din bătătură
Clasa:a XI –a A inv. profesional
Data:13.X.2020
Tema:Tricoturi din bătătură cu legătura de bază glat.
Tipul lecției: Lecție de formare de priceperi si deprinderi
Durata. 100 min
Competența generală: Tricotarea si confecționarea produselor realizate pe mașini rectilinii de tricotat

Conținuturi:
I1. Legătura glat. Elemente caracteristice.
I2. Metode de reprezentare grafică.

Competențe specifice:
Cs1: identifică tricoturi simple fără desene cu legătura de bază glat.
Cs2: precizează caracteristicile tricotului cu structura glat.
Cs3: precizează metodele de reprezentare grafică a tricotului în structură glat.

Competențe derivate:
Cd1: efectuarea operației de tricotare a unui tricot simplu cu structură glat.
Cd2: identificarea caracteristicilor tricotului simplu, fără desene în structură glat.
Cd3: identificarea celor 3 metode de reprezentare grafică.

Activități de învățare
Efectuează operația de tricotare a unui tricot simplu în structură glat.
Identifică caracteristicile tricotului simplu în structură glat.
Reprezintă structural legătura glat .
Reprezintă în secțiunea rândului de ochiuri legătura glat.
Reprezintă prin semne convenționale legătura glat.

Strategia didactică:
Resurse procedurale: explicația, demonstrația,conversația, observarea dirijată
Resurse materiale: SDV-uri pentru tricotare manuală, fire pentru tricotat, fișe de lucru
Forma de organizare: frontală
Itemi de evaluare:
I1 Efectuează operația de tricotare pentru obținerea unei mostre de tricot în structură glat.
I2 Caracterizează tricotul în structură glat
I3 Reprezintă grafic tricotul în structură glat

Cd1 Cd2 Cd3


I1 IIIIIIIIII
I1 IIIIIIIIIIIIII
I2 IIIIIIIIII
Scenariul activității

Secvenţa Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Forma de Criterii


lecţiei resurse organizar de
e evaluare
I. Verifică prezenţa Pregătesc Conversa-
Moment Verifică echipamentul PM portofoliile ţia Frontală
organizatoric Realizează instructajul de PM Pregătesc Observaţia
5 min instrumentele de Resurse
lucru halat,
portofolii,
catalog
II. Pregătește 1 puzzel format din piese cu Elevii sunt atenți Conversați Frontală, Observa
intrebări. la jocul propus a Individu re
Reactualizare Invită elevii să vină, pe rând să extragă de profesor. Învățarea ală curentă
a Merg pe rând și prin joc.
din plic câte o piesă.
cunoștințelor extrag piese ale
Citește întrebările : jocului de Resurse:
10 min 1. Tricotul este un material textil puzzel. Piese
obținut prin buclarea succesivă a Fiecare elev cu puzzel,
unuia sau mai multor fire simultan raspunsul corect puzzel
prin operația de prelucrare merge și
mecanică numită TRICOTARE atașează piesa la
locul ei.
2. Tricoturile au ca element de bază
În final citesc
OCHIURILE mesajul de pe
3. Un ochi este format din puzzelul
:FLANCURI; BUCLA DE AC și rezolvat, mesaj
BUCLĂ DE PLATINĂ ce conține titlul
4. În tricot, ochiurile se dispun pe noii lecții.
direcție transversală sub formă de
RÂNDURI
5. În tricot, ochiurile se dispun pe
direcție longitudinală sub formă
de ȘIRURI.
6. Dacă flancurile unui ON sunt
dispuse în prim plan atunci ochiul
obținut are ASPECT FAȚĂ.
7. Dacă buclele de ac și de platină ale
unui ON sunt dispuse în prim plan
atunci ochiul obținut are ASPECT
SPATE
8. Tricoturile din bătatură se clasifică
după mai multe criterii cum ar fi:
DUPĂ :DESTINAȚIE,
FORMĂ, MATERIE PRIMĂ,
STRUCTURĂ, ETC.
9. Modul de dispunere al ochiurilor
cu aspect fațănși spate pe direcția
rândurilor și a șirurilor se numește
L EGĂTURĂ
10. Modificarea adusă caracterului de
normalitate al structurii tricotului
prin modificarea culorii sau a
evoluției firelor în structură se
numește DESEN
Felicită elevii și face trecerea la lecția
noua folosindu-se de jocul puzzel rezolvat
care conține titlul lecției.
În continuare profesorul anunță noua
lecție și conținuturile acesteia:
Titlul: Tricoturi din bătătură fără
desene cu legătura glat
Continuturi:I1. Legătura glat.
Elemente caracteristice
I2. Metode de reprezentare grafică
III Dirijarea Înmanează elevilor: Elevii sunt atenți Observația Frontală Evalua-
învățării  câte o fișă de lucru la profesor Comunica- re
CS1, Cs2,  câte o fișă de documentare despre analizând în rea orală
Cs3 tricotul glat același timp fișa Resurse:
30 min  câte o mostră în structură glat. de documentare Tablă,
Cere elevilor să analizeze cu atenție caiete, pix
mostra primită dirijând activitatea de
învățare spre învățarea prin descoperire.
Acesta adresează elevilor întrebări:
 Care este fața tricotului? Raspund și iau
 Cum sunt ochiurile din structură notițe
pe o parte a tricotului și pe cealaltă
parte?
 Cum sunt ochiurile pe o singură
față a tricotului din punct de
vedere al evoluției firului.
 Încercați să întindeți mostra să stea
dreaptă ca o foaie de hârtie. Ce
observați?
 Pe dosul mostrei cu legătură glat,
care elemente componente ale
ochiurilor sunt prezente în prim-
plan?
 Dar pe față?
 Care ar putea fi destinația acestui
tip de tricot? Ce putem confecționa
din astfel de tricoturi?
Metode de reprezentare grafică
Amintește elevilor cele 3 tipuri de
reprezentare grafică:
-reprezentare structurală
- reprezentare cu semne
convenționale
- reprezentare în secțiunea
rândului de ochiuri.
Reprezintă grafic, la tablă, structura glat,
aspect față prin cele 3 metode de
reprezentare grafică
IV Instructaj Explică modul de executare a tricotului în Sunt atenți la Explicația
curent structură glat explicatii; Demonstra-
5 min Invită elevii sa își ia cele necesare Își procură ția
lucrului. materialele
Demonstrează elevilor, în ritm încetinit necesare
cum se tricotează manual o mostră în
structură glat
V. Partea Controlează elevii cum si-au organizat Își îsușesc Explicația Indivi- Probă
aplicativă locul de muncă, dacă au înțeles teoretic tehnica Conversa- dual practică
Executarea îndrumările date de lucru ția
mostrei de Supravegează activitatea elevilor Execută mostra Exercițiul
tricot și Ajută elevii care întâmpină dificultăți Urmăresc practic
rezolvarea Face instructaj suplimentar de lucru recomandările
fișei de lucru Precizează aspectul pe care trebuie să il făcute de
Cd1, aibă mostra de tricot profesorul de
Cd2,Cd3 instruire practică
30min Respecta
normele de
protectie a
muncii
Solicită
informații acolo
unde este nevoie
Corectează
eventualele
greseli
V. Preia lucrările Sunt atenți la Explicația Individu Autoeva
Verificarea Verifică lucrările observațiile Conversa- al luare
fișelor de Discută lucrarea cea mai bună făcute de ția
lucru profesor
Participă la
discuțiile inițiate
de profesor
VI. Verifică șiia în primire fiecare loc de Elevii de
Instructaj de muncă serviciu asigură
încheiere curățenia și
dezinfecția
atelierului
Itemi de completare pentru puzzel
11. Tricotul este un material textil obținut prin buclarea succesivă a unuia sau mai
multor fire simultan prin operația de prelucrare mecanică numită ...................
12. Tricoturile au ca element de bază...........................................
13. Un ochi este format din ...............................................
14. În tricot, ochiurile se dispun pe direcție transversală sub formă
de .............................
15. În tricot, ochiurile se dispun pe direcție longitudinală sub formă de
16. Dacă flancurile unui ON sunt dispuse în prim plan atunci ochiul obținut
are ....................................
17. Dacă buclele de ac și de platină ale unui ON sunt dispuse în prim plan atunci
ochiul obținut are .................................
18. Tricoturile din bătatură se clasifică după mai multe criterii cum ar
fi:.....................................................
19. Modul de dispunere al ochiurilor cu aspect fațănși spate pe direcția rândurilor și a
șirurilor se numește .................................
20. Modificarea adusă caracterului de normalitate al structurii tricotului prin modificarea
culorii sau a evoluției firelor în structură se numește ...........................................

Cuvinte piese puzzel


TRICOTARE
OCHIURILE
RÂNDURI
ȘIRURI.
ASPECT FAȚĂ.
ASPECT SPATE
DUPĂ :DESTINAȚIE, FORMĂ, MATERIE PRIMĂ, STRUCTURĂ, ETC.
FLANCURI; BUCLA DE AC și BUCLĂ DE PLATINĂ
LEGĂTURĂ
DESEN
Fișă de lucru

1.Execută o mostră de tricot glat cu dimensiunile de 20 de șiruri și 10 rânduri.


3,5puncte

Loc pentru mostră

2. Descrie tricotul cu legătura glat completând spațiile libere:


2,5 puncte
Legătura glat este formată din (1)................................
Pe fața tricotului în structură glat se pot observa în prim-plan. (2)............................ iar pe spate se
pot observa în prim-plan (3)............................................și (4)...........................................
Caracteristic tricotului în structură glat este (5).....................................

3. Corelați prin săgeți


3 puncte
A. Reprezentarea structurală a tricotului
în structură glat
I

B. Reprezentarea grafică a tricotului în structură glat


prin semne convenționale

II

C. Reprezentarea grafică a tricotului în structură glat


III
Se acorda din oficiu 1 punct. Timp de lucru 30min.
ETALON DE REZOLVARE

1.Execută o mostră de tricot glat cu dimensiunile de 20 de șiruri și 10 rânduri.


3 puncte astfel:
Pentru uniformitatea ochiurilor 1punct
Pentru respectarea numărului de rânduri 1,5 puncte (câte 0,15 puncte pentru fiecare rând)
Pentru calitate 1punct

2. Descrie tricotul cu legătura glat completând spațiile libere:


2,5 puncte astfel: câte 0.5 puncte pentru fiecare spațiu completat
Legătura glat este formată din (1)ochiuri normale
Pe fața tricotului în structură glat se pot observa în prim-plan. (2) flancurile ochiurilor iar pe
spate se pot observa în prim-plan (3)buclele de ac și (4)buclele de platină.
Caracteristic tricotului în structură glat este (5)rularea la margini.

3. Corelați prin săgeți


3 puncte
A.II.
B.III.
C.I.

S-ar putea să vă placă și