Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2014
Domeniul: Industria textil i pielrie
Calificarea : Tehnician designer vestimentar
PROIECT DIDACTIC
Prof.ing.Vlonga Luminia
Conditii de aplicabilitate:
(a) Clasificare : dup utilizare, dup natur
(b) Materiale auxiliare: pentru confectii textile captuseli, intarituri, furnituri
Probe de Evaluare
Prob oral/scris privind performana prin care candidatul demonstreaz c
este capabil s clasifice materialele auxiliare, aa cum se specific n criteriul de
performan (a) cuprinznd toate elementele din sfera de aplicabilitate.
Prob oral privind performana prin care candidatul demonstreaz c este
capabil s identifice materialele auxiliare, aa cum se specific n criteriul de
performan (b) cuprinznd toate elementele din sfera de aplicabilitate.
Scopul leciei:dobndirea abilitilor cheie:comunicare,lucrul n echip i a competenei
utilizarea materialelor auxiliare
Tipul lectiei:Formarea de priceperi si deprinderi practice.
Resurse de timp: 50min.
Locul de desfasurare:
atelier confecii
Competente vizate :
C1 - precizarea scopului utilizrii materialelor auxiliare pentru orul de buctrie, metoda
alegerii aei de cusut, rolul ntriturii, rolul garniturii.
C2 - precizeaz criteriile de calitate de realizare a tighelelor
C3 - descrie modul de execuie a operaiei.
C4 - realizeaz evaluarea lucrrilor
Strategia didactica
Resurse procedurale: - explicaia, studiu de caz, problematizarea, conversaia, observaia dirijat,
demonstraia.
Resurse materiale: - utilajul din dotarea atelierului, materiale auxiliare, produs etalon, calculator,
video proiector, barem de evaluare .
Metode de evaluare:
-
verificare orala
practic notarea lucrrilor practice pe baza baremului de evaluare .
Prof.ing.Vlonga Luminia
STRUCTURA LECIEI
Activitatea desfurat de:
ETAPELE LECIEI
PROFESOR
ELEVI
1.Moment
organizatoric
- Verificarea prezenei;
- Verificare mijloacelor didactice;
- Creaz atmosfera de lucru.
-Prezint tema i obiectivele lectiei;
Rspund
profesorului
2. Captarea ateniei
elevilor
Timp
solicitrilor
1 min
Ascult
prezentarea
profesorului, i pregtesc
materialele
necesare 1 min
desfurrii orei.
3. Realizeaz o Problematizarea.
scurt recapitulare.
Expune pe un panou tipuri de Elevii identific i expun
corect
pe
panou
materii prime(C1).
materiile prime necesare 15min
Dirijeaz elevii s identifice
produsului n lucru.
materiile prime necesare produsului
5.Fixarea
cunostintelor
profesorului.
E1
Evaluare
oral
E2
Evaluare
practic
C1
C2
C3
C4
Matricea de specificaii
Cunoatere i nelegere
Aplicare
Realizare practic
Total %
C1
C2
C3
C4
8
2
2
6
10
3
3
14
12
15
5
20
30
20
10
40
Total %
20
30
50
100
Prof.ing.Vlonga Luminia
Clasa:
Data:
BAREM DE EVALUARE
Nr.
Crt.
Criteriul de calitate
Pasul de custur(4mm).
1punct
1puncte
5 puncte
ntrirea la nceputul i
terminarea realizrii tighelelor
1 punct
Punctaj
acordat
Total
NOTA 10(zece)= 10puncte
Prof.ing.Vlonga Luminia
2 puncte
10 puncte
Punctaj
acordat
elev
Punctaj
acordat
Profesor
ANEXE 1
Prof.ing.Vlonga Luminia
ANEXA 2
PRELUCRAREA REPERELOR
Prelucrarea buzunarelor
Prelucrarea cordonului
Prelucrarea feei de produs
Prelucrarea volnaului
II.ASAMBLAREA REPERELOR
III.FINISAREA PRODUSULUI.
Curarea de ae
Clcarea final
Prof.ing.Vlonga Luminia
ANEXA 3.
Control cantitativ si
cantitativ
Se verific materialele
Se face n magazii speciale
Pstrarea materialelor
II. Pregtirea
materialelor pentru
croit
pnuirea materialelor
Secionarea panului
III.Croirea
materialelor
Decuparea reperelor
Pregtirea reperelor
IV.Confecionarea
produselor
Prelucrarea reperelor
Fiecare reper se
prelucreaz separat
Asamblarea reperelor.
Reperele se asambleaz
dup o succesiune logic
Finisarea produsului
Curirea de ae i scame;
Clcarea final
V. Finisarea
produselor
VI.Ambalarea, lotizarea i
depozitarea produselor
Prof.ing.Vlonga Luminia
Prof.ing.Vlonga Luminia