Sunteți pe pagina 1din 8

1

Şcoala Gimnazială D. Rădulescu Modulul: Materiale și tehnologii


Profesor: Deaconu Ionela Unitatea de învăţare: Materiale lemnoase
Disciplina: Educaţie tehnologică Tema: Realizarea produselor din lemn
Durata: 50 min Tipul lecției: Lecție de formare de priceperi și deprinderi
Clasa: a VII-a Mediul de instruire: sala de clasă
Data: 07.12.2023

PROIECT DE LECŢIE

1. Necesitatea studierii temei:


Formarea de priceperi şi deprinderi este dată de inteligenţa individului, de aptidudinile, înclinaţiile sale dar şi de realizarea practică a unor produse,
machete.

2. Structura logică a conţinutului lecţie

Materiale SDV-uri Operații tehnologice de pregătire

PROCES TEHNOLOGIC Operații tehnologice de prelucrare

Operații tehnologice de finisare


PRODUS
FINIT

2
3. Contextul în care se desfăşoară lecţia:

Experienţa anterioară de învăţare a elevilor Cuvinte cheie Resurse materiale


Lb. română Lb. engleză
* Elevii au cunoștințe legate de: Laptop
- materiile prime și materialele lemnoase Lemn Wood videoproiector
- elementele fișei de analiză ale unui produs Produs finit Final product mostre
- operațiile tehnologice necesare realizării unui Proces tehnologic Technological process fișa tehnologică
produs finit Bețisoare lemn
* Elevii au: șmirghel
- diferite materiale adeziv lemn/ pistol de
*Elevii pot: lipit la cald cu batoane
- să realizeze mici obiecte din materialele studiate plastic
culori acrilice, lac
pensule

4. Obiectivele lecţiei:

Nr. Capacitatea care se urmăreşte a se dezvolta Comportamentul prin care elevii Condiţii de probare a Criterii de
crt. prin învăţare la elevi dovedesc formarea capacităţii comportamentului reuşită
O1 Cunoașterea regulilor de protecţia muncii ce Enumeră materialele și regulile de Instrumente/aparate și 100%
trebuie respectate la obținerea produselor protecţia muncii ce trebuie respectate materiale necesare realizării
decorative lucrării practice
Material-suport
Laptop, videoproiector
O2 Analizarea datelor din fişa tehnologică a unui Identifică etapele ce trebuie parcurse Fișa tehnologică a 85%
produs în vederea obținerii produsului finit produsului
O3 Executarea de diverse lucrări practice Realizează corect şi estetic Materiale, 80%
elementele componente ale lucrării intrumente/aparate
practice propuse Schițe produs
O4 Deprinderea de a analiza produsele realizate Completează corect fișa de analiză a Fișa de lucru 90%
produsului

5. Proba de evaluare

3
Obiectivul Conţinutul itemului Timp orientativ Punctaj
maxim minim
- Care sunt regulile de protecția muncii care trebuie 1min. 1p 1p
O1
respectate la realizarea produsului?
O2 - Care sunt etapele de realizare ale ramei foto? 1 min 1p 1p
O3 - Realizarea ramei conform fișei tehnologice 30 min. 5p 4p
O4 - Completează fişa de analiză a produsului realizat 5 min. 2p 1p
6. Strate
gii didactice

Tim Etape de instruire Obiective Arii de conţinut Mijloace de învăţământ Forme de


p Metode de învăţământ organizare a
activităţii
2′ Secvenţa introductivă conversaţia frontal
5′ Captarea atenţiei dialogul, asaltul de idei frontal
2′ Trecerea la noua lecție Realizarea Laptop
dialogul frontal
produselor din lemn videoproiector
25’ Organizarea situaţiilor de învăţare O1 Activităţi practice Laptop
pentru realizarea obiectivelor O1- O3 O2 videoproiector
O3 mostre
observarea fișa tehnologică
- utilizarea materialelor necesare şi demonstrația Bețisoare lemn
asamblarea estetică a elementelor explicația șmirghel În echipe
componente lucrării conversația adeziv lemn/ pistol de
exercițiul practic lipit la cald cu batoane
plastic
culori acrilice pensule

10’ Fixare și evaluare O4 Analiza produselor exercițiul Fișe de lucru individual


6’ Secvenţa finală
frontal
- aprecierea activității elevilor

4
7. Desfăşurarea lecţiei:

Nr Etapele Etapele de instruire Metode şi Mijloace Evaluare Forme de


crt lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee didactice organizare
didactice a
activităţii
1. Secvenţa - verifică prezenţa; - pregătesc locul de conversaţia Activitate
introductiv -cere elevilor să se pregătească lucru şi materialele; dialogul frontală
ă pentru lucru; - ascultă indicaţiile.
-verifică şi pregăteşte materialul
didactic.
2. Captarea - arată un bețisor de înghețată și - îşi concentrează conversația Observare Activitate
atenţiei le cere să îl recunoască și să se atenţia asupra a frontală
gândească petru el și la o altă tematicii propusă de sistematic
utilizare profesor ă
- ascultă întrebările,
participă la dialog
3 Trecerea la -scrie pe tablă titlul noii lecții: -notează în caiete dialog Laptop Activitate
noua lecție Realizarea produselor din lemn videoproiector frontală
-anunță scopul și obiectivele
4. Antrenarea - Organizează colectivul în - ascultă explicaţiile; conversaţia mostre Observare în echipe
elevilor în echipe de câte 2 elevi; - identifică explicaţia bețișoare lemn a
realizarea - Arată modelul produsului ce materialele şi demonstraţia șmirghel sistematic
lucrărilor urmează a fi confecționat; instrumentele puse la observaţia adeziv lemn/ ă
practice - Prezintă pe ecran etapele de dispoziţie; modelarea pistol de lipit la Evaluare
realizare a produsului; - participă la dialog; lucrul în cald cu batoane practică
- Împarte mapele şi cere elevilor - stabilesc sarcinile echipă plastic
să identifice materialele, de lucru în cadrul exercițiul culori acrilice
instrumentele ce le vor utiliza în echipei; pensule
realizarea temei propuse; - execută diferite fișa
- Enumeră normele de protecție operaţii; tehnologică
a muncii ce trebuie respectate în - respectă regulile de
vederea realizării produsului protecţia muncii;
-Cere elevilor să studieze fișa - verifică produsul
5
Nr Etapele Etapele de instruire Metode şi Mijloace Evaluare Forme de
crt lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee didactice organizare
tehnologică din mapă obținut didactice a
- Verifică modul de execuţie în
scopul obţinerii unor produse de
calitate;

5. Fixare și -cere elevilor să completeze -completează fișa de exercițiul Fișe de lucru Scrisă Activitate
consolidar fișele de analiză analiză Lucrările individual
e elevilor ă
6. Evaluarea - Reamintește criteriile de -analizează lucrările observaţia Autoevalu Frontal
evaluare autoevaluarea are
- Antrenează elevii în notare
- Notează elevii activi
7. Concluzii - Face aprecieri finale asupra - participă la dialog conversaţia, Activitate
finale modului de lucru explicaţia frontală
-Cere elevilor să facă curățenie
la locul de muncă

6
-Realizarea produselor din lemn-
Fișa tehnologică

Denumire produs: Ramă foto


Caracterizare produs: produs decorativ
Materiale folosite: bețișoare din lemn pentru înghețată, șmirghel, adeziv pentru
lemn, lac incolor, color
Schița produsului: figura 1

Operații tehnologice: Fig. 1


Se pregătesc materialele.
Se șmirgheluiesc neregularitățile – daca este cazul.
Se îmbină elementele componente ale ramei – conform fazelor I și II.

Faza II
Faza I

Se îmbină elementele componente ale bazei produsului – conform fazelor III și IV

Faza IV
Faza III

Se lipesc între ele elementele componente – conform fazei V

Faza V

Se lasă la uscat.
Se aplică cu pensula vopseaua/ lacul de protecție.

Unelte și instrumente folosite: pensule


* se poate folosi pistolul de lipit cu baton de plastic

Controlul tehnic de calitate: se verifică modul cum au fost lipite bucățile, uniformitatea stratului de vopsea,
aspectul general al produsului.
7
Fișa de analiză

1. Denumirea produsului :

2. Utilizare :

3. Materiale folosite :

4. Alcătuire :

5. Formă :

6. Schiță constructivă :

7. Prezentare :

8. Preț:

9. Disfuncționalități posibile :

S-ar putea să vă placă și