Sunteți pe pagina 1din 8

Școala: Scoala Gimnazială ,,Dumitru Rădulescu”, Oarja

Disciplina: Educaţie tehnologică


Clasa: a VIII-a
Modulul: Energie
Unitatea: Energia electrică și utilizările ei
Tipul lecției: de verificare şi evaluare a cunoștințelor
Mediul de instruire: sala de clasă
Durata: 50 min
Data: 7.12.2023
Nume profesor: Deaconu Ionela

PROIECT DE LECŢIE
TEST DE EVALUARE

A. Conținutul activității de instruire :

A2. Tehnologii de
producere a energiei
electrice din surse
A1. Surse de energie convenționale
A3. Tehnologii de producere a
energiei electrice din surse
neconvenționale

A8. Reguli pentru


Energia
utilizarea aparatelor electrică și A4. Transportul și distribuția
electrice în locuință utilizările ei energiei electrice

A7. Circuite electrice A5. Transformări în


A6. Domenii de producerea energiei electrice
utilizare a energiei
electrice

A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8 – arii de conținut

B. NECESITATEA ABORDĂRII TEMEI

Energia electrică este astăzi cea mai utilizată formă de energie. Cea mai mare parte a enrgiei
primare este utilizată pentru obținerea energiei electrice.
C. Contextul în care se realizează lecţia:

Experiența anterioară de învățare a elevilor Cuvinte cheie Resurse materiale

Elevii au cunoștințe despre: - surse de energie - energy sources (en) Test de evaluare
- surse de energie - centrale electrice - power plants (en)
- centrale de producere a energiei electrice - rețele electrice - electrical networks (en)
- transportul și distribuția energiei electrice - consumatori electrici – electrical
- domenii de utilizare a energiei electrice consumers (en)
- instalație electrică- electrical installation
- circuite electrice (en)

D. Obiective operaţionale

Nr. Capacitatea care se Comportamentul prin care Condiţii de probare a Criterii de


obiectiv urmăreşte a se dezvolta elevul dovedeşte formarea comportamentului reuşită
prin învăţare la elev capacităţii respective
O1 Să utilizeze corect Prin completarea corectă a Test de evaluare 100%
termeni specifici itemilor II.1,2,3,4,5.
domeniului. III.1,2,3,4,5. V.
O2 Să cunoască sursele de Prin completarea corectă a Test de evaluare 100%
energie și diferite itemilor I.1, 3, 6, II.3, III.1, 2,
tehnologii de producere
a energiei electrice
O3 Să identifice elementele Prin completarea corectă a Test de evaluare 90%
unei instalații electrice și itemilor I.2, III.4
rolul acestora
O4 Să indice diferite Prin completarea corectă a Test de evaluare 100%
domenii de utilizare a itemilor I.5, III.3
energiei electrice
O5 Să cunoască elementele Prin completarea corectă a Test de evaluare 100%
unui circuit electric și itemilor I.4, II.1,
rolul acestora
O6 Să cunoască normele Prin completarea corectă a Test de evaluare 75%
pentru dimensionarea itemilor II. 5, IV, III.5
instalației electrice
O7 Să cunoască Prin completarea corectă a Test de evaluare 100%
componentele rețelei itemilor II.4
electrice
O8 Să identifice tipurile de Prin completarea corectă a Test de evaluare 80%
circuite electrice și itemilor I.4, V.
simbolurile folosite la
realizarea unei scheme
electrice
O9 Să recunoască diferite Prin completarea corectă a Test de evaluare 90%
tipuri de centrale itemilor I.6
D. TEST DE EVALUARE

Nr. Conţinutul itemului Timp Punctaj


obiectiv orientativ maxim
II. Încercuieşte litera din fața răspunsului considerat corect. (6 × 2 p = 12 puncte) 5’ 12p
O2 1.Este sursă neconvențională de energie:
O3 a. cărbunele; b. vântul; c. petrolul; d. uraniul.
O4 2. Realizează legătura dintre rețeaua de distribuție a furnizorului și cea a
O5
consumatorului:
O8
O9
a. branșamentul; b. contorul; c. întreruptorul; d. comutatorul.
3. Transformă energia solară în energie electrică:
a. turbina; b. panoul solar; c. celula fotovoltaică; d. generatorul.
4. Este simbol pentru lampă fluorescentă:

a. b. c. d.
5. Forma de energie cea mai utilizată în diverse domenii economice este:
a. energia mecanică; b. energia termică; c. energia luminoasă; d. energia electrică.
6. În imaginea de mai jos se observă o centrală:
a. fotovoltaică; b. termoelectrică; c. nucleară; d. geotermală.

III. Stabilește valoarea de adevăr a următoarelor enunțuri. Scrie litera A 5’ 15p


O1 (adevărat) pentru enunțurile apreciate ca adevărate sau litera F (fals) pentru
O2 cele considerate false. (5 × 3 p = 15 puncte)
O5 1. Generatorul este un ansamblu tehnic care transformă energia mecanică în energie
O6
electrică.
O7
2. Contactele electrice se realizează din materiale conductoare cu temperatura de topire
mică.
3. Apele curgătoare sunt o sursă regenerabilă de energie.
4. Rețeaua electrică este formată dintr-un ansamblu de linii electrice aeriene și
subterane.
5. Circuitul pentru iluminat se alimentează separat față de circuitul pentru priză, de la
tabloul electric.
O1 III. Completează spațiile libere astfel încât enunțurile să devină corecte din 10’ 15p
O2 punct de vedere ştiințific. (5 × 3 p = 15 puncte)
O3 1. Biomasa este considerată o sursă importantă de energie ... .
2. Centralele eoliene sunt alcătuite din mai multe ... eoliene
3. În domeniul transporturilor, energia electrică este utilizată la funcționarea ... .
O4 4. Siguranța fuzibilă este dispozitivul care întrerupe un circuit electric parcurs de un ...
O6 5. Pentru a evita ... , aparatele electrice se vor folosi numai cu fișe și conductoare
izolate.
IIV. Analizează consumatorii electrici din clasa ta. (18 puncte) 10’
O6 1 Calculează consumul de energie electrică pentru o sală de clasă, pentru un interval de 18p
timp de o lună, dacă fiecare receptor funcționează timp de 50 de minute pe zi,
cunoscând următoarele:
a) În circuitul de iluminat avem: șase corpuri de iluminat, fiecare cu câte patru lămpi
fluorescente (puterea: 20 W/lampă).( 9 puncte)
b) În circuitul pentru prize avem: un videoproiector (puterea: 280 W), un calculator
(puterea 110 W), o imprimantă (puterea: 650 W) și un aparat de aer condiționat
(puterea: 950 W). ( 9 puncte )
V. Referitor la circuitele electrice: (30 de puncte) 15’
O1 1. Realizeză o reprezentare grafică a unui montaj cu trei lămpi montate în serie și o 30p
O8 reprezentare grafică a unui montaj cu trei lămpi montate în paralel (20 puncte)
2. Numește și reprezintă cel puțin cinci simboluri folosite la realizarea schemei
electrice a unei instalații electrice interioare. (10 de puncte)

Se acordă 10 p din oficiu.

F. Barem de corectare și notare

Nr. Răspunsuri corecte Punctaj

I 1-b, 2 –a, 3 –c, 4 –a, 5 –d, 6-c 2p x 6 = 12p


II 1-A, 2-F, 3 –A, 4 –F, 5 –A 3p x 5 = 15p
III 1 –regenerabilă, 2 –turbine, 3 –automobilelor electrice, trenurilor electrice 3p x 5 = 15p
etc., 4 –supracurent, 5 –electrocutarea
IV Circuit de iluminat: 9p x 2 = 18p
Ptotală=6x4x20W=480 W
Consum energie electrică=480Wx0,83hx31 zile=12350,4 kWh/lună
Circuit pentru prize:
Ptotală=280+110+650+950=1990 W
Consum energie electrică= 1990Wx0,83hx31 zile= 51202,7 kWh/lună
V a)10p+10p=20p

a)
b)1px5 = 5p
Montaj serie Montaj paralel
1px5= 5p
P b) Pentru fiecare simbol folosit la realizarea schemei electrice a unei
instalații electrice interioare 1 punct
Pentru denumirea corectă a fiecărui simbol reprezentat 1 punct
Test de evaluare

Obiective O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 O8 O9
Itemi
I X X X X X X

II X X X X X

III X X X X X

IV X

V X X

TEST DE EVALUARE
Energia electrică și utilizările ei
Clasa a VIII-a

I. Încercuieşte litera din fața răspunsului considerat corect. (6 × 2 p = 12 puncte)


1.Este sursă neconvențională de energie:
a. cărbunele; b. vântul; c. petrolul; d. uraniul.
2. Realizează legătura dintre rețeaua de distribuție a furnizorului și cea a consumatorului:
a. branșamentul; b. contorul; c. întreruptorul; d. comutatorul.
3. Transformă energia solară în energie electrică:
a. turbina; b. panoul solar; c. celula fotovoltaică; d. generatorul.
4. Este simbol pentru lampă fluorescentă:

a. b. c. d.
5. Forma de energie cea mai utilizată în diverse domenii economice este:
a. energia mecanică; b. energia termică; c. energia luminoasă; d. energia electrică.
6. În imaginea de mai jos se observă o centrală:
a. fotovoltaică; b. termoelectrică; c. nucleară; d. geotermală.

II. Stabilește valoarea de adevăr a următoarelor enunțuri. Scrie litera A (adevărat) pentru enunțurile
apreciate ca adevărate sau litera F (fals) pentru cele considerate false. (5 × 3 p = 15 puncte)
1. Generatorul este un ansamblu tehnic care transformă energia mecanică în energie electrică.
2. Contactele electrice se realizează din materiale conductoare cu temperatura de topire mică.
3. Apele curgătoare sunt o sursă regenerabilă de energie.
4. Rețeaua electrică este formată dintr-un ansamblu de linii electrice aeriene și subterane.
5. Circuitul pentru iluminat se alimentează separat față de circuitul pentru priză, de la tabloul electric.

III. Completează spațiile libere astfel încât enunțurile să devină corecte din punct de vedere ştiințific. (5 ×
3 p = 15 puncte)
1. Biomasa este considerată o sursă importantă de energie ... .
2. Centralele eoliene sunt alcătuite din mai multe ... eoliene
3. În domeniul transporturilor, energia electrică este utilizată la funcționarea ... .
4. Siguranța fuzibilă este dispozitivul care întrerupe un circuit electric parcurs de un ...
5. Pentru a evita ... , aparatele electrice se vor folosi numai cu fișe și conductoare izolate.

IV. Analizează consumatorii electrici din clasa ta. (18 puncte)


Calculează consumul de energie electrică pentru o sală de clasă, pentru un interval de timp de o lună, dacă
fiecare receptor funcționează timp de 50 de minute pe zi, cunoscând următoarele:
a) În circuitul de iluminat avem: șase corpuri de iluminat, fiecare cu câte patru lămpi fluorescente (puterea: 20
W/lampă).( 9 puncte)
b) În circuitul pentru prize avem: un videoproiector (puterea: 280 W), un calculator (puterea 110 W), o
imprimantă (puterea: 650 W) și un aparat de aer condiționat (puterea: 950 W). ( 9 puncte )

V. Referitor la circuitele electrice: (30 de puncte)


1. Realizeză o reprezentare grafică a unui montaj cu trei lămpi montate în serie și o reprezentare grafică a unui
montaj cu două lămpi montate în paralel (20 puncte)
2. Numește și reprezintă cel puțin trei simboluri folosite la realizarea schemei electrice a unei instalații electrice
interioare. (10 de puncte)
Nr. Etapele lecţiei Ob Conţinutul activităţii Strategia didactică: Evaluare
crt ev. resurse
Activitatea profesorului Activitatea elevului timp procedurale materiale Forme de
organizare
1. Moment -asigură ordinea şi verifică - se pregătesc pentru 1` conversaţia catalogul frontal aprecieri
organizatoric dacă toţi elevii au toate oră. individual verbale
materialele necesare pe -semnalează absenţii
bancă. sau probleme de
organizare, dacă este
cazul.
2. Captarea - se reamintesc elevilor - sunt atenti la explica- 2` conversaţia frontal aprecieri
atenţiei conținuturile ce urmează a ţiile profesorului, cer verbale
fi evaluate şi li se explică eventuale lămuriri în
obiectivele propuse. cadrul discuţiei.

3. Verificarea O1- - împarte fişele de evaluare - rezolvă fişele primite exerciţiul fişe de individual proba scrisă
cunoştinţelor O9 - supraveghează elevii pe 45` evaluare
parcursul rezolvării fişelor

4. Tema pentru - comunică elevilor tema - notează tema pentru 2` conversaţia caietele frontal aprecieri
acasă pentru acasă acasă verbale

Desfășurarea lecției

S-ar putea să vă placă și