Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea şcolară
Școala Gimnazială Nr.7, Reșița
Propunător Prof. înv. primar Dobromir Loredana Marilena

Data 11.04.2022

Ora 11.10 – 12.00

Clasa a IV-a A
Aria curriculară Arte și tehnologii
Disciplina Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare Lumea florilor

,,Câmp cu maci”-colaj
Subiectul lecției

Tipul lecției Formare de priceperi și deprinderi

2.1 Identificarea unor caracteristici/proprietăţi ale materialelor întâlnite în


Competențe specifice
mediul cunoscut;
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind material uşor de prelucrat şi
tehnici accesibile;

O1: să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza


Obiective operaționale
modelelor şi a explicaţiilor primite;
O2: să decupeze corect elementele componente ale lucrării după
şabloane;
O3: să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele
componente respectând modelul;
O4: să participe în mod activ şi eficient în activitatea de rezolvare a
sarcinilor
conversația, expunerea, observația, explicația, demonstrația, audiția muzicală,
Metode şi procedee exercițiul, turul galeriei.

carton colorat, lipici, foarfece, șabloane, videoproiector.


Mijloace de învățământ
Forme de organizare Frontal, individual, pe grupe

Bibliografie  Arte vizuale și abilități practice. Manual pentru clasa a IV-a.


Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu
 www.didactic.ro
 www.youtube.com
Desfășurarea lecției

Evenimentele OB. Elemente de conținut Strategii didactice Evaluare


lecției Intersubiectivitate Moduri Metode și Mijloace de
(Relația învățător – elev) de procedee învățământ
organizare
1. Moment Asigurarea unui climat educațional Frontal Conversația
organizatoric favorabil pentru desfăşurarea lecţiei, Explicația
verificându-se existenţa materialelor Observația
necesare.
2. Captarea C: Material PPT Se vizionează un material PPT în care Explicaţia Material
atenției (Anexa 1) sunt prezentate scurte istorioare referitoare la Frontal PPT Evaluarea
semnificația florii de mac precum și legenda. Observația orală

Individual Exerciţiul Aprecieri


Laptop verbale
Conversaţia

3. Anunțarea Se anunță obiectivele și tema lecţiei şi Frontal Conversația


temei și a anume că vor realiza un colaj intitulat Explicația
obiectivelor ,, Câmp cu maci”

4. Dirijarea O1 C: Lucrarea model  Intuirea materialelor şi Frontal Conversaţia Lucrarea Observarea


lecției – (Anexa 2) prezentarea lucrării model model sistematică
Instructajul Se prezintă lucrarea model ( Anexa 1) ce Observaţia
și urmează a fi confecţionată de elevi pentru a Video-
demonstrația se observa modelul şi pentru a intui Explicaţia proiector
materialele ce vor fi folosite. Li se explică
elevilor modul de realizare a lucrării, Demonstraţia
vizualizând filmulețele din manualul digital.
 Explicarea şi demonstrarea Exerciţiul
modului de lucru Lipici
Se va demonstra tehnica de lucru şi se va Carton
explica fiecare acţiune. Se verifică însuşirea colorat
etapelor corecte de lucru, prin verbalizarea Foarfece
acestora:
 Decuparea florilor după şablon; Șabloane
 Asamblarea, lipirea şi decorarea
şabloanelor

5. Realizarea O2  Executarea lucrării de către elevi Frontal Explicația Lipici Observarea


lucrărilor Carton sistematică
O3 Elevii sunt împărțiți pe grupe de câte doi Conversația colorat
pentru realizarea lucrărilor. Foarfecă
Pe grupe Șabloane
Se precizează criteriile de evaluare si se Exercițiu
O4 solicită elevilor să realizeze produsele
conforme :
Tehnicile de lucru să fie corect Munca Aprecieri
executate independentă verbale
Materialele să fie folosite Individual
corespunzător
Lucrarea să fie finalizată
Originalitate
Se supraveghează și îndrumă modul de
lucru al elevilor oferindu-se explicaţii
suplimentare.
Se asigură elevilor un fond muzical pe
parcursul muncii individuale
6. Analiza O5 Se analizează produsele obţinute şi se fac Frontal Observația Aprecieri
produselor aprecieri privind aspectul lor, luând în vedere Explicația verbale
criterile de evaluare anunțate anterior.
Se realizează turul galeriei Turul
galeriei
7. Încheierea Se fac aprecieri globale şi individuale Frontal Conversația Aprecieri
activității privind participarea elevilor la desfășurarea verbale
lecţiei și se acordă calificative
Anexa 2
Lucrarea model
Șablon –lucrare-

S-ar putea să vă placă și