Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.02.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Școala Gimnazială Ipotești

PROPUNĂTOR: prof. Pintilei Alina

CLASA: a II-a A

ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: O lume minunată

TEMA LECȚIEI: Laleaua

TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL LECȚIEI: Dezvoltarea motricității fine, a simțului practic și estetic.

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:


Arte vizuale și abilități practice
2.1. Explorarea unor caracteristici / proprietăți ale materialelor în diverse contexte;
2.3. Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materiale ușor de prelucrat și tehnici
accesibile;
2.5. Explorarea de utilizări în contexte utile și/sau estetice a obiectelor/lucrărilor realizate prin
efort propriu;
2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, kinestezică, muzicală, verbală;
COMPETENȚE INTEGRATE:

Matematica și explorarea mediului

2.1. Localizarea unor obiecte prin stabilirea unor coordonate în raport cu un sistem de referință
dat, folosind sintagmele învățate

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relația cu mediul natural și social
Dezvoltare personală

2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate

Comunicare în limba română

4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convențoinale

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 - să organizeze compozițional lucrarea, cu ajutorul elementelor de limbaj;


O2 – să plieze corect foaia sub formă de pătrat, respectând axele de simetrie (plieri repetate);
O3 – să utilizeze corespunzător instrumentele și tehnicile necesare pentru realizarea lucrării;
O4 – să îmbine tehnica decupării, îndoirii cu tehnica lipirii pentru a obţine lucrarea propusă

O5 - să aprecieze calitatea produselor obținute ( finalizare, corectitudine, aspect estetic );


STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode și procedee: conversaţia, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic
b. Mijloace de instruire: videoproiector, hârtie colorată, foarfecă, lipici
c. Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupe
d. Modalități de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică a elevilor,
autoevaluare
e. Durata : 45 min

Bibliografie

Lucian Stan, Gabriela Dorobanțu, Abilități practice – Ghid metodologic, clasele I-IV, Editura
Aramis, 2002
Nr. Etapele Ob. Strategii didactice Evaluare
ctr. lecției Op. Conținut instructiv - educativ Metode și Mijloace de Forme de
procedee instruire organizare

1. Moment Asigurarea condiţiilor pentru buna Conversația Frontal Observarea


organizatoric desfăşurare a lecţiei: sistematică
- pregătirea materialelor didactice;

- organizarea colectivului de elevi.

2. Captarea atenției Adresez copiilor diverse întrebări care au Conversația Videoproiector Individual Capacitatea de
legătură cu personajul care le-a fost astăzi Frontal concentrare a
alături la toate orele, Degețica. Aplicația atenţiei
Joc interactiv în aplicația Wordwall Wordwall
Capacitatea de a
https://wordwall.net/ro/myactivities recepta
Descifrând o anagramă, copiii vor descoperi că informaţiile
inițialele cuvitelor formează cuvântul LALEA dintr-un mesaj
auditiv și vizual
3. Anunțarea temei și Se anunță tema: ”Lalele” Conversația Lucrare model Frontal Capacitatea de a
a obiectivelor Explicația recepta mesajul
Se prezintă obiectivele lecției pe înțelesul transmis
elevilor
4. Intuirea modelului O1 Se prezintă câteva lucrări model. Elevii vor Frontal Capacitatea de a
descrie modelele, vor enumera materialele Conversația Lucrare model organiza
folosite, vor intui tehnicile de lucru și compozițional
instrumentele necesare în realizarea lucrării. Explicația Individual lucrarea, cu
ajutorul
elementelor de
Demonstrarea Se demonstrează tehnicile de realizare a Hârtie colorată Frontal limbaj
5. tehnicii de O1 lucrării. Demonstrația Foarfece Capacitatea de
realizare a lucrării Lipici concentrare a
Se precizează etapele de realizare: Conversația
atenţiei
1. Se îndoaie hârtia, urmărind cele patru Exercițiul
axe de simetrie ale pătratului.
2. Se taie fiecare latură a pătratului, la
jumătatea ei (ca la morișcă).
3. Se dă cu lipici un colț și se pliază peste
el, colțul alăturat, până se obține

laleaua.

4. Se rulează strâns, pe lungime, hârtia


verde(pentru tulpină) și se crestează, 1
cm, la unul din capete, apoi se lipeste

pe lalea.
5. Se decupează și se lipesc frunzele.

6. Realizarea Se realizează, prin jocuri, încălzirea mușchilor jocul didactic Hârtie colorată Individual Capacitatea de a
individuală a O2 mici ai mâinii (evantaiul, pianul, lupta Foarfece
lucrărilor O3 cocoșilor, ploaia etc.).Se va lucra cu atenție, Lipici confecționa un
O4 îngrijit, respectând cerințele. Se încurajează obiect,
exercițiul
elevii în realizarea unor lucrări ce dau dovadă Videoproiector respectând
practic
de creativitate și originalitate. etapele de
În timpul lucrului se vor audia cântece realizare ale
specifice vârstei elevilor lucrării
7. Asigurarea Vor găsi cât mai multe însușiri pentru lalea și Individual Capacitatea de a
retenției și a vor forma un buchet. Exercițiul Frontal descoperi cât
transferului mai multe
însușiri
8. Analiza și Lucrările vor fi analizate în funcție de: Conversația Stikere Frontal Capacitatea de
evaluarea O5 - finalitate, corectitudine; Explicația a-și exprima
lucrărilor - ordinea și disciplina de care au dat Turul galeriei Individual părerea cu
dovadă elevii. privire la
Produsele obținute vor fi expuse într-un spațiu
finalizarea,
special amenajat. Se fac aprecieri asupra
corectitudinea și
activității colectivului de elevi, cât și aprecieri
aspectul estetic
individuale.
al lucrărilor
Discuții generalizatoare. Strângerea
Evaluare
materialelor. Ordine în sala de clasă. reciprocă

Aprecieri
verbale
generale

S-ar putea să vă placă și