Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 23.02.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Voievod Brâncoveanu”
Clasa: a III-a
Prof. înv. pr.: Matei Alina Mihaela
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică: Tărâmul copilăriei
Subiectul lecţiei: Arta plierii hârtiei - Pisicuța
Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Limba și literatura română
Matematică
Educație civică
Muzică şi mişcare
COMPETENȚE SPECIFICE:
ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate

2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)

2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică
LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ

2.3. Prezentarea unei activităţi realizate individual sau în grup

1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;

MATEMATICĂ

3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi a unor simboluri în diverse reprezentări

3.2. Explorarea caracteristicilor, relaţiilor şi a proprietăţilor figurilor şi corpurilor geometrice identificate în diferite contexte

EDUCATIE CIVICA

3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru

MUZICĂ ȘI MIȘCARE

2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, însoţită de elemente de mişcare cu diferenţieri expressive

3.1. Manifestarea unor reacţii, emoţii, sentimente sugerate de fragmente muzicale;

3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/ fragmente muzicale

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să denumească materialele necesare realizării compoziţiei;
O2: să execute corect etapele necesare realizării lucrării;
O3: să realizeze compoziţia, folosind materialele date, în mod curat şi îngrijit;
O4: să realizeze o compoziţie utilizând elementele plastice şi tehnicile învăţate
O5: să aprecieze lucrarea proprie şi a celorlalţi elevi respectând citeriile date
Resurse metodologice:
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exercitiul, observația, demonstrația, turul galeriei.
Mijloace de învățământ: planşe didactice, fişe , acuarele, pensule, lipici, materiale audio
Forme de organizare: frontală, individuală
Resurse temporale: 40 minute
Resurse umane: 26 elevi
Resurse spațiale: sala de clasă
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea orală, evaluarea scrisă.
Bibliografice:
Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE - clasa a III-a şi a IV-a Aprobată prin ordin al ministrului

Arte vizuale şi abilităţi practice. Manual pentru clasa a III-a, Ed. Litera, aprobat prin O.M. Nr. 5003/ 02.12.2014, Cristina Rizea,
Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu, semestrul II

https://www.youtube.com/watch?v=fMFKLDPC2VM
Scenariu didactic
Nr. Momentele Ob. Elemente esențiale de conținut Strategii didactice
crt. lecției op. Evaluare
Metode Mijloace Forme de
organizare
Moment Se asigură în clasă ordinea şi liniştea, ambianţa educaţională Conversația Capacitatea de
organizatoric favorabilă desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. organizare
1. Captarea Voi prezenta imaginea cu pisica de Cheshire. Conversația Suport cu
atenţiei Explicaţia imaginea Capacitatea de
Frontal imprimată a concentrare a
Observarea pisicii de atenţiei
Cheshire
2. Anunțarea Se propune ajutarea personajului prin realizarea unor Conversația Capacitatea de
temei și a pisicuțe cu ajutorul diferitelor modalități: desen liber, Frontal concentrare a
obiectivelor mozaic, arta plierii hârtiei. atenţiei

3. Prezentarea Prezentarea şi intuirea modelului Planşe model Capacitatea de


conţinutului Le prezint elevilor lucrările model, le observăm, le analizăm, Explicaţia analiză a
prezentăm tehnica de lucru, stabilim materialele necesare și Conversația Frontal suportului
etapele de lucru pentru realizarea acestora. (Anexa 1) lucrării

4. Dirijarea Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru Individual Capacitatea de


învăţării Verbalizarea etapelor de lucru Explicaţia Planşe model realizare a
Realizarea lucrării lucrării conform
Coli, acuarele, indicaţiilor
Le explic elevilor ce au de făcut în vederea realizării lucrării. culori, carioci, primite
Se verifică materialele necesare și se dau explicații lipici, foarfecă
suplimentare referitoare la tehnica utilizată și la etapele de
lucru necesare realizării lucrărilor.
Pentru a realiza pisicuța cu ajutorul plierii hârtiei, elevii Demonstrația
analizează lucrarea model, urmăresc și pargurg corect Observația
etapele de lucru. Aceștia au nevoie de coala cu șablonul
pisicuței, acuarele/culori/carioci, lipici și foarfecă. Pisica se Exercițiul
colorează, se decupează pe contur, se pliază și se lipesc
părțile corpului.
Pentru a realiza pisicuța cu ajutorul inimioarelor decupate de
diferite dimensiuni, elevii analizează lucrarea model,
urmăresc și parcurg etapele prezentate. Au nevoie de coala
cu șablonul pisicuței, care trebuie decupat, lipit și asamblat
precum în lucrarea model.
Urez elevilor “Spor la lucru!”
Urmăresc tehnica de lucru şi intervin acolo unde este cazul.
Îndrumările le voi face individual pentru a da elevilor
posibilitatea să se concentreze.

5. Evaluarea După ce au terminat lucrările, fiecare echipă expune lucrarea Conversaţia Frontal- Lucrările Capacitatea de
lucrărilor la panou. Se va realiza turul galeriei pe rând, de către Explicaţia individual evaluare şi
fiecare grupă şi vor fi analizate, critic şi autocritic, după Analiza autoevaluare
următoarele criterii: finalizarea lucrării, corectitudinea
execuţiei, aspectul estetic, originalitatea lucrării.
Vor fi aplaudaţi elevii care au realizat cele mai frumoase şi
corecte lucrări.
Se va audia cântecelul ,,Pisicuța”.
https://www.youtube.com/watch?v=fMFKLDPC2VM

6. Încheierea  Se fac aprecieri individuale şi colective asupra participării Conversaţia Frontal Aprecierea
activităţii elevilor la lecţie. Explicaţia verbală

S-ar putea să vă placă și