Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.02.2023

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr.2, Mălini

Propunător: Cîrjă Narcisa Florina

Clasa: a IV-a

Aria curriculară: Arte și tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare: Forme din hârtie și modelaj din lut

Tema lecției: Tehnica kirigami

Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi

Scopul lecției: Formarea deprinderii de a folosi corect instrumentele de lucru în vederea realizării prin tehnica kirigami a produsului finit

Competențe specifice:
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice
Obiective operaționale:
O1 – să confecționeze felicitarea folosind tehnica kirigami;
O2 – să respecte etapele de lucru în realizarea lucrării propuse;
O3 – să realizeze o lucrare originală, estetică și creativă;
O4 – să identifice materialele de lucru necesare.

Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, munca independentă
b) Mijloace de învățământ: foarfecă, lipici, hârtie colorată, creion, riglă,videoproiector, lucrarea model
c) Moduri de organizare: frontal, individual

Tipuri de evaluare: evaluare curentă


Instrumente de evaluare: proba orală, proba practică

Resurse:
a) Umane: 19 elevi
b) Temporale: 45 minute

Bibliografie:

1. https://youtu.be/Yg13knuvlAs

2. www.didactic.ro
Scenariul didactic
Nr. Ob. Strategii Capacități
crt. Etapele lecției Timp op. Conținut instructiv-educativ didactice evaluate
Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1. Moment Se crează climatul necesar desfășurării în capacitatea de
organizatoric 1 min condiții optime a activității didactice. conversația hârtie colorată frontal a-și pregăti
Se prsgătesc materialele didactice foarfecă materialele
necesare desfășurării orei de AVAP. lipici necesare
creion
riglă
Se discută despre perioada anului în care
2. Captarea 5 min se află: sfârșit de februarie, urmează 1 conversația frontal capacitatea de
atenției martie (semnificație, obiceiuri). Așa cum a participa la
procedează în fiecare an, și anul acesta vor explicația discuție
pregăti o surpriză pentru tați care vafi
oferită de 1 martie.

3. Anunțarea 1 min Se anunță tema și obiectivele ce urmează conversația frontal capacitatea de


temei și să fie atinse pe parcursul lecției, sub forma a înțelege
obiectivelor unor formulări accesibile care să trezească masajul
interesul copiilor. transmis
Formarea
4. prceperilor și 30 O4 a) Prezentarea materialelor necesare videoproiector frontal
deprinderilor min Folosind lucrarea model li se vor prezenta
elevilor materialele necesare.
b) Prezentarea etapelor de lucru hârtie colorată
Se va urmări o prezentare pentru a conversația capacitatea de
înțelege bine etapele de lucru. foarfecă a înțelege
https://youtu.be/Yg13knuvlAs etapele de
Pe baza observațiilor se analizează pașii lipici lucru
care trebuie urmați. explicația
1. Se pregătește bucata de carton riglă
O2 capacitatea de
colorată, se îndoaie în jumătate.
2. Se îndoaie o altă bucată de hârtie de creion a verbaliza
demonstrați etapele
culoare albă, se taie 1 cm din partea care se
a realizării
deschide, pentru a fi mai scurtă decât
cartonul. produsului
3. Se măsoară 4 cm de la îndoitură,
orizontal și vertical, începând cu colțul din
stânga apoi cel din dreapta. Se trasează
două linii de 4 cm, perpendiculare pe
îndoitură. Se taie în adâncime.
4. Se îndoaie pliul de hărtie spre interior,
se apasă cu degetul pentru a forma o
margine.
5. Se deschide felicitarea și se trage pliul
de hârtie spre interior, astfel că atunci când
este închisă, hârtia va avea un gol sub
formă de U.
6. Pe latura lungă din golul format se
măsoară 2,5 cm (orizontal și vertical), se
taie în adâncime. Se îndoaie pliul format,
se formează o margine cu ajutorul
degetului.
7. Se deschide felicitarea, se ridică
pliurile formate, se aranjează muchiile
evidențiate. Va apărea o formă ca niște
trepte. Se pliază spre interior, se închide ca
o carte. Exteriorul va fi lipit pe cartonul
O1 individual
roșu
O3 exercițiul
8. Se va orna cu inimioare, flori
executate la ora precedentă. Se poate insera munca
un răvaș cu gânduri pentru tata. independent
c) Execuția propriu-zisă a lucrării ă capacitatea de
Elevii realizează produsul individual a plia, tăia, lipi
respectând etapele explicate anterior.
Se dau explicații suplimentare dacă este capacitatea de
necesar. a lucra
individual

5. Evaluarea 6 min O3 Elevii își vor prezenta în fața clasei conversația lucrările individual capacitatea de
lucrărilor produsele finite, realizând astfel un tur al turul elevilor frontal a se autoevalua
galeriei pentru evaluare reciprocă. galeriei și de a evalua
lucrările
colegilor
Se fac aprecieri asupra modului de
6. Încheierea 2 min desfășurare a activității și a conversația frontal capacitatea de
activității comportamentului elevilor concentrare a
atenției

S-ar putea să vă placă și