Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 5 martie 2021

Clasa: a III-a B

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ” Elena Văcarescu” , Sector 1

Institutor învățământ primar: Armeanu Anca

Aria curriculară: Arte și Tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare: Viața pe Pământ

Subiectul lecției: Arta rulării hârtiei- tehnica Quilling

Tema plastică: Ramă foto – Mesaj pentru mama

Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi

Resurse umane: 23 elevi prezenți fizic , 6 elevi prezenți on-line

Resurse temporale: 45 minute


COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate

2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice

COMPETENȚE INTEGRATE

Limba și literatura română

2.1. Descrierea unui obiect/ unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

La finalul activității , toți elevii vor fi capabili:

O1- să ruleze corect hârtia , folosind instrumentele și materialele specifice tehnicii Quilling. Obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii vor reuși să creeze cel puțin 5 din cele 15 modele de bază ale tehnicii Quilling, prezentate pe Google
Classroom;

O2- să combine într-un mod original modelele de bază specifice tehnicii Quilling pentru a decora rama foto.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii reușesc să obțină cel puțin 3 elemente de decor prin îmbinarea modelelor de
bază ale tehnicii Quilling;

O3- să aprecieze calitatea produselor realizate, ținând cont de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine, aspectul
estetic, originalitate. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii identifică în aprecierea lucrărilor 2 din cele 4 aspecte
urmărite.
O4- să compună un cvintet adresat mamei, respectând structura acestuia. Obiectivul se consideră realizat dacă toți
elevii vor compune corect un cvintet adresat mamei.

BIBLIOGRAFIE

*Programa școlară pentru învățământul primar-disciplina Arte vizuale și abilități practice, clasa a III-a, MEN, București,
2014

*Fonta,Mirela; Stupineanu,Claudia; Dobrescu,Simona – Arte vizuale și abilități practice, manual pentru clasa a III-a,
semestrul al II-lea , editura CD Press, 2015, pag.9
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategii didactice
Etapele Obiective
lecției operațio- Activitatea învățătorului/elevilor Metode și Mijloace Forma de Evaluare
nale procedee didactice organizare

Momentul Se asigură un climat afectiv pozitiv. Se pregătesc Frontal


organizatoric materialele necesare pentru activitate. Se verifică
conectarea și participarea la activitate a elevilor aflați on-
line.

Captarea Intuirea răspunsului la ghicitoarea: Conversația Ghicitoare Frontal


atenției,anun-
țarea temei și Ne iubește, ne răsfață,
a obiectivelor Zi de zi ne dă povață

Desigur,v-ați dat seama,


Nu e alta decât ....(mama)

Se anunță tema plastică și subiectul activității- realizarea


unei rame foto , decorate cu diverse modele specifice
tehnicii Quilling ,iar în spațiul destinat fotografiei,elevii
vor crea un cvintet adresat mamei.

Actualizarea Elevii vor numi materialele pregătite Conversația Materialele Frontal Aprecierea
/prezentarea pregătite răspunsurilor
unor -fâșii de hârtie- ne ajută să decorăm lucruri utilizând pentru
cunoştinţe tehnica quilling. activitate
-tehnica quilling reprezintă arta rulării fâșiilor de hârtie
pentru a obține podoabe sau obiecte pentru décor Ramă foto
din hârtie
-se reamintesc principalele forme de bază cartonată
-rama din carton colorat - suport pentru realizarea temei Fâșii de
hârtie
colorată

Lipici

Filă caiet
dictando

Demonstarea Prezentarea model a elementelor care vor compune Conversația Model ramă Frontal Observarea
și explicarea „tabloul”,intuindu-se fazele lucrării de către elevi foto sistematică
modului de O1 Explicația decorată
lucru 1.Realizarea din fâșii de hârtie a elementelor decorative
propriu-zise pentru rama foto- folosind modele variate Demonstrația
specifice tehnicii quilling.

2. Decorarea ramei prin lipirea elementelor create

3. Crearea unui cvintet adresat mamei pe foaie dictando


O4
*Mama

*2 cuvinte care exprimă însușiri importante

*3 cuvinte care exprimă acțiunea(se termină în ind sau


ând )

*o propoziție din 4 cuvinte prin care se exprimă


esențialul cuvântului mama

* un cuvânt- exprimă însușirea esențială

4. Decuparea și lipirea cvintetului creat în centrul ramei


foto decorate.

Realizarea O2 Se vor realiza exerciții pentru încălzirea musculaturii fine Exercițiul Ramă foto Individual Aprecierea
lucrării a mâinii din hârtie modului de
cartonată lucru
Se va coordona activitatea elevilor ,dând explicații
individuale acolo unde este cazul. Elevii vor lucre Explicația Fâșii de
îngrijit,curat,respectând normene de protecție a hârtie
muncii,pentru a nu se accidenta. colorată
Conversația
Se enumeră regulile ce trebuie respectate în realizarea Lipici
lucrării:
Filă caiet
*utilizarea corectă și atentă a instrumentelor de lucru dictando

*plăcuta îmbinare a materialelor și culorilor

*aspectul estetic al produselor finale

*încadrarea în timpul de lucru

Evaluarea O3 Elevii vor posta lucrările fotografia pe Google Conversația Lucrările Frontal Aprecieri
activității Classroom, urmând a se face aprecierea și autoaprecierea elevilor verbale
lor, ținând cont de : Individual
Tableta
-respectarea etapelor de lucru
-gradul de finalizare al lucrării

-aspectul estetic

-originalitate

Încheierea Se fac aprecieri pozitive individuale și colective. Se Conversația Frontal Aprecieri


activității acordă calificative elevilor care au finalizat lucrarea, verbale, cât și
respectând criteriile date. calificative

S-ar putea să vă placă și