Sunteți pe pagina 1din 8

Unitatea de învățământ: Universitatea Creștina ’’Dimitrie Cantemir’’

Grupa: Mică

Numele și prenumele cadrului didactic: Constantin (Olteanu) Andreea, Ioniță (Moisa) Anca, Năstase (Nicolae) Oana Alexandra,
Pițur(Năstase) Andreea Roxana

PROIECT DIDACTIC
Tema anuală de studiu: „Cum este/ a fost și va fi aici pe Pământ?”

Tema proiectului: „Animale de ieri și de azi”

Tema săptămânii: “Animale din ograda bunicilor”

Domeniul de activitate: Domeniul Științe

Categoria de activitate: Activitate matematică.

Tema activităţii: „Cine știe, câștigă!”

Mijloc de realizare: joc didactic


Tipul activităţii: consolidare de deprinderi

Scopul activităţii: perceperea grupurilor formate din mai puține sau mai multe obiecte.

Obiective operaţionale:

 să ordoneze crescător animalale;

 să recunoască 3 animalele domestice;

 să formeze mulțimi de animale mici și mari;

Dimensiuni ale dezvoltării:

 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;

 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).

Comportamente vizate:

 Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă;

 Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare a obiectelor;

 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;

 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți;

 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).

Sarcina didactică:

 Se cere copiilor să identifice animalele domestice, să le ordoneze și să pună pe un panou jetoanele mici și jetoanele mari.

 În continuare ne vom folosi de un cub pentru a rezolva cerințele jocului.

2
Regulile jocului: Copiii au de ordonat și de format mulțimi cu animale domestice. Copilul care răspunde corect are dreptul de a alege

următorul copil care să arunce cu cubul.

Elemente de joc: scrisoarea, Grivei, jetoane, animale domestice, panou, cubul, biletele.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicația, observatia, exerciţiul, cubul, jocul didactic.

Mijloace didactice: animale domestice, jetoane, coș, panou, scrisoarea, Grivei, cubul.

Durata activității: 20 de minute

Bibliografie: Curriculum pentru educație timpurie 2019.

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII
METODE ŞI MATERIAL FORMA DE
PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE

1.Organizarea Asigurarea condițiilor desfășurării activității:


activității  Intrarea copiilor în sala de grupă.
2minute  Pregătirea materialului didactic.
 Aranjarea scăunelelor în semicerc.

2.Captarea Voi capta atenția copiilor cu ajutorul unei Conversaţia Grivei Frontală Observarea
atenției
scrisori de la prietenul nostru Grivei. comportamentului
Scrisoarea
copiilor
3minute “Bună ziua,dragii mei!
Coșul cu animale
Eu sunt Grivei domestice
Am venit în vizită la voi,
Din ograda bunicilor
Vă anunț cu bucurie,
Că azi vom face o călătorie
În lumea cifrelor.
Ne vom juca,ne vom distra,
Mulțimi vom forma
Și le vom număra.”

4
Scrisoarea lui Grivei este pusă într-un coș cu
multe animale domestice amestecate, iar
Grivei ne cere ajutorul nostru pentru a le
ordona.

3. Copii, voi mai știți ce înseamnă crescător? Conversația Aprecieri verbale


Reactualizarea
Să ne amintim:
cunoștințelor Exercițiul
2minute
 crescător înseamnă de la cel mai mic la
Explicația
cel mai mare;

4. Anunţarea Pentru a-l ajuta pe Grivei să ordoneze Conversația


temei
animalele, dar să nu ni se pară o muncă grea
vom juca un joc “Cine știe, câștigă!”-joc
2minute didactic.
5. Dirijarea Educatoarea prezintă titlul jocului „Cine știe Conversația Jetoane mici si Observarea
învăţării câștigă” și prezintă regulile jocului. Grivei, Observatia mari comportamentului
copiilor
5minute prietenul nostru va fi alături de noi. Explicația Animale
Prezentăm coșul cu animalele domestice. Jocul didactic domestice

Varianta I Se cere copiilor să ordoneze vacile,


porcii și câinii din coșul cu animale domestice
de la mic la mare, apoi să le numere.

5
O1- să ordoneze crescător animalele

Varianta II

Pe masă se află diverse jetoane mari și mici


(căței, pisici, rațe, găini, purcei, văcuțe,
legume, fructe).

Copiii trebuie să identifice 3 animale


domestice și să pună pe un panou.

Vor primi aplauze și încurajări pentru


rezolvarea corectă a sarcinilor.

O2- să recunoască 3 animalele domestice

6. Obţinerea Le spun copiilor că prietenul nostru Grivei ne- Conversația Cubul Aprecieri verbale
performanţei a adus și un cub cu care ne vom juca. Explicația Observarea
Biletele
5minute comportamentului
Le prezint copiilor cubul. Cubul
copiilor

„Copii, pe fiecare față a cubului este câte un


bilețel unde o să descoperim împreună ce scrie.
O să citim ce scrie pe bilețel, apoi vom rezolva
sarcina”.

6
Pe bilete avem următoarele sarcini:

 Care este rața mică?


 Care este pisica cea mai mare?
 Care este cea mai mică vacă?
 Care este mulțimea pisicilor?
 Care este mulțimea cățeilor?
 Care este cea mai mare găină?

Vom număra pisicile și cățeii și așa vom forma


mulțimile animalelor.

O3- să formeze mulțimi de animale mici și


mari

7. Încheierea Educatoarea va face aprecieri generale și Conversația


activităţii individuale cu privire la modul în care au
1minut răspuns copiii și la comportamentele acestora
pe parcursul activității.

7
Anexe:

S-ar putea să vă placă și