Sunteți pe pagina 1din 7

Direcția Educație, Tineret și Sport, sectorul Rîșcani

Instituția de Învățământ Preșcolar nr.5 „Bucuria”

Proiect didactic
Tema: Fermierul Ionică
Pe toți ne strigă
Animale să hrănim
Și să le ocrotim

Educator Verbovnîi Alina


Grupa 4 (pregătitoare)

Chișinău 2022
Proiect Didactic
Data: 17.11.2022
Educator: Verbovnîi Alina
Grupa: Pregătitoare
Tema globală:Eu și lumea înconjurătoare
Tema proiectului: Animale mari și mici în ogradă la bunici
Tema activității: Fermierul Ionică
Pe toți ne strigă
Animale să hrănim
Și să le ocrotim

Domeniu de activitate: Limbaj și Comunicare


Eu, familia și societatea
Dimensiunile de învățare: Educație pentru limbaj și comunicare
Dezvoltare Personală

Unități de competență
Limbaj și comunicare: 2.6 Expunerea logică, coerentă, creative, a anumitor evenimente;
Dezvoltare personală: 2.3 Exprimarea dorințelor și opiniilor în diverse situații;

Obiective operaționale:
La sfârșitul activității copii vor fi capabili să:
a)Cognitive:
-Să descrie imaginea și să o interpreteze folosind un limbaj propiu;
- Să răspundă la întrebări prin formularea propozițiilor complete;
-Să enumere modalitățile de a avea grijă de animalele domestice.

b) Psihomotorii:
-Să explice expresiile frazeologicer;
-Sa pastreze ordinea si curatenia la locul de munca pe tot parcursul activitatii
c)Socioafective:
-Să-și exprime sentimentele în cadrul situațiilor problemă.
-Să manifeste respect față de animalele domestice.
Strategii didactice:
Metode și Procedee: Salutul, Momentul Surpriză, Conversația, Descoperirea, Explicația, Observația, Lectura educatoarei, Jocul ”Spune ce știi„
Forme de organizare: Frontală, individuală, în grup;
Resurse: Fermierul Ionică, Coșul cu hrană pentru animale, planșe cu animale domestice, jetoane pentru centrele de interes, fișe de lucru, creioane,
lipici, foarfecă, pixuri, vată.
Bibliografie:
1)Curriculumul educației copiilor de vârstă timpurie și preșcolară (1-7 ani) RM.
Etapele Conținutul activității Strategii didactice Forma de Evaluare
activității Metode și Resurse organizare
Procedee

Asigurarea condițiilor optime pentru


realizarea activității:
-Aerisirea sălii de grupă.
-Aranjarea materialelor la centre de interes. Salutul Materiale pentru
Recitare cu Centre Verbal Observarea
gesticulare comportamentului
verbal și nonverbal

Salutul: Se realizează prin așezarea copiilor


în jumătate de cerc
Mândrul soare a răsărit
Și la toți el ne-a zâmbit
Evocare

Și ne-a mângâiat pe față


Bună dimineața!

Bună dimineața soare!


Bună dimineața floare!
Bună dimineața, pici!
Și la toți ce sunt aici.

De mânuțe ne-apucăm
Și un cerc frumos formăm
Uite așa, ne salutăm
Bună dimineața!

Ce frumoasă-i viața,
Câte doi ne-mperechem
Și un cerc frumos formăm
Iar apoi ne-mbrățișăm!
Captarea atentiei va fi realizata prin
prezentarea machetei.
Frontal Stimularea interesului
- Se va purta o scurta conversatie reliefand față de activitate
multimea de animale domestice pe care le
putem gasi la o ferma. Fermierul Ionică
Dialog

Surpriza activității ”Fermierul Ionică cu Coșul cu hrană


Coșul cu hrana pentru animale„ pentru animale
Mesajul zilei:
Salut _____
Mergem la bunici ___
Să vedem Animale mari și mici
Animalele ce trăiesc lângă casa omului și Conversația
aduc beneficii?
Realizarea sensului

Rebusul:
7 Ghicitori:
1.Ne dă lapte și smântână Imagini
Brânză proaspătă și bună. Animalele
domestice
2.Roade oase, stă în cușcă
Numai pe dușmani îi mușcă.

3.Bucălaia de la stână
Ne dă miel, lapte și lână.

4.Un căluț mai mic se pare Dezlegarea


Poartă sacii în spinare ghicitorilor
5.Care mamă și-a lăsat
Iezișorii acasă
Și-n pădure a plecat
După iarbă grasă.
6.Are coamă și cu șa
Iarna duce sania
Și vara Căruța.
7.Urecheat cu blană deasă
Tremura pe lângă casă.

Întrebări:
1)Cum se numesc animalele care trăiesc pe
lângă casa omului? Imagini cu
2)Cine are grijă de aceste animale? Veterinarul
3)Denumește animalele și spune care și cum
face! (Imită glasul fiecăruia)
4)Efectuăm analiza sonoră a cuvintelor
”Câine, Pisică, Porc, Vacă, Vițel, Oaie,
Berbec, Capră, Măgar, Cal, Iepure)

Joc: Spune ce știi?


Regulile jocului:
1)Ne respectăm Joc Ceasul
2)Nu vorbim neîntrebați.
3)Oferim timp suficient pentru chibzuirea
răspunsului.

Sarcina:
Rotește săgeata ceasului și caracterizează
animalul selectat.

Pauza dinamică: Degețelele


Degetul mare
Pleacă la plimbare Cânt Pauză dinamică
Arătătorul aduce paltonul,
Mijlociul duce pardesiul,
Inelarul aduce fularul
Degetul mic nu duce nimic
Degetul mic nu duce nimic
Fiindcă este cel mai mic
Fiindcă este cel mai mic
Trecerea la centre se desfășoară conform
jetoanelor extrase din Coșul Fermecat! Fișe de lucru În grup
Explic sarcinile de lucru 1-2 ori, apoi un Explicare Fișe de decupat
copil mai repetă odată sarcinile care urmează Individual Corectitudinea
Reflecție a fi elaborate. realizării sarcinilor
Alfabetizare:
Denumește animalele și trasează o linie către
hrana fiecăruia
Construcții:
Construiește/ Amenajează curtea bunicii
folosind mulajele.
Arte:
Decupează după contur și aplică blana oiței
cu vată.
Fiecare copil va prezenta lucrarea realizata,
argumentand modul de asezare a elementelor,
respectarea tehnica de lucru. Autoevaluare
Evaluare

Se vor face aprecieri asupra modului de lucru


si se va realiza o expozitie cu lucrarile
realizate in cadrul machetei facute la sectorul
constructii

S-ar putea să vă placă și