Sunteți pe pagina 1din 6

Tema proiectului: „LA FERMĂ”

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant:
Grupa: Mijlocie
Nume prenume cadru didactic:
TEMA ANUALĂ: „Cum a fost, este și va fi aici pe pământ?”
PROIECT TEMATIC: „În lumea viețuitoarelor”
SUBTEMA PROIECTULUI: „La ferma bunicilor”
DOMENIUL DE ACTIVITATE:DȘ – Cunoașterea mediului
TEMA ACTIVITAŢII: „Să hrănim animalele de la fermă?”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE:verificare de cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂŢII
 verificarea și sistematizarea cunoștințelor despre animalele cunoscute privind înfățișarea, hrana și foloasele pe care acestea le aduc.

SARCINA DIDACTICĂ:
 recunoașterea animalului după onomatopee;
 denumirea și descrierea înfățișării acestuia, indicarea foloaselor animalului corespunzător.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Observă și înțeleg că ființele vii au nevoie de hrană pentru a crește și a se dezvolta;
 Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc, în situații uzuale în calitate de auditor și de vorbitor;
 Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente și metode specifice;
 Își însușește și respectă reguli, înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în contexte familiare.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia, exerciţiul;


Resurse materiale: machete animale, animale jucării (câine, pisică, etc.), jetoane cu foloasele oferite de fiecare animal, roata animalelor, boxă
audio, mp3 onomatopee animale domestice, balonul, scrisoare.
Elemente de joc: aplauze, surpriza
Forma de organizare: frontal, individual.
Locul: sala de grupă
DURATA: 20-25 minute
BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru educatie timpurie” – 2019
- Tătaru, L.; Glava. A.; Chiş, O. (coord.) (2014). „Piramida cunoaşterii”. Piteşti: Diamant.

- Mătăsaru M., Chiriloaie M., Nedelci C., Pricopoaia V., Mătăsaru L., (2008) „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar.”
SEDFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII
SECVENŢA DIDACTICE
DIDACTICĂ CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Material EVALUA
Metode didactic / RE
şi Mijloace de
învăţământ
procedee
Moment Pentru buna desfășurare a activității se vor lua urmatoarele măsuri:
organizatoric - aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic pentru activitate.

Captarea În fața clasei va apărea un cățeluș care va avea un coș plin cu surprize. Conversaţia Cățelul Frontal
atenţiei Legat de coș se va afla un balon, pe care scrie ”Sparge-mă”. Din balonul Surpriza
pe care îl voi sparge va ieși ” fulgi de zăpadă” și un bilet scris de Zâna
Coșul cu surprize
Animalelor. Le citesc copiilor scrisoarea:
Scrisoarea

”Dragi buburuze,

De câteva zile sunt tare tristă. Nu reușesc să mai fac animalele din ferma
mea fericite. Sunt tare necăjită. Eu am auzit că voi sunteți foarte isteți și
cu siguranță veți reuși să le înveseliți. V-am pregătit câteva surprize.
Cu drag, Zâna Animalelor”

Anunţarea temei Conversaţia Frontal


-Copii, ce ziceți o ajutăm pe Zâna Animalelor?
şi a obiectivelor Explicația

Le voi spune copiilor, că pentru a o înveseli atât pe Zână cât și animalele


va trebui să ne jucăm jocul „Să hrănim animalele de la fermă” În cadrul
acestui joc vom recunoaște animalele în funcție de graiul lor
(onomatopee), vom descoperi foloasele fiecăruia și cu ce se hrănește
fiecare animal.

Desfăşurarea
activităţii I. Explicarea și demonstrarea regulilor jocului: Conversaţia Frontal
Copilul va recunoaște animalul după onomatopee. Cel indicat de
educatoare îl selectează din mulțimea de animale-jucării și spune ce știe
despre el. (cum se numește, unde trăiește și ce foloase avem de la el) Exercițiul

II. Jocul de probă:


Educatoarea imită sunetul unui animal (ex. Câine). Copiii trebuie să
recunoască, să îl denumească și să spună unde trăiește și ce foloase avem
de la acesta.
Exercițiul

III. Jocul propriu-zis:


Copiii ascultă onomatopeele înregistrate pe laptop, recunosc animalul,
iar cel ales de educatoare, numește animalul și îl selectează din
mulțimea de pe masă și vorbește despre acesta. (ce culoare are blana,
părul; câte picioare are acesta; unde trăiește; cu ce este acoperit corpul și
ce foloase avem de la el)
.

Exercițiul Individual
IV. Complicarea jocului
Obținerea
performanței Fiecărui copil va primi căte o roată, pe care sunt poziționate hrana Frontal
animalelor și un coșuleț cu jetoane cu animale domestice. Copiii trebuie
să recunoscă animalul de pe jeton și să-l pună pe roată în dreptul hrănii
fiecarui animal.
Educatoarea roagă copilașii să aleagă din coșuletul de pe masă câte un
jeton cu un animal domestic pe care trebuie să-l prindă pe roată în
drespul hrănii potrivite fiecăruia (găină-boabe, cal-fân, vacă-iarbă,
pisică-pește, câine-os, iepure-morcov, oaie-iarbă, porc-legume, șoricel-
cașcaval)
Fiecare copil va primi o roata și va alege jetoanele corespunzătoare
fiecărei imagine, urmând să execute și ei aceași sarcină cu toate
animalele pe care le au la dispoziție.

Încheierea Se vor face aprecieri globale și individuale asupra modului de participare Individuală
activității la activitate. Vor fi împărțite bulinuțe fiecărui copil pentru a aprecia Conversația Medalioane
efortul și implicarea în activitate. Frontal

S-ar putea să vă placă și