Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC .

Data:11 11 2022
Tema globala; Eu si lumea inconjuratoare
Priectul tematic ;Animale mari si mici in ograda la bunici
Tema zilei ;O zi de toamna in ograda la bunici .
Domeniul de activitate ; Verificare şi consolidare de cunoştinţe si deprinderi
Unitatati de competenta ; stimularea imaginaţiei creatoare a copiilor în
iniţierea si desfăşurarea jocurilor, a originalităţii şi expresivităţii în
rolurile asumate ;
educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere gramatical ;
consolidarea priceperii şi deprinderii de a utiliza diferite tehnici de lucru
însuşite anterior , folosind diferite materiale ;
cultivarea spiritului de echipa .
Obiective operaţionale:
*să redea cu ajutorul cuburilor gardul fermei;
*să-şi asume responsabilităţi în cadrul grupului;
*să identifice materialele puse la dispoziţie;
*să reconstituie din bucaţi întregul;
*să prezinte în mod original părerile despre fermă.
Resurse:
a) Metode şi procedee: , explicaţia, observaţia, demonstraţia, jocul
didactic, ;
b) Forme de organizare: frontal, individual;
c) Mijloace didactice : , fişe, imagini corespunzatoare temei.

Material;
 ,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar Angela CUTASEVICI,
Secretar de Stat în domeniul educației, MECC Valentin CRUDU,
doctor în științe pedagogice,șef Direcție Învățământ General, MECC
 180 De activitati zilnice .
 ,,Ghid DE IMPLEMENTARE A CURRICULUMULUI PENTRU
ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR; Angela CUTASEVICI, Secretar de Stat în
domeniul educației, MECC
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii didactice


MOMENT Pregatirea materialului didactic.
ORGANIZATORIC Aranjarea mobilierului.
Intrarea copiilor în clasă. Conversaţia
CAPTAREA Se va realiza prin descoperirea machetei Conversaţia
ATENŢIEI de la centrul tematic si a celorlalte
materiale din ariile de stimulare.
ANUNŢAREA Se anunţă copiii că vor desfăşura o Explicaţia
TEMEI activitate cu tema: “In ograda la
bunici” în care vor vorbi despre
animale si pasari de curte, familiile lor,
cum se hranesc si ingrijesc ,unde traiesc
si ce foloase aduc ele oamenilor care la
cresc si ingrijesc.
DESFĂŞURAREA Copiii isi aleg aria de stimulare in care Explicaţia
ACTIVITĂŢII vor sa lucreze ,se mentioneaza ca atunci Instructajul verbal
cand vor termina ,dupa un moment de Demonstratia
pauza vor putea sa-si aleaga alta arie in Jocul
care sa lucreze alta activitate,in functie Problematizarea
de locurile libere. Competitţa
Dupa ce se aseaza,educatoarea trece pe
la fiecare arie,repeta sarcinile de
lucru,da indicatiile si explicatiile
necesare,pune intrebari si asculta
raspunsurile copiilor,face aprecieri
impreuna cu copiii.
FIXAREA Se fixeaza momentele principale din Conversaţia
CONŢINUTULUI poveste cu ajutorul planselor.
-Cum se numeste povestea?
-Care sunt personajele?
-Ce a gasit cocosul pe drum?
-Ce a patit?
-Cu ce a venit el acasa?
-De ce a adus cu el celelalte vietuitoare?
-Ce foloase ii aduc ele mosului?
-Ce este in imaginea de pe jetonul cel
mare?(adapostul animalelor si pasarilor)
-Ce este in imagimnea de pe jetoanele
mici?(hrana si foloasele)
-Cine mananca...?
-Ce folosim noi oameni de la...?
-Ce reprezinta imaginea necolorata de
pe jeton?
Se face legatura cu regulile ce trebui sa
le respecte copiii in timpul activitatii,
conturand atitudinea corecta fata de sine
si fata de ceilalti, desprinzand si
constientizand mesajul povestii.
Se denumesc materialele descoperite pe
mese:
 la aria BIBLIOTECA :fise de
lucru,creioane colorate,
 la aria STIINTA : jetoane mari si
mici,
 la aria ARTA jetoane,culori,
aracet,pensule,fofecute,hartie,poliestiren

OBŢINEREA Copiii intra in sala cantand cantecul Conversaţia


PERFORMANTEI ‘’Masa mare “. Jocul
Se prezinta copiilor centrele de interes, Exerciţiul
si se explica sarcinile pentru a lucra in Competiţia
continuare .
Dar să începem lucrul
Şi să avem mult spor!
Azi lucrează fiecare
Cu ce are la sector. Educatoare va
explica modul de lucru pentru fiecare
material in parte.

BIBLIOTECA:
- sa coloreze imaginile cu aspecte
din poveste
- sa le ordoneze in ordinea
desfasurarii evenimentelor din
poveste
- sa realizeze propria carte de
povesti corespunzatoare echipei
STIINTA :
- sa gaseasca pentru fiecare animal
sau pasare adapostul,plasand
jetonul cu animalul/pasarea langa
adapost
- sa gaseasca pentru fiecare animal
sau pasare hrana/foloasele plasand
jetonul cu animalul/pasarea langa
cel care reprezinta hrana/foloasele
ARTA
- sa coloreze imaginile de pe
jetoanele din cosulete
- sa decupeze dupa contur imaginile
colorate
- sa lipeasca ,daca este cazul hartie
pe adapostul animalelor/pasarilor
sau iaginea care reprezinta lacul
Se vor executa miscari pentru incalzirea
muschilor fini ai mainii .
Hai cu toţi ne pregătim
Mâinile să le-ncălzim
Să putem lucra uşor
Şi la lucru s-avem spor
Mişcăm degetele aşa
Iute se-nvârte roata
Batem palmele amândouă
Aşa cad picuri când plouă
Mişcăm pumnişorii iute
Uite cum vor să ne-asculte
Şi un pod am construit
De lucru sunt pregătit.
Educatoarea urmăreşte îndeaproape
fiecare copil. Reia explicaţiile acolo
unde e cazul sau îi va ajuta pe cei care
întâmpină probleme pentru a rezolva
sarcina.
Lucrarile se expun in ordinea finalizarii
lor pe un flanelograf .
Educatoarea trebuie sa urmareasca
modul de lucru la fiecare echipa .
Pe masura ce o echipa termina de
rezolvat sarcina, se spun anumite
versuri pentru a finaliza munca depusa
realizand toate ariile sarcinile .
Toti copiii se aduna in jurul machete ,
se apreciaza modul de lucru si se canta
un cantec.
Noi cu toţii am lucrat
Şi lucrul am terminat
Bucuroşi ne ridicăm
Şi materialele la locul lor le aranjam
Lucrarile le criticăm.

Cand termina lucrul toti copiii ,in ariile


de stimulare ,se va face pauza, copiii
vor merge la baie pentru a se spăla pe
mâini realizându-se astfel o rutina şi o
tranziţie.
Rândul iute să-l formăm
Lângă uşă ne-aşezăm
Şi cuminţi să-aşteptăm
Către baie să plecăm
FIXAREA Se vor aduna toti copiii in jurul Aprecierea
CUNOSTINTELO centrului tematic si se vor discuta
R lucrarile realizate. Se repeta personajele
povestii, se enumera celelalte animale si
pasari de curte, locul unde traiesc,
modul de hranire si foloasele .Se
subliniaza ceea ce au invatat din aceste
activitati.

Se apreciaza munca depusa si se ofera


recompense .
Educatoare ii roaga pe copii sa rezolve
ultima proba care le place si lor foarte
mult , jocul ‘’Glasul animalelor !’’
Se vor explica regulile jocului ;
-copiii sunt asezati in picioare langa
8.EVALUAREA scaunele ;
PERFORMANŢEI -educatoarea , pazeste cuiburile lor ,
adica pernutele ;
-copiii trebuie sa fie atenti la comenzile
educatoarei;
-la orice comanda sar cu atentie de pe
scaunel si emit onomatopee in functie
de masca pe care o poarta,dupa ce
recunosc animalul/pasarea ;
-la comanda ‘’gasiti casuta!” fiecare
copil va cauta un sacun pe care sa se
aseze;
-numarul scaunelor e mai mic decat
numarul copiilor, asa ca acela care
ramane in picioare va fi pedepsit intr-un
mod hazliu de catre ceilalti copii ;
-jocul se repeta de mai multe ori.

. Se propune sa danseze ‘’RAŢA”.

Copiii ies din sala si se pregatesc pentru


masa de pranz.

Înspre baie alergăm


Să ne spălăm
Dăm cu apă şi săpun
9.ÎNCHEIEREA Fără de teamă
ACTIVITĂŢII Mai curaţi suntem acum
De bună seamă.

S-ar putea să vă placă și