Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC .

Data:10 11 2022
Tema globala; Eu si lumea inconjuratoare
Priectul tematic ;Animale mari si mici in ograda la bunici
Tema zilei ; Ce stim despre animale domestice ‚’sa le iubim ‚’
Domeniul de activitate ; Cunoasterea mediului
Unitatati de competenta;
Dezvoltarea capacitatii de a face generalizari corecte, de a face legaturi
intre datele percepute si cunostintele anterioare; educarea unui
comportament corect fata de animalele domestice;dezvoltarea proceselor
psihice; stimularea curiozitatii, a intereselor de cunoastere fata de lumea
inconjuratoare.
Obiective operaţionale:
 sa cunoasca partile componente ale corpului unui animal domestic;
 sa descrie fiecare parte componenta a corpului si sa cunoasca
importanta fiecarui organ in viata animalului;
 sa numere ochii, urechile,piciorele;
 sa cunoasca mediul de viata, hrana, adapost;
 sa cunoasca foloasele aduse omului,
cultivarea atasamentului fata de animalele domestice.

Resurse:
a) Metode şi procedee: , explicaţia, observaţia, demonstraţia, jocul
didactic, ; auditia,conversatia, ,ghicirea.
b) Forme de organizare: frontal, individual; in grup.
c) Mijloace didactice : , fişe, imagini corespunzatoare temei.

Material;
 ,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar Angela CUTASEVICI,
Secretar de Stat în domeniul educației, MECC Valentin CRUDU,
doctor în științe pedagogice,șef Direcție Învățământ General, MECC
 180 De activitati zilnice .
 ,,Ghid DE IMPLEMENTARE A CURRICULUMULUI PENTRU
ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR; Angela CUTASEVICI, Secretar de Stat în
domeniul educației, MECC
Segvente Ob Timp Activitatea educatorului Activitatea copiilor Metode si Mijloace de Forme de
didactice procedeie invatamint organizare

Evocare Ascultati cu atentie si spuneti ce ati


auzit la casetofon!
Auditia
Se prezinta o plansa cu animale
domestice.

- Ce observati pe aceasta plansa?

Priviti cu atentie tabloul.


Observatia
- Ce animale domestice observati?

- Unde traiesc aceste animale?


Copii formeaza un cerc Planse cu Frontal
- Cum se numesc animalele care
imagini
traiesc pe langa casa omului?

7 - Cine are grija de ele?


min

-anuntarea Flontal
temei pe
Astazi la cunoasterea mediului vom Observata
intelesul
avea tema: „ Ce stim despre
copiilor
animalele domestice?Vom invata
din ce este alcatuit corpul Conversatia
animalelor domestice, cum se
hranesc ele, ce foloase aduc
oamenilor.
Realizarae Copii discuta pe baza temei Conversatia Frontal
sensului anuntate .
De ce animalele din aceasta plansa Ghicitoare
se numesc animale domestice?

Din ce este format corpul acestor


animale?

Ce au la cap aceste animale?

La ce folosesc urechile, ochii, nasul,


botul,coarnele?

La ce foloseste gatul? Conversatie


Care animale au blana?

Care animale au lana?

Pe cee sprijina trunchiul?

Cum sunt asezate picioarele?

Cu ce se termina piciorele?

Frontal
Reflectia

Sinteza partiala:se va realiza cu


ajutorul unei ghicitori.

„Alba, neagra, pestrioara,


evaluarea comportamentului
Sforaie in mustacioara, non-verbal
Covesatie
Dar cand simte un soricel, copii raspund la chicitoare
Imagini cu
Top! Il prinde sprintenel.” partile
componente
(pisica)
ale cainelui. Individual
 Cu ce se hranesc
animalele?

 Cine face adaposturile


animalelor domestice si
cum se numesc ele?

 Ce foloase are omul de la


animalele domestice?

 Care animale dau lapte?

 Care animale dau carne?

 Care animale dau lana?


Copii vor raspunde
 Care animale dau blana?

 Care animale sunt folosite


la tractiune?
Evaluare - Despre ce animale am vorbit
astazi la cunoasterea mediului?
Copii vor arata imagini cu
Se dau copiilor fise de evaluare. animale .

Voi face aprecieri generale asupra


desfasurarii activitatii si asupra
Extinderea modului de comportare al copiilor.

Copiii ies din sala de grupa cantand


cantecul “Masa buna”.

S-ar putea să vă placă și