Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

ÎNV. GAVRILĂ IUSTINA, Şcoala Gimnazială „V. Alecsandri”

CLASA: pregătitoare
DISCIPLINA: matematică și explorarea mediului
SUBIECTUL: Animale domestice
TIPUL LECŢIEI: recapitulare

COMPETENȚE GENERALE:
- Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat
- Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

COMPETENȚE SPECIFICE:

3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat,
în scopul identificării unor regularităţi
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul familiar
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 să recunoască animalele domestice;


 să descrie alcătuirea corpului unui mamifer şi al unei păsări, folosind termenii: cap,
trunchi, membre.
 să înregistreze într-un tabel hrana potrivită fiecărui animal domestic;
 să asocieze foloasele aduse omului cu animalul corespunzător;
 să argumenteze importanța unui animal în fermă.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul


didactic, dramatizarea, munca individuală.
 Resurse materiale: imagini cu animale domestice, aparat de fotografiat din carton,
suport carton pentru colaj, jetoane cu litere, jetoane cu imagini reprezentând foloase,
ferma - machetă, animale domestice din plastic, pălărie, calculator, marionete raţă şi
vacă, tablă de joc „Şoricelul mâncăcios”, floricele de porumb, zaruri, caiet cu fişe,
plan de recapitulare în imagini, creioane colorate, lipici, calculator.
 Forme de organizare: frontal, pe grupe, în perechi, individual.

RESURSE INFORMAȚIONALE:
 Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a;
 BĂNICĂ, Maria; RADU, Steliana; Cunoaşterea mediului. Fişe de muncă
independentă.
 https://www.youtube.com/watch?v=-89NcVCE8Sk
https://www.youtube.com/watch?v=eImSDTUk3Sk

Modalităţi de evaluare: evaluare continuă pe tot parcursul lecției, pentru asigurarea


permanentă a feed-back-ului: răspunsurile, opiniile, argumentele elevilor
Deschideri spre alte discipline: comunicare în limba română, educație muzicală
SECVENŢELE CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGIA DIDACTICĂ
INSTRUIRII ACTIVITATEA ACTIVITATEA FORME
ÎNVĂŢĂTOAREI ELEVILOR METODE MATERIAL DE ORG.
1 2 3 4 5 6

Moment Pregăteşte cele necesare orei. Părăsesc alte activităţi. Îşi pregătesc
organizatoric Stabileşte ordinea şi disciplina. cele necesare orei.

Captarea Propune elevilor interpretarea Elevii interpretează în cor cântecul calculator frontal
atenţiei cântecului “Ferma animalelor”. “Ferma animalelor”. cântecel
Despre ce am cântat noi? Am cântat despre animalele conversaţia “Ferma frontal
domestice. animalelor”
Youtube
Anunţarea Astăzi vom recapitula tot ce am
subiectului învăţat despre animalele domestice. Receptează.
Prezintă elevilor planul de
recapitulare.
plan de
Recapitularea Ce sunt animalele domestice ? Animalele domestice sunt conversaţia recapitulare frontal
şi animalele care trăiesc pe lângă casa în imagini
sistematizarea omului şi sunt îngrijite de acesta
cunoştinţelor pentru că ele îi aduc foloase.

Se prezintă elevilor prima fişă din Receptează. Rezolvă cerinţa fişei. munca individual
caiet. Se formulează cerinţa: indepen-
“Încercuiţi doar animalele dentă
domestice”.

caiet fişe
Prezintă elevilor nişte fotografii Elevii ghicesc şi numesc animalul jocul frontal
incomplete şi le cere să identifice din fotografie. didactic
animalul fotografiat. (« Fotograful
nepriceput »).

Propune elevilor jocul “Fotograful Elevii folosesc un aparat de jocul tablă frontal
profesionist” şi îi invită să facă fotografiat din carton şi fac didactic magnetică,
fotografii animalului preferat. fotografii animalului preferat aparat de
“Am pozat la ferma de lângă oraş (imagini la tabla magnetică). fotografiat
Animalul ăsta tare drăgălaş....” Descriu animalul fotografiat. magnetic
din carton,
poze
magnetice
cu animale

Se prezintă elevilor următoarea fişă Receptează. Rezolvă cerinţa fişei. munca caiet fişe individual
din caiet. Se formulează cerinţa: indepen- lipici
“Lipiţi fiecărui animal coada dentă jetoane
potrivită”. cozi

Propune jocul “Fermierul cel mai Elevii joacă rolul unui fermier, jocul machetă- frontal
bun”. purtând o pălărie pe cap. Extrag din didactic ferma,
“Fermierul cel mai bun ferma – machetă un animal şi spun pălărie de
Cu ce te hrăneşte-acum?” cu ce ar trebui să îl hrănească. paie,
animale din
plastic
Se cere elevilor să rezolve Îndeplinesc cerinţa din fişă. munca caiet fişe individual
următoarea fişă din caiet: “Bifaţi în indepen-
tabel hrana preferată a fiecărui dentă
animal.”
Adresează elevilor întrebări Elevii urmăresc datele înregistrate exercițiul caiet fişe frontal
referitoare la datele înregistrate în în tabel și răspund la întrebări.
tabel:
Câte animale preferă fânul? Dar
porumbul? Câte dintre animale vor
avea la cină un os?

Cere elevilor să asculte înregistrări jocul calculator,


ale glasurilor unor animale şi să le Elevii ascultă sunetele şi recunosc didactic material frontal
recunoască: animalele. conversaţia Youtube
“Oricare fiinţă are limba sa.
Ghici ce animal se aude-aşa!”
Cine ghiceşte are dreptul să
numească adăpostul animalului Spun ghicitori sau curiozităţi
respectiv şi să spună o ghicitoare despre animalele ghicite.
sau o curiozitate.

Pentru reliefarea foloaselor pe care Fiecare echipă primeşte jetoane cu jetoane cu pe


animalele domestice le aduc literele care compun numele unui litere, echipe
omului, se propune elevilor un animal şi câteva jetoane ilustrând suport de
concurs pe echipe. obiecte obţinute din materie primă carton,
animală. jetoane cu
Sarcina: descoperă prin anagramare obiecte
animalul şi aleg doar jetoanele cu
obiecte obţinute de la animalul
respectiv, lipindu-le pe suportul de
carton.
Supraveghează prezentarea şi face Fiecare echipă prezintă colegilor
eventuale adăugiri. colajul realizat şi enumeră foloasele
găsite.

Propune elevilor următoarea


situaţie: frontal
“Sunt un fermier sărac. Am în
curtea mea o raţă şi o văcuţă. Dar jocul
din cauza secetei porumbul nu s-a didactic
făcut, iar lucerna mi-a distrus-o o dramatiza- pălărie de
ploaie cu piatră. Nu mai am hrană rea paie,
pentru ambele animale şi va trebui marionete
să renunţ la unul dintre ele. La raţă şi vacă
care?”

Invită doi elevi să joace rolul celor Doi elevi joacă rolul celor două în perechi
două animale şi să îşi susţină cauza. animale şi fiecare încearcă să
convingă fermierul ca pe el să îl
păstreze.
O întrebare pentru isteţi: Elevii îşi spun părerile. problema-
“Şoricelul este un animal domestic tizarea
sau sălbatic?”
Cere elevilor să argumenteze Şoricelul trăieşte pe lângă casa conversaţia
răspunsul. omului, dar nu este îngijit de acesta
şi nici nu îi aduce foloase. Deci
este sălbatic.
Propune copiilor jocul “Şoricelul Copiii vor arunca zarurile pe rând planşe în
mâncăcios”. şi vor lipi pe farfuria şoricelului explicaţia şoricel, perechi
atâtea floricele cât reprezintă suma exerciţiul lipici,
punctelor obţinute. Câstigă cel care jocul floricele de
umple primul farfuria cu floricele. didactic porumb,
zaruri

Concluzii şi Se fac aprecieri verbale asupra


aprecieri activităţii întregului colectiv.
Se comunică tema – jocurile cu şi frontal
despre animale de la sfârşitul
caietului de fişe.

S-ar putea să vă placă și