Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 13.12.2017
Clasa: I
Propunător:Pupezescu Dalia
Unitatea de invătămant: Școala Gimnazială I.L.Caragiale, Pitești
Aria curriculară: Matematică şi stiinte ale naturii
Disciplina de invătămant : Matematică şi explorarea mediului
Unitatea de învățare: : În lumea animalelor
Subiectul lecției: Scăderea numerelor pana la 8.Scheletul animalelor
Tipul lecției: Predare-învățare

COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând
frecvent la numărare;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat ;
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural .

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să identifice părți componente ale scheletului unui animal precizand denumirea acestora pe
baza imaginilor in mod adecvat;
O2- Să efectueze operații de scădere în concentrul 0-8 folosind limbaj mathematic in mod corect;
O3- Să coloreze animalele din manual respectand realitatea, in mod creativ;
O4-Să compare numere naturale realizând corespondența între numere și părți componente ale
scheletului animalelor in mod corect ;
O5- Să identifice numărul de animale unindu-l cu rezultatul operatiei de scadere in mod corect.

STRATEGII DIDACTICE:

a.Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, metoda,,Cubului”,


discuția
b.Mijloace de învățământ : machete de animale , computer,CD,videoproiector, planse,
numaratori, cub
c.Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe

METODE DE EVALUARE: orală, scrisă, observare sistematică.


Demers didactic
Evenimentele Ob. Conţinutul lecţiei Strategii Metode de
lecţiei op. didactice evaluare
Moment Voi pregăti sala de clasă și voi
organizatoric asigură condițiile optime pentru
desfășurarea lecției de matemaica si
explorarea mediului
Captarea La ușa clasei bate Zâna a.Conversația Observare
atenţiei Animalelor .După ce se prezintă b.Machete de sistematică
le cere copiilor să fie atenți animale
pentru a-i da răspunsul la unele c. Frontal
ghicitori despre animale .Înainte
de plecare ii roagă pe copii să
aibă grijă de animale și să le
ocrotească.Acestia îi mulțumesc
pentru participarea la ora lor și îi
cântă cântecelul ,,Graiul
animalelor “(Anexa 1)
Reactualizarea Voi purta discuții cu elevii pe baza a.Conversația Observare
cunoştinţelor cunoștințelor dobândite pana in acel c.Frontal sistematică
moment:
-Care sunt părțile componente ale
corpului unui animal? ;
-Ce inseamna animalele
domestic?Dar animale salbatice?
-Ce semn se foloseste pentru a
efectua o operație de adunare ?

Anunţarea Voi anunța și voi scrie pe tablă tema a. Conversația Observare


temei şi a lecției: b.Manual, sistematică
obiectivelor “Scăderea numerelor pana la caiete
8.Scheletul animalelor” c.Frontal
Elevii își notează în caiet.

Dirijarea O1 ●Se completeaza calendarul naturii. a.Explicația, Observare


învăţării O2 ●Prezint scheletul unei rațe și al exercițiul, sistematică
O3 unui câine .Ii voi ruga pe elevi să conversația, Evaluare
O4 recunoască cele două animale b. Caiete, orală
O5 domestice, să spună din ce este computer;
alcătuit fiecare schelet și ce video
asemănări și deosebiri obseva între proiector;
cele două schelete . numără
Ii voi întreba și ce s-ar întâmpla tori; planșe.
dacă animalele nu ar avea oase . c. Frontal,
individual
●La exercițiul nr. 1 se vor efectua
operații de scădere în concentrul 0-
8.Pentru punerea rezultatului se
folosesc numărători .
●La exercițiul nr.2 elevii trebuie sa
efectueze operațiilole de scădere, si
apoi sa coloreze animalele solicitate
de mine(rata si cainele)
●La exercițiul nr.3 rezultatul cel mai
mare va trebui să fie unit cu
scheletul corpului, iar cel mai mic cu
scheletul membrelor .
●Am aflat deci că scheletul unui
animal este alcătuit din oase .El
ajută animalele să se deplaseze și
susține greutatea corpului.

(Anexa 2)

Obţinerea O1 Vom realiza, cu ajutorul unui cub, a.Conversația, Observare


performanţei O2 urmatoarea metoda sistematică
O4 aplicație:,,Animalele domestice” “Cubului” Evaluare
Se impart elevii in 6 grupe.Fiecare b.Cub, caiete orală
grupa realizeaza una dintre cele 6 c.Frontal
cerinte :

1.Descrie: Recunoaste scheletul


animalului din imagine ! Observand
imaginea, precizeaza
partile componente ale
scheletului !
2.Compară:Completează cu
numărul picioarelor animalelor apoi
compara !

3.Asociază: Rezolva operatia de


scadere!
Asociază rezultatul operatiei cu
numarul de animale al imaginii!

4.Analizează:Ce semnificație are


cântatul găinii?
5.Aplică:Ce puteți face voi pentru
protejarea animalelor părăsite de om
(ex:câinele )?
6.Argumentează pro și contra: Să
avem grijă de câinele din curtea
școlii ?

Asigurarea Le împart elevilor fișe de lucru. a.Exercițiul Observare


feed-back-ului Aceștia rezolvă individual b.Fise de lucru sistematică
fisa.(Anexa 2) c.Individual Evaluare
scrisă

Evaluarea Se vor face aprecieri individuale și a.Conversația Observare


colective asupra desfășurării lecției c.Frontal sistematică
și a gradului de implicare al
elevilor.
Retenţia O4 Se vor modela din plastelina animale a.Exercițiul, Observare
domestice. Vom discuta despre discuția sistematică
aceste animale. b.Plastilina
c.Individual

Tema pentru Copiii vor avea de colorat tabloului


acasă de la exercitiul nr.2 din manual.
Anexa 1

Graiul animalelor
Vacă zice mu-mu-mu
Mu-mu-mu
Când îşi cheamă vitelu
Mu-mu-mu
Calul face iha-ha-ha
Iha-ha-ha
Prin livezi bună-i iarbă
Iha-ha-ha
Oaia zice be-he-he
Be-he-he
Cum aţi tuns voi lână mea
Be-he-he
Capra face me-he-he
Me-he-he
Ce frumoasă-i iada mea
Me-he-he
Porcul zice gui-gui-gui
Gui-gui-gui
N-am mâncare nici un pic
Gui-gui-gui
Rată face mac-mac-mac
Mac-mac-mac
Bine e să înoţi pe lac
Mac-mac-mac

S-ar putea să vă placă și