Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.09.2020

Profesor pentru învăţămȃnt primar: Bucur Ana-Maria

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială ”Prof. Emil Panaitescu”, Cudalbi - Galați

Clasa: a IV-a B

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de ȋnvăţare: „Clinchet de toamnă”- Recapitularea noțiunilor din clasa a III-a

Subiectul lecţiei: „Prima zi de școală” după Edmondo de Amicis. Sunetul, litera, vocalele și
consoanele. Despărțirea în silabe

Tipul lecţiei: lecție de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

Formă de realizare: activitate tradițională

Durata: 45 minute + 45 minute

COMPETENȚE specifice (din clasa a III-a):

1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare familiare

2.3. Prezentarea unei activități realizate individual sau în grup

3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare

Obiective operaționale:

O1: să citească corect, conștient, expresiv și fluent textul propus;

1
O2: să extragă elemente de detaliu din text pe baza întrebărilor date, răpunzând oral și în
scris;

O3: să indentifice vocalele și consoanele în cadrul cuvintelor, marcându-le prin simbolurile


specifice (V sau C);

O4: să precizeze numărul literelor și sunetelor din cadrul cuvintelor, ținând cont de regulile
specifice.

STRATEGIA DIDACTICĂ

a. Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația, demonstrația.

b. Mijloace de învăţământ: manual, caiete.

c. Forme de organizare: frontal și individual.

Bibliografie

1. Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ, Clasele a


III-a şi a IV-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;

2. Grigore, A. et all., 2016, Limba și literatura română, Manual pentru clasa a IV-a,
Semestrul I, Editura Ars Libri, Costești;

2
Scenariul didactic

1. Moment organizatoric:
Se asigură condițiile optime desfășurării activităților
- aerisirea sălii de clasă;
-organizarea colectivului de elevi;
- pregătirea materialului didactic.

2. Reactualizarea cunoștințelor:
Se realizează prin chestionare frontală, adresându-se următoarele întrebări:
- Ce este cuvântul?
- Ce este litera?
- Care sunt cele 2 categorii în care se împart sunetele?
- În general, fiecărei litere în corespunde un sunet. Există câteva excepții. Știți care
sunt acestea?

3. Captarea atenției:
- se realizează prin prezentarea textului „Prima zi de școală” după Edmondo de Amicis

4. Anunțarea temei și a obiectivelor:


- Se anunță titlul lecției și obiectivele pe înțelesul copiilor.

5. Dirijarea învățării:
- Se citește textul „Prima zi de școală” după Edmondo de Amicis. Se cere citirea
textului în gând. Se realizează citirea model de către cadrul didactic. Ulterior, elevii citesc
textul în lanț: propoziții și fragmente.
- Se extrag cuvintele necunoscute și se cere intuirea sensului acestora. Se notează în
caiete explicațiile identificate.
- Urmează verificarea înțelegerii textului prin oferirea unor răspunsuri la întrebările de
pe marginea textului ( manual pag. 8/ 1-5). Elevii răspund și scriu răspunsurile în caiete.

6. Asigurarea retenției și a transferului:


- Se rezolvă exercițiile 1, 2, 3 din manual de la pagina 8.

3
- Se precizează tema pentru acasă și se oferă explicații generale pentru fiecare sarcină (
manual, pag. 8/ ex. 4, 5, 6, 7).

7. Aprecieri și recomandări:
- Se fac aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum și asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.
- Se fac recomandări privind aspectele pe care copiii trebuie să le aprofundeze și se oferă
explicațiile necesare pentru continuarea învățării în mod independent.

S-ar putea să vă placă și