Proiect didactic
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: „Din inima naturii”
Subiectul lecţiei: Textul în care se prezintă un portret ( Texte suport “ Dina” după Victor Cilincă şi“Poveste cu un copil şi un peştişor
argintiu” după Ada Teodorescu )
Tipul lecţiei: transmitere şi asimilare de noi cunoştinţe
Competenţe specifice: 2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte urmărind un set de repere.
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înţelegerea de profunzime în cadrul lecturii.
Scopurile lecţiei: -formarea competenţelor de identificare a trăsăturilor fizice şi morale ale personajului principal şi caracterizarea
acestuia
- consolidarea abilităţilor de citire corectă, conştientă, şi expresivă a unui text literar;
Obiective operaţionale:
O1: să citească textul corect, conştient, fluent şi expresiv;
O2: să stabilească trăsăturile caracteristice ale personajului principal
O3: să realizeze caracterizarea personajului principal
O4: sǎ construiascǎ enunţuri corecte din punct de vedere gramatical
O5: sǎ descopere definiţia portretului literar
Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
a) Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, observaţia, R.A.I., cvintetul.
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
2. Resurse materiale: fişe de lucru, calculator, manual digital
3. Forme şi tehnici de evaluare:
- observarea sistematică
- aprecieri verbale
- temă de lucru în clasă
4. Resurse umane: 19 elevi
5. Resurse temporale : 45 de minute
Bibliografie
Molan, V., (2015), Didactica disciplinelor” Comunicare în limba română “ şi “Limba şi literatura română” din
învăţământul primar” Ed. Miniped, Bucureşti
Dolean, I.,(1999), “ Caiet de evaluare”, Ed. Aramis, Bucureşti
Florea, M., (2016), Cum să scrii o compunere”, Ed. Booklet, Bucureşti
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Ob. Unităţi de conţinut Activitatea elevilor Resurse Evaluare
op.
1. Moment O4 -Se pregătesc pentru
organizatoric Activitate frontală începerea orei şi îşi
Organizarea colectivului de elevi. verifică materialele
Crearea climatului necesar începerii orei. necesare
[Link] -Corectează -Conversaţia -observarea
temei pentru O4 Activitate frontală eventualele greşeli. -Explicaţia -aprecieri
acasă Verificarea temei pentru acasă, cantitativ şi frontale
calitativ.
2. [Link] şi
orientarea Activitate frontală -Enumeră personaje -aprecieri
atenţiei O4 Se propune elevilor să enumere personaje din din textul dat . -Exerciţiul frontale
O2 textul “Poveste cu un copil şi un peştişor -Stabilesc însuşiri ale -Conversaţia
argintiu” după Ada Teodorescu şi să le asocieze acestora.
acestora adjective potrivite. -Descriu cum şi-au
Se cere copiilor să închidă ochii şi să-şi imaginat personajele.
imagineze cum arată anumite personaje. -Ascultă explicaţiile. -Explicaţia
Se explică elevilor că a închide ochii şi a-şi
imagina un personaj înseamnă a-l vedea” cu ochii
minţii”.
[Link]ţarea Activitate frontală
temei şi O4 Se anunţă şi se scrie la tablă titlul lecţei. -Scriu titlul lecţiei la -conversaţia
motivarea Se prezintă obiectivele acesteia. tablă şi ascultă
obiectivele
[Link] -observarea
învăţării O4 Activitate individuală sistematică
Se prezintă textul suport “ Dina” după Victor -Exerciţiul
O1 Cilincă. -Citesc textul dat -aprecieri
Se cere elevilor să citească cu atenţie textul dat. individuale
Activitate frontală -Formulează
răspunsuri corecte -R.A.I. -aprecieri
O1 Se formulează întrebări pe marginea textului.
-Exerciţiul frontale
Se explică elevilor că trebuie să desprindă din
text însuşirile fizice şi morale ale personajului
principal.( anexa 1).
O2 -Notează trăsături -aprecieri
Activitate pe grupe
morale şi fizice -Exerciţiul pe grupe
Se notează trăsături fizice şi trăsături morale ale
Dinei.
Activitate frontală -Scriu definiţia
Se prezintă activitatea grupelor. portretului.
O5 -Alcătuiesc enunţuri
Se explică elevilor că totalitatea trăsăturilor
cu cuvântul portret. -Exerciţiul
morale şi fizice alcătuiesc portretul. Se scrie
O3
definiţia la tablă. - Caracterizează oral
O4 Se alcătuiesc enunţuri cu cuvântul portret. personajul principal -Temă de
-Exerciţiul
Se realizează, oral, caracterizarea Dinei. -Completează lucru în
Activitate individuală propoziţi clasă
Se cere elevilor să completeze propoziţii
lacunare( ex. 1/ pagina 53)
- t
e
m
ă
[Link]ţinerea -Exerciţiul,
performanţei O4 Activitate pe grupe -Ascultă cerinţele şi -Conversaţia -Temă de
Se cere elevilor să alcătuiască un cvintet cu rezolvă sarcinile -Cvintetul lucru ţn
tema Dina.( anexa 2). primite, alcătuind un clasă
Se prezintă cvintetele obţinute. cvintet
Se reaminteşte elevilor ceea ce au învăţat la ora
de Arte vizuale şi abilităţi practice despre portret. -Observaţia
Se prezintă portretele copiilor realizate la această -Urmăresc portretele
oră cu aparatul de fotografiat.
7.Încheierea O4 -Notează tema Aprecieri
lecţiei Se prezintă tema pentru acasă. -Receptează -Conversaţia stimulative
Se fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei. aprecierile
Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU
-ACTIVITATE PE GRUPE
Notează , pe rândurile de mai jos, însuşiri fizice şi sufleteşti(morale) ale Dinei.
TRĂSĂTURI FIZICE TRĂSĂTURI MORALE
Anexa 2
FIŞĂ DE LUCRU
-ACTIVITATE PE GRUPE-
Realizaţi un cvintet cu tema DINA
_____________________________
____________________________________ ______________________________________
_________________________ ______________________________ ______________________________
__________________ _______________________ _________________________ ___________________
__________________________________________________