Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Şcoala Primară Luca

Data: 28.01.2020

Clasa: pregătitoare

Profesor: Florica Anamaria

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea de învăţare:

Subiectul: Scăderea în concentrul 0-5

Tipul lecţiei: consolidare

Competențe specifice:

1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31

1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente
dintr-o mulţime data

1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în
concentrul 0-31

1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, diferenţă, =, +. -) în rezolvarea şi/sau
compunerea de probleme

Obiective operaţionale:

O1- să mânuiască correct materialul mărunt;

O2 - să –și însușeasca operația de scădere ;

O3 – să lucreze corect pe fișă.

Resurse:

• procedurale: exerciţiul, conversaţia, observaţia, explicaţia,problematizarea,

• materiale:siluete Gepetto,Pinochhio, castane, bol,palete colorate cu cifre, creioane


colorate,creioane grafice,plic,fișă de lucru

• organizatorice: frontal și individual


Durata: 40 minute

Bibliografie:

Curriculum pentru învăţământul primar şi preşcolar


Metode interactive de grup -editura Arves, 2007
Gheorghe Cheta, Matematica pentru profesorii din învățământul preșcolar și primar, Ed.
Universității ,,Aurel Vlaicu”, Arad, 2010
Dumitra Radu, Nicolae Ploscariu, Jocuri didactice matematice, Ed. Aramis, București, 2008
Demersul didactic
Momentele Ob. Conţinutul Strategii didactice Evaluare

lecţiei op instructiv-educativ Metode Mijloace Forme de


de organi-
Şi procedee învățămâ
nt zare

1. Momentul Pregătirea Conversaţia Ghem de frontal Observare


organizato materialelor necesare ață a
ric Problematia sistematic
desfăşurării lecţiei. rea ă
Asigurarea Observația
cadrului organizatoric
necesar desfăşurării în
condiţii optime a
lecţiei.
2.Reactualizarea Pinocchio ete foarte Mâna oarba Bol Frontal Observare
cunoștințelor bucuros pentru că l-ați Conversaţia biletele individual a
ajutat să treacă de sistematic
prima probă,iar acum Problematiz ă
el speră să-l ajutați și la area Apreciere
proba de la MEM. observaţia verbală
Il ajutăm?
Câți pitici erau în
pădure? Imi arătați
două degete?
Dacă mai vine pupăza
câți prieteni sunt in
căsuță?
Câți prieteni sunt in
căsuță ?
Solicit elevilor să
numere de la 0 la 5,
crescător și
descrescător iar un
copil va scrie în acelaşi
timp la tablă numerele
de la 0 la 5 ,crescător și
descrescător .

3.Captarea Pentru că ați răspuns Conversaţia Planșă cu frontal Observare


atenției corect o să vă spun orarul a
unde se află plicul nr. zilei, sistematic
2. Problematiz silueta lui ă
Plicul nr.2 este așezat area
pe măsuța de lângă Pinocchio
ușă. observaţia silueta lui
Aşa că, dragi copii, să Gepetto
trecem la treabă!
Aştept numai rezultate măsuță
bune!

4. Anunţarea Exerciții de scădere Frontal Observare


temei şi a în concentrul 0-5 conversaţia Banca individual a
obiectivelor observaţia Plic sistematic
ă
explicaţia
5. Dirijarea MEM ( AVAP) Conversaţia Catane Frontal Observare
învățării Pinocchio a lăsat Exercițiul Farfurii Individual a
O1 pentru fiecare copil o Observaţia Cretă sistematic
farfurie cu castane. In Tablă ă
momentul in care eu Paletă cu Apreciere
ridic paleta fiecare cifre verbală
copil pune pe masa
atâtea castane cât
indică cifra după paleta
mea.
După ce au pus
castanele pe masă le
solicit să pună inapoi
in coș atâtea castane
cât indică cifra după
O2 paletă. Un copil va
scrie operația de
scădere la tablă.
La propunerea mea o
să ne mai jucăm cu
paletele, doar că un
copil va veni să ridice
paletele cu numerele
pe care le propun, altul
va scrie operația de
scădere la tablă, iar
ceilalți se vor juca cu
castanele. Vom repeta
jocul.

6.Fixarea Despre ce am învățat Conversaţia Individual


cunoștințelor azi ?
Problematiz Frontal
area

observaţia

7. Obținerea O3 Fiecare elev va primi o Conversaţia Fișă de Indiviual Observare


performanțelor fişă de lucru Exercițiul lucru frontal a
individuală (Anexa I) Problematiz Creioane sistematic
(AVAP) area ă
observaţia Apreciere
verbală

8. Asigurarea Colorează faţa Problematiz Fișă de Frontal Observare


transferului şi a potrivită stării pe care area lucru a
retenţiei ai avut-o azi la lecţie. individual sistematic
( Anexa II) (DP) Creioane ăAprecier
(AVAP) e verbală
Se fac aprecieri cu
privire la modul de
participare la lecţie al
elevilor .
8.Încheierea Se fac aprecieri cu Conversaţia Frontal Observare
activității privire la modul de asistemati
participare la lecţie al observaţia individual că
elevilor .
Apreciere
verbală
Anexa I
Anexa II

Colorează fața potrivită stării pe care ai avut-o azi la activitate.

S-ar putea să vă placă și