Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
ŞCOALA :
CLASA :
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR :
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA : Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Primăvara însorită
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul şi litera ,,z” mic de
tipar şi de mână
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
DURATĂ: 2 x 50 minute
SCOPUL LECŢIEI:
 Familiarizarea cu litera „z” mic de tipar şi de mână prin analiza elementelor
grafice din care sunt formate şi prin realizarea corespondenţei sunet - literă.
 Consolidarea deprinderii de a localiza un sunet„z” într-un cuvânt dat;
 Formarea deprinderii de scriere corectă a literei „z” mic de mână pe liniatura
caietului tip I, prin îmbinarea elementelor grafice din care este compus.
OBIECTIVELE LECŢIEI:
Ora I
 să identifice sunetul ,, z” ;
 să asocieze sunetul ,, z” cu litera corespunzătoare;
 să exerseze în cuvinte izolate (coloane) litera ,, z” mic de tipar;
 să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor noi;
 să citească textul corect;
Ora a II-a
 să scrie litera corect, izolat şi în cuvinte;
 să ordoneze cuvintele date într-o propoziţie;
 să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit.
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE:
fonetico – analitico – sintetică, jocul didactic, observaţia, conversaţia,
exerciţiul, explicaţia, demonstraţia
b)MATERIAL DIDACTIC:
I.
*planşa cu litera „z” / tipar şi de mână
*manual
*planşă cu reguli de circulaţie
*fişe de lucru

II.
*manual
*caiet auxiliar
*fişe de evaluare

BIBLIOGRAFIE:
 Abecedar, ed. Ana 2004, autor: Marcela Peneş
 Îndrumător pentru folosirea Abecedarului, ed. Aramis 1998, autori: Marcela
Peneş, Vasile Molan
 Metodica predării limbii române, ed. EDP 1974, autori: Ion Berca, Maria Eliza
Ionescu Micioara
 Didactica limbii şi literaturii române, MEC, PIR, 2006, autori: Vasile Molan,
Maria Bizdună
 Didactica limbii şi literarturii române în învăţământul primar, ed. Corint 2008,
autor: Ioan Şerdean
LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ – ORA I
Forme
Etapele Conţinutul Metode şi Material
de
lecţiei lecţiei procedee didactic
evaluare
Moment -pregătirea materialelor necesare orei
organizatoric -aranjarea elevilor Conversaţia
Verificarea -Ce am învăţat la Comunicare în limba româna Evaluare
cunoştinţelor până acum? Conversaţia orală
-Care este ultima lecție?
-Se deschid manualele şi se citeşte textul integral,
selectiv. Manual
-se verifică temele, fiecare grupă citește Teoria
rezolvarea temei inteligențelo
(elevii au avut teme diferențiate în funcție de tipul r multiple Fișe
de inteligență dominant –anexa 1) diferențiate

Discuţii -Se citesc ghicitori despre animale: (zebra, zmeu,


pregătitoare barza)
-Ce sunet nou au în comun răspunsurile la Conversaţia
ghicitori? (se aude sunetul z)
- se formulează propoziții cu aceste cuvinte
 Separarea propoziţiei din vorbire
Barza zboară
 Împărţirea propoziţiei în cuvinte şi
separarea cuvântului care conţine
sunetul nou Exerciţiul
 Împărţirea în silabe a cuvântului
 Separarea sunetului nou

 Prezentarea planşei cu litera „z”


-se prezintă litera „z” mic de tipar;
-se compară cu un „N” răsturnat; se prezintă
câteva versuri:
Hai, priveşte-l dintr-o dungă : Ppt.
Este N care se culcă .
Obosit de-atâta larmă
S-a culcat un pic să doarmă
Şi în Z s-a preschimbat :
În zambilă , zmeu , zimţat
Anunţarea temei Evaluare
noi şi a - se anunţă elevii că vor învăţa sunetul şi litera „z” orală
obiectivelor mic de tipar şi de mână, vor citi cuvinte, propoziţii
/ text/, vor scrie cuvinte şi propoziţii care conţin Met.
această literă. Fonetico-
analit.-
Dirijarea  Exemple de cuvinte în care se aude sintetică
învăţării sunetul z la început, la mijloc și la sfârșit
-se dau exemple de cuvinte în care se aude sunetul
z, s Planşă cu
lit. Z
-joc: Ridică mâinile pentru sunetul z în seria de
cuvinte
Descoperirea literei „z” mic de tipar,în lecţie
- se cere elevilor să recunoască litera „z” mic de
tipar pe întreaga pagină a lecţiei „z” din manual;
vor încercui litera cu creionul Explicaţia
 Intuirea imaginilor din manual
- se intuieşte imaginea din abecedar
-se citesc cuvintele de către elevi în şoaptă
-se citesc cuvintele cu voce tare, se alcătuiesc Observarea
propoziţii cu ele liberă şi
 Citirea textului dirijată
-se descifreză lecţia în şoaptă de către elevi
-se citesc propoziţiile în lanţ (se explică unele
cuvinte)
 Citirea lecţiei model Evaluare
-Se pun întrebări despre conţinutul textului: orală
- Care sunt personajele? Munca cu
- Unde se desfășoară întâmplarea? manualul
- Ce vrea broscuța?
- Ce mănâncă barza?
- De ce credeți că nu a mâncat broscuța?
Manualul
 Citirea selectivă
Citeşte propoziţia în care se spune:
- unde se desfășoară întâmplarea;
- din care aflăm ce vrea broscuța
- ultima propoziție;
-citirea spectacol – un elev va veni în fața clasei
și va citi ca actorii

Obţinerea -fiecare grupă va primi capete vorbitoare (barza și Conversaţia


performanţei broscuța), vor alege personajul dorit și vor avea Evaluare
dialogul celor două orală
-câteva perechi vor avea dialogul în fața clasei
Joc: Zboară, zboară.........(elevii vor imita zborul
unei păsări la auzul unui cuvânt care denumește
obiect/ființă care zboară)
Încheierea -Se va reaminti litera învăţată.
organizată a -Se va preciza tema pentru acasă: de citit textul.
lecţiei -Aprecieri generale
-Evidenţierea elevilor care au fost activi .
LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ – ORA a II - a
Secvenţele Conţinuturile Metode Material Forme
lecţiei lecţiei procedee didactic de
evaluare
Moment - se pregătesc materialele necesare orei
organizatoric
Verificarea
temei Observarea Manualul Individual
Discuţii -Despre cine am vorbit în prima oră de liberă şi ă
pregătitoare Comunicare în limba română? dirijată

-se anunţă litera ce o vor învăţa şi obiectivele


Anunţarea lecţiei: elevii vor învăţa să scrie litera în cuvinte
temei şi propoziţii observarea
liberă şi
 Prezentarea literei „z” mic de mână dirijată
Dirijarea -se scrie pe tablă litera de către învăţător, mai
învăţării întâi întreagă, apoi pe elemente componente. exerciţiul
Apoi iar se scrie întreagă.
-copiii „scriu” în aer, pe bancă cu degetul, cu
stiloul închis, pe maculator, fără liniatură, la
tablă, fără linii de spaţii.
- se fac exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici
ai mâinii.
 Scrierea literei „z mic de mână Demonstraţia
-se reaminteşte poziţia corectă în timpul scrierii.
-se reactualizează cunoştinţele referitoare la Caietul Evaluare
încadrarea corectă în pagină: data, titlul, special scrisă
alineatul, spaţiul dintre litere
-elevii scriu trei litere în caietul special. Se Exerciţiul
verifică modul de scriere.
-elevii care au scris corect continuă, ceilalţi sunt
ajutaţi, li se explică…
-elevii scriu trei rânduri cu litera „z” mic de mână
 Scrierea cuvintelor
-se va scrie model cuvântul
-simularea scrierii cuvântului în aer şi pe bancă
-scrierea la tablă a cuvântului
-scrierea cuvântului în caiete
 Scrierea propoziţiei :
-se va scrie propoziţia din caietul special,
-se numără cuvintele propoziţiei,
-se enumeră cuvintele,
- se reaminteşte litera cu care începe propoziţia
Obținerea -elevii primesc o fişă de lucru ( anexa 2) pe care o
performanțelor vor rezolva în perechi
Ex. 1
Citește textul
Incheierea
lecţiei Fişa de
lucru Evaluare
-se va reaminti litera învăţată individual
ă

-se precizează tema pentru acasă: de alcătuit


propoziţii cu cuvintele de la lecţia Z
-aprecieri generale
-evidenţierea elevilor activi

Ghicitori z
Cu coamă și trup vărgat Nu-i pasăre și totuși zboară Să-mi ghiciți o ghicitoare
Pare un căluț ciudat Dacă-l ții bine de sfoară (zmeul) Înaltă cu lungi picioare
Cine este, l-ați aflat? (zebra) Pene negre pe aripi are
Peste broaște e mai mare (barza)

S-ar putea să vă placă și