Proiect didactic
ÎNVĂȚĂTOR: Turosu Dorina
PROFESOR METODIST: Puică Tincuța
PROFESOR COORDONATOR DE PRACTICĂ PEDAGAOGICĂ: Butnaru-Sandache Cristina
PROPUNĂTOR: Hulpan Alessia
UNITATEA DE APLICARE: C.N.C.N Galați
DATA:20.10.2020
CLASA: I B
ARIA CURRICULARĂ: Muzică și mișcare
UNITATE DE ÎNVĂȚARE: Cântare instrumentală
SUBIECTUL LECȚIEI: Exerciții ritmice. Percuție corporală pe o melodie
TIPUL LECȚIEI: de formare de priceperi și deprinderi practice
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
DURATA: 40 de minute
Competențe specifice :
3.2. Executarea unui dans cu mișcare repetată, pe un cântec simplu sau pe audiții.
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare, în funcție de conținutul și caracterul muzicii.
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la finalul lecției elevii vor fi capabili:
O1: să se coordoneze motric în funcție de muzică.
O2: să reproducă corect și armonios mișcările văzute.
O3: să se acompanieze corect cu ajutorul mișcărilor de percuție corporală.
O4: să păstreze o poziție corectă în timpul exercițiului.
O5: să manifeste interes pentru lecție, răspunzând prompt și corect la solicitări.
Strategia didactică:
Resurse procedurale: conversația, demonstrația, explicația și exercițiul
Resurse materiale: laptop, planșe pentru musicograme , cântecele ,,Alunelu-Muzogram,, ,MUSICOGRAMA The Pink Panther ,, , proiector
Resurse organizatorice: frontal
Bibliogrfie:
Programa școlară pentru Muzică și mișcare, clasa I, aprobată de Ministerul Educației Naționale prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2003
Ghid metodic pentru învățământul primar și preșcolar, [Link], Iași-2008
Momentele lecției [Link]. Activitatea propunătorului Activitata eleviilor Resurse Evaluare
Durată
Moment Se creează condițiile psiho-pedagogice Elevii se pregătesc Conversația Observarea sistematică
organizatoric adecvate pentru desfășurarea lecției pentru începerea orei. frontal
(2-3 min.) (pregătirea materialelor necesare,
asigurarea unui spațiu aerisit).
Captarea atenției Le voi capta atenția, cu ajutorul unor Elevii sunt atenți
(1-2 min) întrebări legate de cum se simt și
aducerea în discuție a Panterei Roz, ce va
interveni într-unul din materialele
utilizate.
Enunțarea temei și O5 Voi anunța tema și obiectivele lecției pe Elevii acultă și Explicația Observarea sistematică
a obiectivelor înțelesul copiilor ( Astăzi la ora de muzică recepționează mesajul Conversația
și mișcare ne vom juca cu musicogramele transmis. fontal
și vom recapitula ce am învățat până
acum )
Efectuarea O1 Le voi înmâna fișa cu musicograma Elevii vor acorda Laptop, planșe, Autoevaluarea în cadrul
exercițiilor O2 ,,Alunelul,, . atenție pașilor necesari cântece, proiector reproducerii exercițiilor
(circa 30 de O3 Le voi explica și demonstra cu ajutorul pentru reproducerea Explicația, văzute.
minute) O4 muzicii cum să urmeze corect formele de musicogramelor. demonstrația, exercițiul
pe fișă.
Voi reproduce exercițiul alături de ei de Aprecieri verbale.
câteva ori.
Îi voi lăsa pe copii să execute singuri
exercițiul de maximum două ori. Între
timp voi fi atentă ca toată lumea să
efectueze corect cerința. Elevii vor reproduce
mai întâi împreună cu
Le voi proiecta musicograma ,,The Pink mine și apoi singuri,
Panther,, . După ce au fost atenți ,, o vom ceea ce au văzut
reproduce împreună, iar mai apoi îi voi anterior. Frontal
lăsa și singuri o dată.
Elevii vor fi atenți la
filmulețul proiectat.
Mai apoi, vom efectua
exercițiul întâi
împreună, apoi pe cont
propriu.
Concluzii și O5 V-a plăcut lecția de astăzi? Elevii își expun și Conversația Aprecieri verbale.
realizarea argumentează opinia. Frontal
feedback-uluio Voi face aprecieri asupra participării
(5-6 min.) elevilor la oră. Recepționează mesajul.