Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE LECŢIE

Propunătoare: Deac Bianca Indicatori Nota Semnătura


Maria 1.Proiectarea activității
2. Realizarea activității
3. Managementul clasei
4.Comportamentul
propunătoarei
Nota finală

I. DATE INTRODUCTIVE:
1. Data: 6.12.2022
2. Școala: Gimnazială „Grigore Moisil”
3. Clasa: a II-a B
4. Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
5. Disciplina: Matematică și explorarea mediului
6. Unitatea de învăţare (tematică): Cu iarna la drum
7. Subiectul lecţiei: Înmulțirea când unul dintre factori este 3
8. Competențe specifice:
1.5- Efectuarea de înmulțiri şi împărțiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate.
1.6- Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume,
diferență, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărțit, împărțitor, <, >,
=, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme.
5.2- Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice.
9. Obiectivul fundamental al lecției: Consolidarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
înmulțirii când unul dintre factori este patru.
10. Obiective operaționale:
a. cognitive
O1 să efectueze înmulțiri prin adunarea repetată.
O2 să rezolve probleme de mărire a unui număr de 4 ori.
O3 să completeze tabelele, utilizând operația de înmulțire.
O4 să calculeze produsul perechilor de numere și să le compare.
O5 să completeze corect spațiile punctate cu numerele potrivite.
O6 să identifice floarea pe care sunt scrise doar produsele înmulțirii cu 4.
O7 să rezolve exerciții şi probleme cu înmulțiri și adunări;
b. afective
O8 Să manifeste interes pe parcursul tuturor etapelor activității.
O9 Să participe activ în cadrul desfășurării activității instructiv-educative.
c.psiho-motorii
O10 Să păstreze o poziţie corectă a corpului în bancă pe durata desfăşurării lecţiei.
11. Categoria de lecţie (tipul): Lecție de fixare și consolidare a cunoștințelor
12. Varianta de lecție: Lecție bazată pe exerciții.
13. Strategia didactică: Mixtă
a. Metode şi procedee didactice: conversația, exercițiul, munca independentă.
b. Mijloace şi materiale didactice:
 Demonstrative: videoproiector, flexcameră, laptop.
 Distributive: fişă de lucru
c. Modul de organizare a activității elevilor: frontal, individual
14. Modalități de evaluare:
 Forma de evaluare: formativă
 Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale, analiza răspunsurilor elevilor.
15. Efectivul clasei: 29
16. Bibliografie:
a)oficială:
 Programa școlară pentru clasa pregătitoare, I şi a II-a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
b)pedagogică
 Bocoș Mușata, Jucan Dana, Teoria și metodologia instruirii. Teoria și
metodologia evaluării, Editura Paralela 45,Buurești, 2007
 Cerghit Ioan, Metode de învățământ, Editura Polirom, Iași 2006
 Cucoş Constantin, Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 2006
 Ionescu Miron, Instrucţie şi educaţie, editura Garamond, Cluj-Napoca, 2003
c) metodico-didactică:
 Roșu Mihail, Didactica matematicii în învățământul primar, MEC, 2006
d) surse internet:
 https://wordwall.net/resource/64633996/copy-of-terminologia-matematica-
%c3%aenmul%c8%9birea-cu-0-3
17. Prof coordonator de practică pedagogică: Porumbăcean Antonella
18. Prof. metodist: Matyas Luminița
19. Prof. învățământul primar : Șimon Angela

2
II. ORGANIZAREA CLASEI:
 se asigură condițiile necesare unei bune desfășurări a activității: aerisirea sălii de clasă, aranjarea mobilierului și pregătirea materialelor
didactice.
III. SCENARIUL DIDACTIC

MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
1.Captarea și O8 -Bună dimineața! -Bună dimineața! -
orientarea atenției Numele meu este Frontal Analiza
T= 2 min. Bianca, iar astăzi vom răspunsurilor.
parcurge ora de
matematică împreună. Conversația
-Pentru a ne începe ora -Înmulțirea
bine-dispuși v-am
pregătit o ghicitoare
scurtă:
Cifrele au uneori
Intre ele si un „ori”
Un semn foarte
cumsecade
Ce le face sa dea roade
Cine este?
2.Anunțarea -Așa este, astăzi vom Ascultă Conversația -
temelor și a continua rezolvarea de
obiectivelor exerciții și probleme cu Frontal
T= 1 min. înmulțire atunci când
atunci când unul dintre
factori este cifra 4.
3. Reactualizarea -Pentru a ne reaminti Video
structurilor înmulțirea atunci când Ascultă Jocul Proiector Frontal
dobândite anterior O9 unul dintre factori este 2 explicațiile didactic Analiza
T= 10 min. sau 3, v-am pregătit un Laptop răspunsurilor.
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
joc.
Anexa 1-joc
didactic
Proiectez pe tablă jocul Video
și numesc câte un elev Răspund Proiector Observarea
O9 să citească întrebarea întrebărilor . Jocul Frontal sistematică a
iar mai apoi să dea didactic Laptop răspunsurilor.
răspunsul.
La exercițiile unde au
itemi cu alegere duală
(adevărat/fals), dacă
propoziția dată este
falsă, trebuie să
schimbe, oral, cuvântul
cheie pentru a
transforma sensul
propoziției într-unul de
adevăr.
4.Dirijarea Anexa 2-fișă de lucru
învățării și a Le împart fișele de lucru Conversația Fișă de Frontal Analiza
consolidării și pun la flex camera lucru răspunsurilor.
T=21 min. fișa de lucru.
Voi solicita câte un elev - Scrie ca Flex
să citească fiecare înmulțiri camera
O1 cerință iar mai apoi de următoarele
la fiecare exercițiu voi adunări repetate Video Observarea
explica primul subpunct. proiector sistematică a

5
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
-La primul exercițiu răspunsurilor.
avem de transformat -De patru ori. Exercițiul
adunarea repetată a
numărului 3 în operație
O10 de înmulțire, de câte ori
îl adunăm pe numărul 3?
-Atunci cum va fi
operația de înmulțire? -3x4 Exercițiul Individual
-Următoarele două le
lucrați individual.
Vor lucra individual iar Analiza
mai apoi vom verifica răspunsurilor.
O2 oral rezultatul. Rezolvă
exercițiile
Solicit un elev să Explicația Frontal
citească cerința - Se dau Fișă de
exercițiului 2. numerele:4, 7, 5, lucru
6, 9, 8. Află
numerele care, Flex
față de numerele camera
date, sunt:
-La exercițiul 2 trebuie -Numărul cu 4 Video
să găsim la fiecare mai mare față de proiector Frontal
număr din șir, numărul 4 este 8.
cu 4 mai mare , numărul Exercițiul
O10 de 4 ori mai mare și cu Observarea
numărul 4 mai mic. sistematică a

6
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
Haideți să îl luăm pe răspunsurilor.
primul, numărul 4, care -Numărul mai
este numărul cu 4 mai mare de 4 ori
mult față de acesta?
decât 4 este 16.
-Trecem la următorul Frontal
subpunct, numărul de 4 -Numărul cu 4 Exercițiul
ori mai mare decât 4? mai mic decât 4
-Așa e, iar număr cu 4 este 0.
mai mic decât 4? Fișă de
O2 lucru
Mă asigur că toată
lumea a înțeles ce are de
făcut, dacă este nevoie Flex
iau următorul număr camera
din șir și rezolvăm Rezolvă Explicația
subpunctele împreună. exercițiile la Analiza
Solicit un elev să vină la tablă. Video răspunsurilor.
O3 tablă să scrie proiector Frontal
răspunsurile pentru
primul subpunct. - Scrie numerele
corespunzătoare:
Solicit un elev să Vlad a folosit
citească cerința. Explicația Observarea
pentru un om
sistematică a
de....etc. răspunsurilor.

7
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
-La exercițiul 3, pe Ascultă
primul rând avem explicațiile date.
numărul de oameni de
zăpadă pe care Vlad vrea Exercițiul
O9 să îi construiască, iar pe Frontal
al doilea rând va trebui
să completăm cu -Va avea nevoie
numărul de nasturi de de 8 nasturi.
care are nevoie acesta.
-Luăm primul exemplu,
pentru un om de zăpadă Fișă de
are nevoie de 4 nasturi, lucru
O4 dar pentru doi oameni de Analiza
zăpadă, de câți nasturi Explicația Flex răspunsurilor.
va avea nevoie? camera
Frontal
Mă asigur că toată Comunică oral Video
lumea a înțeles ce are de rezultatele. proiector
făcut, dacă este nevoie
iau următorul număr
din șir și rezolvăm Observarea
subpunctul împreună. Ascultă sistematică a
O9 Verific oral acest explicațiile. răspunsurilor.
exercițiul și scriu la Exercițiul
tablă răspunsurile.

-Pentru exercițiul 4, va

8
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
trebui să calculați Frontal
produsul perechilor de
numere iar mai apoi să Exercițiul
le comparați și să notați Elevii solicitați
semnul corespunzător. comunică
rezultatele iar
Continui exercițiul cu restul se verifică. Fișă de
O5 următoarele subpuncte lucru Individual
și solicit câte un elev să
îmi spună produsele Flex
perechilor de numere camera
iar mai apoi care este - Completează Exercițiul
numărul mai mare, mai spațiile punctate Video
mic sau egale. cu numerele proiector Frontal Analiza
O10 potrivite. răspunsurilor.
Solicit un elev să
citească cerința. Explicația
O6 Rezolvă
-La exercițiul 5 trebuie individual
să completați spațiile exercițiul iar mai
punctate cu numărul apoi verificăm
corespunzător pentru a oral
ne da același rezultat. răspunsurile. Observarea
Lucrați individual iar sistematică a
apoi verificăm -Colorează răspunsurilor.
rezultatele împreună. floarea pe ale Exercițiul
cărei petale sunt

9
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
O8 Solicit un elev să scrise doar Fișă de
citească cerința numere care sunt lucru
exercițiului 6. produse ale
înmulțirii cu 4. Flex Frontal
O9 Exercițiul camera
Calculează
mintal care pot fi Video
produsele proiector
-La exercițiul 6 trebuie înmulțirii cu 4 și
să colorați doar acea identifică floarea
floare pe care sunt scrise corectă.
doar numere care sunt
produse ale înmulțirii cu -Ultima floare
4, nu toate florile sau este cea corectă. Explicația
doar anumite petale. Analiza
Trebuie să fiți foarte răspunsurilor.
atenți!
-Care este floarea
corectă? -Pentru produsul
Verificăm oral care 16 este
floare are doar produse înmulțirea 4×4.
ale înmulțirii cu 4 scrise Pentru produsul
pe petale. 32 este
-Pentru fiecare produs, înmulțirea
vă rog, să-mi spuneți 4×8.....etc. Analiza
care este operația de răspunsurilor.
înmulțire cu un factor 4 Fișa de Frontal

10
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
care v-a dat acest Exercițiul lucru
produs.
5.Asigrarea O7 -Trecem la exercițiul 7,
conexiunii unde avem 3 probleme,
inverse(feedback- citim prima prolemă. Fișă de Analiza
ul) Solicit un elev să - Dinu are 4 cutii lucru răspunsurilor.
T= 15 min. citească prima cu câte 6 Explicația Frontal
problemă. creioane Flex
camera
colorate, iar
O8
Dragoș are 4 Video
cutii cu câte 8 proiector
creioane
colorate. Câte
creioane au Exercițiul
împreună cei doi
copii?
Solicit un elev să vină la Frontal
O10 tablă și să rezolve Exercițiul
problema.
Dacă este cazul intervin
cu explicații. Rezolvă pe fișă Analiza
-Restul rezolvați problema. răspunsurilor.
problema pe spațiul alb
de sub problemă. -Împreună cei Explicația Individual
-Câte creioane au doi copii au 56
împreună cei doi copii? de creioane.

11
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
- Mihai are 30 de
Trecem la următoarea lei. El vrea să
problemă și solicit un cumpere un
elev să citească Frontal
stilou care costă
problema iar mai apoi Fișă de
să vină să o rezolve la 4 lei și o lucru
tablă. enciclopedie care
costă de 7 ori Flex
mai mult. Va camera
O7 putea Mihai să Observarea
cumpere aceste Exercițiul Video sistematică a
proiector răspunsurilor.
obiecte?
Exercițiul
Rezolvă
O7 Restul clasei rezolvă și problema pe fișa
de lucru.
se verifică la final cu
rezultatele de pe tablă. Exercițiul
-Mihai nu va Frontal
-Haideți să vedem care putea să își
este întrebarea? Va cumpere aceste
putea Mihai să cumpere obiecte pentru că
O9 aceste obiecte? el are doar 30 de
lei iar acestea Explicația
costa 32 de lei. Analiza
- Nicu și Andrei răspunsurilor.
au colecționat
timbre. Nicu a
așezat câte 9

12
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
timbre pe 4
Trecem la următoarea pagini, iar
problemă și solicit un Andrei câte 4
timbre pe 9
elev să citească
O7 pagini. Cine a
problema iar mai apoi colecționat mai Exercițiul
să vină să o rezolve la multe timbre? Fișă de Frontal
tablă. Rezolvă lucru
problema pe fișa
de lucru. Flex
Exercițiul camera
-Nicu și Andrei Observarea
Restul clasei rezolvă și au la fel de multe Video sistematică a
se verifică la final cu timbre. proiector Frontal răspunsurilor.
rezultatele de pe tablă.

Observarea
-Cine a colecționat mai sistematică a
multe timbre? răspunsurilor.
(Dacă elevii termină
mai repede exercițiile
voi continua să rezolv
exercițiile din auxiliar
cu ei - Anexa 3)
6. Evaluarea -V-ați descurcat foarte -Astăzi noi am Conversația Frontal Analiza
cunoştinţelor bine! Ce am exersat noi exersat comportamentelor.
T= 1 min astăzi? înmulțirea când

13
MODALITĂŢI
STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DE EVALUARE
OB.
EVENIMENTELE PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA Metode Mijloace Forme de
OP
INSTRUIRI ELEVILOR didactice materiale organizare Formativă
şi a act.
didactice elevilor
unul dintre
factori este 4.

14
Anexa 1

Anexa
1
Anexa 2 VE

18
19
Anexa 3 VE

Anexa 3 VP

20

S-ar putea să vă placă și