Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr.29 „Mihai Viteazul” Constanța


PROFESOR ÎNVĂTĂMÂNT PRIMAR: SELICEAN GINA
DATA: 25.04.2018
CLASA:I D
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂTARE: Mișcare și sănătate
SUBIECTUL LECŢIEI: -„Adunarea şi scăderea numerelor în concentrul 0-20, fără / cu trecere peste ordin”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de noi cunoștințe
DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului
Comunicare în limba română
Arte vizuale și abilități practice
Muzică și mișcare
SCOPUl:
Dezvoltarea gândirii logico-matematice; formarea de deprinderi intelectuale şi stimularea capacităților cognitive și practic-utilitare.
Cultivarea unei atitudini pozitive față de sănătate
1
COMPETENTE SPECIFICE:
MEM
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, , =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau
reprezentărilor schematice;

CLR
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

2.2. Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple;

3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar;

AVAP
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică;

MM
2
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
DP

2.1. Asocierea emoțiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal;


3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple in contexte variate;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a. Obiective cognitive
MEM
O.C.1 să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă, diferenţă;
O.C.2 să rezolve corect, oral şi în scris, adunări şi scăderi cu numerele naturale din concentrul 0-100, cu trecere peste ordin;
O.C.3 să compună o problemă după exercițiu și imagini date;
O.C.4 să recunoască comportamente sănătoase și nesănătoase și efectele lor (sănătate /boală), generate de mișcare sau de lipsa mișcării;
CLR
O.C.6 să verbalizeze operaţiile efectuate, motivând alegerile făcute în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;
O.C.7 să își exprime opinia referitoare la comportamentele sănătoase și/sau nesănătoase ale copiilor;
MM
O.C.8 să cânte, asociind mişcările potrivite sugerate de ritmul cântecului;
AVAP
O.C.9 să decupeze și să lipească imaginile corespunzătoare unui comportament sănătos și nesănătos;

b. Obiective afective
O.A.1 manifestarea interesului pentru sarcinile propuse;
O.A.2 manifestarea spiritului de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului;

c. Obiective psihomotorii
OPM1 -să utilizeze adecvat instrumentele de lucru (stilou, foarfecă), păstrând poziţia corectă a corpului;

3
STRATEGII DIDACTICE:
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, problematizarea;
Mijloace didactice: planşă didactică, fişe de lucru, calculator, videoproiector, marker – diverse culori, coli flipchart, cântecul ,,A ram sam sam”;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare orală, aprecieri.

BIBLIOGRAFIE:
1. Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”, 2013
2. Neacşu Ioan, Metodica predării matematicii, Bucureşti, E.D.P., 1998
3. Metodica predării matematicii la clasele I – IV, manual pentru liceele pedagogice, clasele XI – XII, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică,
1998;
4. Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003/02.12.2014
5. Matematică și explorarea mediului – Caiet de lucru - Grup Editorial Art

4
STRATEGII DIDACTICE
NR. Momentele METODE MIJLOACE FORME
CRT
Desfășurarea lecției DE
lecției EVALUARE
ORGANI-
ZARE

1. Moment  Se creează condiţiile necesare pentru buna Conversaţia Materiale Frontal Observarea
organizatoric desfăşurare a activităţii. necesare comportamen-
1 min. activităţii tului elevilor

Verificarea
temei pentru
2.  Se verifică cantitativ și calitativ tema pentru acasă. Observația Caietele Frontal Aprecieri
acasă
4 min. elevilor verbale

Captarea
3. atenţiei  Se prezintă elevilor o planșă care conține 11 jetoane Conversaţia Planșă Frontal Observarea
3 min. cu imagini (diferite sporturi) și cuvinte Exercițiul sistematică
(terminologia pentru operația de scădere). Se
Observația
identifică cazurile în care se poate efectua
scăderea.

Anunţarea  Se anunță elevii că pe parcursul orei de matematică


temei și
4. vor efectua exerciții și probleme care se rezolvă Explicația Frontal Observarea
enunțarea
obiectivelor prin operația de scădere cu numere de la 0 la 100, sistematică
1 min.
că vor lucra independent, dar și în echipă.

5
 Calcul oral: (Anexa 1) Jocul Aprecieri
-ghicitori matematice;
5. Dirijarea didactic verbale
-adunări și scăderi, utilizând terminologia specifică.
învăţării
 Pe baza planșei, cu ajutorul conversației, se
20 min. compune o problemă care se rezolvă prin operația:
11 - 6 = ? . Exercițiul

 Se scrie titlul pe tablă și în caiete: ZU- U

 Se demonstrează algoritmul de calcul în două


moduri:
Castane
Conversația
a. prin descompunerea descăzutului într-o sumă ( Z+ U); euristică Capacitatea de
b. prin efectuarea calculului în scris.
Exercițiul Jetoane cu Frontal a utiliza un
11 - 6 = 5 Explicația exerciţii limbaj
Demonstrația matematic
10 + 1 - - 6 Calcul scris Problematiza adecvat

● 10 rea (termen, sumă,

1 1 - rest/diferență)
4 + 1

5 _= ==
5

6
 Elevii vin pe rând la tablă și descoperă pe spatele
jetoanelor care reprezintă diferite sporturi cerințe
matematice. Rezolvă exercițiile, utilizând limbajul
matematic adecvat și cele două procedee învățate.
(Anexa 2)

Referitor la cele două procedee de calcul, se observă Laptop


că cel de-al doilea, calculul în scris, este de preferat,
Videoproiec-
întrucât este mai rapid.
Cu ajutorul conversației se fac generalizări despre tor
importanța mișcării pentru organism.
 Se interpretează cântecul ,,A ram sam sam” cu
mișcări corporale sugerate de ritm.
Fixarea  Se organizează elevii în grupe de câte 6, care vor Exercițiul Fișă de lucru Observarea
lucra împreună o fișă de lucru. (Anexa 3) sistematică
6. cunoștințelor Conversația Foarfecă Pe grupe
Autoevaluarea
10min. Problematiza Lipici Aprecieri
verbale+
Se alocă 2 minute pentru autoevaluare. rea
stimulente (fețe
zâmbitoare)
Obţinerea Fișa de lucru Observarea
performanţei  Elevii vor rezolva independent o fișă de lucru Exercițiul individuală Individual sistematică
7. şi asigurarea (Anexa 4) Autoevaluarea
feed-back-ului *Alcătuiesc oral o problemă- în funcţie de timp. Problematiza Frontal
7 min. rea
Aprecieri
verbale

Încheierea și  Se notează tema pentru acasă.

7
8. evaluarea  Se vor face aprecieri generale si individuale privind Conversația Caietul Frontal Aprecieri
activităţii participarea şi comportamentul elevilor pe parcursul orei. special Individual verbale
2 min.

Anexa 1

 Are Gică 4 mere


Şi mănâncă trei din ele,
Îi dă tata un măr mare,
Câte mere Gică are?
( 4-3+1=2)  Care este cel mai mic număr de 2 cifre?
 Am o gâză buburuză  Care sunt vecinii numărului 10?
Şapte puncte are-n spate.  Aflaţi suma numerelor 20 şi 0.
Trei sunt sus, dar câte-s jos,  Aflaţi diferenţa numerelor 10 şi 4.
Pe spatele ei lucios?  Măriţi cu 10 numărul 5.
( 7-3=4)  Micșorați cu 5 numărul 10.
 Care este numărul cu 8 mai mare decât 20?
 Eu am două surioare  Care este numărul cu 2 mai mare decât 8?
Şi un frăţior mai mare
Mama mea câţi copii are?
( 1+2+1=4)

 Am pe masă-n farfurie
7 mere şi-o gutuie
Tu acuma dacă ştii
Câte fructe sunt, să spui!
(7+1=8)

8
Anexa 2

1. Care este diferența dintre numerele 9 și 17?


2. Micșorează nr. 42 cu 5.
3. Cu cât este mai mic nr. 8 decât 23?
Anexa 3
Grupa tenismenilor

1. Rezolvați scăderile:

52 – 43 – 86 –
5 8 7

2. Uniți cu ce se potrivește!

32-6 61- 3 74-7

67 26
58

9
3. Rezolvați problema!

Erau 15 și 8 .

Cu cât sunt mai multe rachete decât mingi?

________________________

R: ______________

4. Completați cu o imagine sugestivă.

Așa DA! Așa NU!

10
Grupa balerinelor

1. Rezolvați scăderile:

52 – 43 – 86 –
5 8 7

2. Uniți cu ce se potrivește!

32-6 61- 3 74-7

67 58 26

3. Rezolvați problema!
11
Erau 15 perechi . S-au vândut 8 perechi .
Câte perechi de poante au rămas nevândute?

________________________

R: _______________

4. Completați cu o imagine sugestivă.

Așa DA! Așa NU!

Grupa karatiștilor
12
1. Rezolvați scăderile:

52 – 43 – 86 –
5 8 7

2. Uniți cu ce se potrivește!

32-6 61- 3 74-7

67 58 26

3. Rezolvați problema!

13
Mihai a obținut 15 victorii la concursurile de karate, iar Dan cu 8 mai puține.
Câte victorii a avut Dan?

__________________________
R:_________________

4. Completați cu o imagine sugestivă.

Așa DA! Așa NU!

14
Grupa șahiștilor

1. Rezolvați scăderile:

52 – 43 – 86 –
5 8 7

2. Uniți cu ce se potrivește!

32-6 61- 3 74-7

67 58 26

15
3. Rezolvați problema!

La un campionat de șah Iulian a câștigat 15 partide, iar fratele său doar 8. Cu câte partide l-a întrecut Iulian pe fratele
lui?

_____________________________

R:

4. Completați cu o imagine sugestivă.

Așa DA! Așa NU!

16
Grupa fotbaliștilor

1. Rezolvați scăderile:

52 – 43 – 86 –
5 8 7

2. Uniți cu ce se potrivește!

32- 6 61- 3 74 - 7

67 58 26

17
3. Rezolvați problema!

Într-un an, echipa ,,Steaua” a câștigat 15 meciuri de fotbal, iar echipa ,,Dinamo” cu 8 meciuri mai puține.

Câte partide a câștigat ,,Dinamo”?

_____________________________

R:

4. Completați cu o imagine sugestivă.

Așa DA! Așa NU!

Grupa patinatorilor
18
1. Rezolvați scăderile:

52 – 43 – 86 –
5 8 7

2. Uniți cu ce se potrivește!

32- 6 61- 3 74-7

67 58 26

3. Rezolvați problema!

Dorina și Matei au obținut 15 medalii de aur și cu 8 mai puține de argint.


19
Câte medalii de argint au câștigat?

_____________________________

R: ___________

4. Completați cu o imagine sugestivă.

Așa DA! Așa NU!

Anexa 4

1. Calculează, apoi încercuiește numărul și litera corespunzătoare rezultatului corect.

20
1 5 - 5 9 8
6 A F E

1 2 - 7 4 6
8 M B R

2. Observă mingile din cele 3 tabele, apoi scrie operația corespunzătoare!

21
SAU

2. Rezolvă problema:
La un concurs de înot au participat 37 băieți, iar fete cu 9 mai puține.
Câte fete au participat la concurs?

Rezolvare
Câte fete au participat la concurs?
___________________________
R: ______________

22

S-ar putea să vă placă și