Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

Profesor metodist: Răducanu Verginia


Profesor învățământ primar: Culiță Gabriela
Propunător: Lăcătuș Abel

23.02.2021
Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu”

Clasa: a I-a A

Unitatea : UIMITOARELE PLANTE

Disciplina: Matematica

Tema: .Proba adunării și proba scăderii

Tipul lecției: Predare

Scopul lecției: Deprinderea și formarea competențelor de adunare și scădere în concentrul 0-100,fără trecere peste ordin.

Competențe educaționale :

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare

1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100

1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau
compunerea de probleme

Obiective operaționale:

O1- să rezolve ghicitoarea;

O2- să efectueze corect exercițiile ,folosind proba adunării și proba scăderii ;

O3- să fie atenți la propunător ;


O4- să răspundă corect și coerent întrebărilor adresate de către propunător;

Strategii didactice:

 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, problematizarea, munca individuală.


 Mijloace didactice: caiet de lucru, video-proiector, tablă, marker, fișâ
 Formă de organizare: frontal, individual.
Durata: 45 minute.

Bibliografie: www.didactic.ro; (2009)-Curriculum pentru învățământul primar, M.E.C.T., București.


DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Conținutul instructiv – educativ al lecției Strategii didactice


Ob. Instrumente
Etapele lecției Activitatea Activitatea Metode și Forma de Materiale de evaluare
op.
propunătorului preșcolarilor procedee organizare didactice
Pregătirea materialelor Se pregătesc pentru
necesare desfășurării începerea
lecției; activității. Observarea
1. Momentul
Stabilirea ordinii și Conversația sistematică
organizatoric Frontal
liniștii în clasă.
(1 min) -Noi ne-am
-Bună dimineața,
copii! Pentru ce oră pregătit pentru ora
ne-am pregătit? de matematică.
2.Verificarea
temei Se verifică cantitativ şi Conversația Frontal Capacitatea
(4 min) calitativ tema, iar de a formula
elevii care au lucrat răspunsuri
foarte curat, ordonat şi
corect sunt evidențiați.
Le voi adresa elevilor
întrebări din lecția
trecută pentru
actualizarea
cunoștințelor. -Noi am învățat
-Copii , ce operații ați adunarea și
învățat voi până scăderea .
acum? -Rezultatul
-Cum se numește adunării se
rezultatul adunării ? numește sumă ,iar
Dar al scăderii ? rezultatul scăderii
se numește
diferență .
-Cum se numesc -Numerele care se
numerele care se adună se numesc
adună?Dar numerele termeni!Numerele
care se scad ? care se scad se
numesc ,,descăzut
” și ,,scăzător”

Captarea atenției se va
realiza cu ajutorul unor Copiii sunt Capacitatea
ghicitori. (Anexa 1) atenți ,răspund de înțelegere
O1, corect la ghicitori. a mesajului
3. Captarea O2 -Dragi copii, am Exercițiu Planșe
pregătit pentru voi Frontal oral
atenției (2min) O3
două ghicitori.Vă rog
să fiți atenți !
Le zic ghicitorile
pregătite.

Copiii vor fi informați Ascultă cu atenție. Conversația Frontal Observarea


4. Anunțarea asupra temei activității Recepţionează sistematică
temei și a pe care o vom titlul lecţiei şi
obiectivelor desfășura. obiectivele.
(2 min) -Copii , astăzi vom
rezolva exerciții de
adunare și scădere cu
numere de la 0 la 100,
fără trecere peste
O3 ordin, iar mai apoi Tablă
vom face verificarea Frontal Caiete
prin proba adunării și Sunt atenți. Manual
proba scăderii .
Scriu data și titlul pe
tablă.

PROBA

5.Dirijarea,
consolidarea și Conversația Frontal
Demonstra- Video-
fixarea proiector
informațiilor ția
O1 Problemati-
(30 min) O2 -Copii, 2 prieteni de-ai zarea
mei nu sunt siguri că Exercițiul Frontal Capacitatea
rezultatele pe care le Munca Individual de înțelegere
obțin la calculele individuală
O3 matematice sunt Copiii deschid a mesajului
manualul și sunt Explicația
corecte.Ei au învățat oral
să facă verificarea atenți la explicații .
operațiilor sau proba Capacitatea
acestora .Haideți să de a formula
O3 învățăm și noi! răspunsuri
Deschideți manualul
de matematică la
pagina 73. Exercițiu
O3
Scriu pe tablă:
Calculăm:
24 ardei verzi + 12
ardei roșii = 36 ardei
Exercițiu
Efectuăm proba
adunării :
a)prin scădere :
-Din totalul de Rezolvă pe manual
ardei ,scădem numărul
ardeilor roșii și
obținem numărul Conversația
ardeilor verzi ,iar apoi Demonstra-
O4 ,din numărul total de ția
ardei ,scădem numărul Problemati-
ardeilor verzi și zarea
obținem numărul Exercițiul
ardeilor roșii . Munca
36 – 12 = 24 individuală
și Explicația
36 – 24 = 12

-Din sumă scădem Capacitatea


primul termen și îl de a fi atenți
vom obține pe al Video- la explicații
O2 doilea.Din sumă proiector
scădem al doilea Sunt atenți ,rezolvă Exercițiu
termen și îl vom obține pe manual.
pe primul. Frontal
Individual
b)prin adunare : Conversația
12 + 24 = 36 Demonstra-
-Copii, aici folosim ția
comutativitatea,adică Problemati-
schimbam locul celor zarea
2 termeni, iar Exercițiul
rezultatul este același . Munca
individuală
Explicația
O2 Calculăm:
34 mere - 13 mere
mâncate = 21 mere
rămase

Efectuăm proba Conversația


O2 scăderii: Demonstra-
a)prin adunare : ția
21 + 13 = 34 Copiii deschid Problemati- Caiet
13 + 21 = 34 caietele de zarea Manual Capacitatea de a
-Folosim matematică, scriu Exercițiul Tablă rezolva corect
O2 comutativitatea ,care data 23.02.2021 și Munca operațiile de
adunare și scădere
este o prorietate a titlul : Proba individuală și de a face proba
operației de adunare . Explicația

b)prin scădere:
O2 34 – 21 = 13 1.)
59 + 89- 89-
-Copii, scădem din 30 30 59
descăzut ,diferența și — — — Frontal
vom obține 89 59 30 Conversația
scăzătorul . Demonstra-
62+ 67- 67- ția
5 5 62 Problemati-
— — — zarea
-Acum vă rog să 67 63 5 Exercițiul
deschideți
Munca
caietelele.Vom rezolva 43+ 78- 78- individuală
următoarele exerciții 35 35 43 Explicația
pe manual, iar mai — — —
târziu , pe caiet. 78 43 35
(Manual,pag.73)

2.)
65- 33+
O4 1.Calculează ,apoi 32 32
verifică prin scădere — —
33 65
59 + 30 =?
98- 44+
62 + 5 =? 55 54
O2 — —
43 + 35 =? 44 98 Conversația
Demonstra-
ția Frontal
Problemati-
zarea
Rezolv împreuna cu ei Exercițiul
exercițiul . Munca
individuală
-Trecem la exercițiul Explicația
al doilea:
Capacitatea
2.Calculează , apoi de a rezolva
verifică prin adunare . corect
-Noi vom realiza
operația de operații de
65-32=?
adunare ! adunare și de
98-54=? a face proba
Copiii scriu prin operația
operația de adunare inversă.
pe caiet .

23- numărul
vișinilor
42-numărul
O4 caișilor

23+
-Rezolvăm acum 42
exercițiile 4 și 5 pe —
caiet. 65

4.O familie a plantat Verificare prin


23 de vișini și 42 de scădere :
caiși .Câți pomi
fructiferi a plantat 65 – și 65-
familia ? Rezolvă, apoi 42 23
verifică prin scădere . — —
23 42
Capacitatea
-Copii ,ce operație
de a rezolva
vom efectua la această
corect
problemă ? R: 65 de pomi operații de
fructiferi scădere și de
-Bravo!
a face proba
prin operația
inversă.
-Operația inversă
adunării ete scăderea
iar operația inversă
scăderii este
adunarea.

-La această
problemă vom face
operația de
scădere !

Rezolvare

59- numărul total


al lalelelor
27-numărul
lalelelor galbene

59-
27

32

Proba adunării :
32 + și 27+
5.În grădină au înflorit 27 32
59 de lalele.Dintre — —
acestea , 27 sunt 59 59
galbene iar celelalte
sunt mov.Câte lalele R: 32 lalele mov
mov sunt ?
Rezolvati ,apoi
verificați prin adunare.

-Copii, ce operație
vom efectua la aceasta
problemă?

-Bravo!Din numărul
total de lalele ,vom
scădea numărul
lalelelor galbene .
6. Evaluarea Rezolvați singuri Elevii lucrează Exercițiul Video- Capacitatea
(10 min) următoarele individual. Munca Frontal proiector de a rezolva
calcule ,după care veți individuală Individual singuri corect
face proba prin operații de
operația inversă. adunare și
O2 scădere și de
Calculați: Conversația a efectua
46+23=? Demonstra- proba prin
78-15=? ția operața
Problemati- inversă.
TEMĂ PENTRU
Elevii își notează zarea
ACASĂ
pe caiet tema Exercițiul
-Rezolvați pe caiet pentru acasă. Munca
următoarele individuală
calcule ,apoi ,faceți Explicația
proba prin operația
inversă.

17+53=?
44-11=?
72+11=?
57-24=?
78-15=?
56+42=? Conversația
66+33=?

Frontal
7. Încheierea
lecției (1 min)
Conversația

Voi face aprecieri


asupra modului de Apreciere
desfășurare a lecției. verbală
Anexa 1:
Mere dulci am opt în coş,

Frăţiorul meu Gigel

Mi-a cerut doar trei din ele,

I le dau că-i mititel.

În coş au rămas cinci mere.

Merele sunt în… scădere!

Le adun în coş pe toate,

Merele din pom s-au copt.

Patru mere şi cu patru

Câte sunt de tot? Sunt opt.

Că le-adun ce-nseamnă oare?

Asta-nseamnă… adunare!

S-ar putea să vă placă și