Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a II-a
PROPUNĂTOR: Ilie Simona și Dancu Alina
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științele naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE INVĂȚARE: „Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000”
SUBIECTUL LECȚIEI: „Ordinea efectuării operațiilor”
TIPUL LECȚIEI: Sistematizarea și consolidarea cunoștințelor
FORME DE ORGANIZARE: individuală, frontală, în echipe
DURATA: 50 minute
SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea și fixarea deprinderii de a aplica operaţiile aritmetice învăţate în rezolvarea corectă a problemelor;
COMPETENȚE:
A)Generale
1. Identificarea unor relaţii/ regularităţi din mediul apropiat;
2. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
5. Rezolvarea de probleme în situaţii familiar;

B)Specifice
1.1. Observarea unor modele/regularități din mediul apropiat, pentru crearea de raționamente proprii;
1.2. Aplicarea unei reguli pentru completarea unor modele repetitive;
2.1. Recunoașterea numerelor naturale din concentrul 0- 10 000 și a fracțiilor subunitare sau echiunitare, cu numitori mai mici sau egali cu 10;
2.2.Compararea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, respectiv a fracțiilor subunitare sau echiunitare care au același numitor, mai mic sau
egal cu 10;
2.3. Ordonarea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000 și respectiv a fracțiilor subunitare sau echiunitare care au același numitor, mai mic sau
egal cu 10;
2.4. Efectuarea de adunări și scăderi de numere naturale în concentrul 0 - 10 000 sau cu fracții cu același numitor;
2.5. Efectuarea de înmulțiri de numere naturale în concentrul 0 - 10 000 și de împărțiri folosind tabla împărțirii;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau compunerea de probleme cu raționamente simple;
5.2. Înregistrarea în tabele a unor date observate din mediul apropiat;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0- 10 000;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
A) Cognitive:
O.C. 1: Să efectueze scăderi, mintal și în scris, cu numere de la 0 la 1000;
O.C. 2: Să rezolve exercițiile propuse;
O.C. 3: Să afle numărul necunoscut, folosind proba adunării și a scăderii;
O.C. 4: Să opereze corect cu noțiunile matematice învățate;
B) Afectiv-atitudinale:
O.A. 1: Să manifeste inițiativă, plăcere și o atitudine degajată;
O.A. 2: Să participe activ la lecție;
C) Psihomotorii:
O.P. 1: Să adopte o poziție corectă și comodă a corpului pentru scris;
O.P. 2: Să se deplaseze în spațiul clasei pentru a soluționa sarcinile primite;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația euristică, conversația, observația, explicația, exercițiul, jocul didactic;
Mijloace de învățământ: manual, fișe de lucru, caiete de matematică, instrumente de scris;
Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală; în echipe;
Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aprecieri individuale;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 „Programa școlară pentru disciplina matematică și explorarea mediului”, clasa a II-a;
 „Repere didactice:modele de proiecte didactice”,Anca-Elena Motoca, Editura „Rovimed publishers”;
„Matematică și explorarea mediului”, Tudora Pițilă și Cleopatra Mihăilescu, manual pentru clasa a II-a, Editura Didactică și
Pedagogică
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. EȘALONARE ÎN CONȚINUTUL INSTRUCTIV- STRATEGII DIDACTICE METODE


crt. TIMP A EDUCATIV DOZARE DE EVALUARE
SITUAȚIILOR DE
ÎNVĂȚARE Propunătorului Elevilor Metode și Forma de Mijloace de
procedee organizar învățământ
e
Asigur condițiile Se pregătesc 1 minut Conversația Frontala Manualul, Observarea
necesare bunei pentru ora de caietul de sistematică
1. Moment desfășurări a activității matematică. matematică, a
organizatoric prin organizarea Observația instrumente comportamentului
elevilor, pregătirea de scris elevilor
materialului didactic
necesar.
Fiecare elev va primi Frontal
câte un rebus cu 12
2. Captarea atenției întrebări referitoare la
terminologiile specifice Conversația Rebus Observarea
adunării, scăderii, Copiii ascultă euristică sistematică a
înmulțirii și împărțirii. informațiile 10 comportamentului
transmise de minute elevilor
(Anexa 1)
propunător. Conversația
Pe tablă voi proiecta
rebusul și voi numi câte
un elev pentru fiecare Elevii raspund la
întrebare, pentru a veni întrebări
să completeze
răspunsul corect.

3. Reactualizarea Pentru a reactualiza Frontală Observarea


cunoștințelor cunoștințele dobândite Elevii 12 Conversația sistematică a
ascultă întrebările minute comportamentului
de elevi despre și răspund cu elevilor
operațiile învățate le atenție la acestea.
voi adresa
următoarele întrebări:
„-Ce operaţii - Adunarea
matematice am învăţat scăderea,
înmulțirea și
pana acum?
împărțirea

-Care este semnul -Plus


operaţiei de adunare?

-Termeni
-Cum se numesc
numerele care se
adună?

-Cum se numeşte -Produs


rezultatul inmultirii?

-Cât
-Dar al impartirii?

-Diferenţă
-Cum se numeşte
rezultatul scăderii?
-Adunare si
-Care sunt scadere
operatiile de gradul I?

-Înmultire si
-Dar de gradul al II impartire
lea? -Mai întâi
-Dacă un exercițiu rezolvăm
conține operații de operațiile de
ordinul întâi și de ordinul al doilea:
ordinul al doilea, care inmultirea și
sunt operațiile pe care împărțirea, apoi
le vom efectua prima rezolvă operațiile
dată?” de ordinul întâi:
adunarea și
scăderea)

-Astăzi, la ora de 2 minute Frontala Manual, Observarea


Anunțarea temei și „Matematică și Elevii scriu în Caiete, sistematică a
4. a obiectivelor explorarea mediului”, caiete titlul lecției instrumente comportamentului
urmărite vom efectua exerciţii şi Conversația de scris elevilor
probleme cu cele patru
operaţii respectând Explicația Individual
ordinea efectuării lor.” a
Se notează titlul lecţiei
la tablă şi pe caiete.
15
minute
5. Dirijarea învățării Le voi împărți elevilor
o fișă și le voi explica
ce au de făcut: Elevii încep să
rezolve exercițiile Fișă de lucru
EXERCIȚIUL 1:
propuse, primind
Calculeaza: indicațiile Explicația Instrumente
1. Calculează: necesare dacă este de scris
cazul.
100-75+20=
100-75+20= Demonstrația
24:6X2=
24:6X2=
Observarea
24-24:3= sistematică a
24-24:3= comportamentului
Conversația elevilor
18-6+4=
18-6+4=

EXERCIȚIUL 2:
Frontala
2. Compara rezultatele:
27:3+1 __ 2x8-6
Problema-tizarea
27:3+1 __ 2X8-6

6x2:4x5__ 4x4:8x3

Conversatia
EXERCIȚIUL 3:
3. Analizeaza si Exercițiul Individual
a
incercuieste
raspunsurile corecte: Explicația
Observarea
48 : 6 x 3 = 32, 24,28 sistematică a
comportamentului
48:6X3= 32, 24, 28
elevilor
5: 5 x 6 = 24, 28, 42 Frontala
35:5X6= 24, 28, 42

40: 5 x 7 = 10, 56, 18

5. Obținerea Pentru obținerea 10 Conversația


performanței performanței le voi Elevii rezolvă minute Fisa de lucru
prezenta elevilor o fișă exercițiile de pe Observația (Anexa 2) Observarea
de lucru ce va conține fișă, respectând În echipe sistematică a
exerciții pe care ei să le indicațiile Exercițiul Fișă de lucru comportamentului
rezolve respectând propunătoarei elevilor
ordinea efectuării Frontal Instrumente
operațiilor (Anexa 2) de scris

Fiecare membru al
echipei va rezolva
individual exercițiile (7 Individual
minute), iar apoi se va
consulta cu ceilalți
colegi de echipă pentru
a verifica rezultatele.(3
minute)
După ce timpul s-a
scurs, toate rezultatele
vor fi verificate frontal
6. Evaluarea activității Pe baza observațiilor Frontala
comportamentului Elevii sunt atenți 1 minut Observarea
elevilor pe parcursul și ascultă sistematică a
orei, a atitudinii observațiile făcute Conversația comportamentului
acestora față de de propunător. elevilor
sarcinile didactice, fac
aprecieri frontale și Aprecieri verbale
individuale.
7. Încheierea Elevii vor avea ca temă Elevii își notează 2 Frontala Fișă de lucru Aprecieri verbale
organizată a lecției o fișă de lucru tema pentru acasă minute Conversația (Anexa 3)
(Anexa 3)
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și