Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data:
Invatatoare: Farcas Mariana
Clasa: a III-a A
Disciplina: Matematică
Interdisciplinaritate ,,Științe ale naturii, Limba și literatura română”
Unitatea de învățare: Unități de măsură
Tipul lecției: predare-învățare

Competențe generale:
1. Identificarea unor relaţii/ regularităţi din mediul apropiat
2. Utilizarea numerelor în calcule
3. Explorarea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în
mediul apropiat
4. Utilizarea unor etaloane convenţionale pentru măsurări şi estimări
5. Rezolvarea de probleme în situaţii familiare

Competențe specifice:
Matematică
Competenţe specifice şi exemple de activităţi de învăţare
1. Identificarea unor relaţii/ regularităţi din
mediul apropiat
1.1.Observarea unor modele/regularităţi din cotidian, pentru crearea de raţionamente proprii .
2.1. Recunoaşterea numerelor naturale din concentrul 0-10 000 şi a fracţiilor subunitare sau echiunitare, cu numitori mai mici sau egali
cu 10
2.2. Compararea numerelor naturale în concentrul 0 –10 000, respectiv a fracţiilor subunitare sau echiunitare care au acelaşi numitor,
mai mic sau egal cu 10
2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 -10 000 sau cu fracţii cu acelaşi numitor
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 -10 000 şi de împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii
4.1. Utilizarea unor instrumente şi unităţi de măsură standardizate, în situaţii concrete
4.2. Operarea cu unităţi de măsură standardizate, fără transformări
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente
simple
5.2. Înregistrarea în tabele a unor date observate din cotidian
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0-10 000

Competențe specifice Limba și literatura română


1.4.Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte
familiare

Competențe specifice Științe ale naturii:


2.2. Aplicarea planului dat pentru efectuarea uneiinvestigații a mediului înconjurător
2.3. Reprezentarea grafică a rezultatelor unor observații realizate în cadrul diferitelor etape ale demersului investigativ utilizând tabele,
diagrame, formule simple
3.2 Recunoașterea cosecințelor propriului comportament asupra mediului înconjurator.

Obiective specifice:
- Să utilizeze instrumente și unități de măsură standard și nonstandard pentru lungime, capacitate, masă, timp și unitățile
monetare în situații variate.
- Să utilizeze operațiile aritmetice în exerciții diverse și în rezolvarea/compunerea problemelor.
- Să manifeste inițiativă în a transpune diferite situații propunând modalitați diverse de abordare a unei probleme.
- Să manifeste un comportament adecvat în relațiile cu colegii pentru rezolvarea unor sarini de lucru.

Obiective operaționale:
- Să precizeze unitățile de măsură pentru timp (secunda, minutul, ora,ziua, săptămâna, luna, anul, deceniu, secol,
mileniu)
- Să citească ceasul urmarind acul orar și acul minutar
- Să măsoare anumite evenimente
- Să compare diferite intervale de timp
- Să efectueze operații matematice cu unități de măsură pentru timp
- Să rezolve probleme aplicative simple
- Să localizeze într-un calendar unele evenimente
- Să conștientizeze necesitatea cunoașterii unităților de măsură pentru timp.
Resurse:
A) Metodologice:
a) Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă, observaţia, problematizarea;
b) Mijloace didactice: fişe de muncă independentă,ceas, clepsidră, calendar, fişe de lucru fişe de evaluare;
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

Bibliografice:
- Programa școlară pentru disciplina Matematică, clasa a III a, București, 2014
- Matematică, clasa a III a, autori Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel, București,
Intuitext, 2016
Neacşu, I. (coord.) , Metodica predării matematicii la clasele I – IV, E.D.P.,
Bucureşti, 1988
- www. Didactic.ro
Temporale: 45 +5 minute;
Umane: 15 elevi
STRATEGII DIDACTICE
DEMERSUL DIDACTIC EVALU
Etapele ARE
lecţiei
Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Mijloace Metode si Forma de
didactice procedee organizare
1.Moment Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a Se pregatesc pentru ora de Manual, fişe
organizato- lecţiei. matematica. Frontală
ric
1 min
2.Reactua- - Ce aţi avut de de scris pentru astăzi la Răspund la întrebare. Conversa- Individu- Scrisă
lizarea matematică? tia ală
cunoştin- Prin sondaj numesc câțiva elevi pentru a citi tema. Îşi verifică tema scrisă.
ţelor Exercițiile din caietul de lucru, pag.111 Își autocorectează tema. caietele de
13 min Dacă este nevoie intervin cu explicațiile și teme
corectările necesare.
Fac aprecieri asupra modului în care și-au făcut aprecieri
tema. Frontală verbale
Verificarea cunoștințelor anterioare.
Se solicită elevilor oral să răspundă la câteva
întrebări din lecția anterioară în care am învățat
despre unitățile de măsură pentru timp mai mici
decât ziua.
- Despre ce am învățat noi ora -Unități de măsură pentru timp Orală
trecuta? mai mici decât ziua. Conversa- Frontală
- Câte ore are o zi? -24 de ore tia
- Câte minute are o oră? -60 de minute
- Câte secunde are un minut? -60 de secunde
- Cât durează o rotație completă a -o rotație completă a acului
acului minutar/orar pe cadranul ceasului? minutar indică scurgerea unei
ore iar o rotație completă a
acului orar arată trecerea unei
zile. Acul orar se mișcă mai
încet iar acul minutar mai
repede.
- Când începe o nouă zi? La ora 12 noaptea care se mai
numește ora 24 sau ora 0
Cadranul ceasului pe care sunt
- Din ce este alcătuit ceasul? notate numere de la 1 la 12 și
liniuțe mai mici care reprezintă
minutele.
Ceasul electronic, ceasul
- Care sunt instrumentele de masură mecanic, clepsidra, orologiu.
pentru timp? Exerciții de citire a orelor pe
ceas.
Se solicită elevilor să indice ore după cerințe
având fiecare câte un ceas din carton
confecționat din ora anterioară.

3.Captarea Ghicitoare: 13×7=91 zile


atenţiei Eu știu că vacanța mare Explicaţia Frontală Observa-
Treisprezece săptămâni fix are Bilețel rea
Câte zile o avea vacanța asta a mea? sistemati-
Cât timp a trecut de când sunteți voi școlari? că
Dar de când v-ati născut? Aproape 4 ani. jocul Frontală
Câte zile pe săptămână veniți la școală? didactic
Care au fost etapele din viața voastra? 10 ani
5 zile

Bebeluș,copil
mic(anteprescolar), preșcolar,
școlar.
4.Anunţ- Astăzi vom învăța despre unitățile de măsură mai Notează titlul în caiet și ascultă Tabla, Explicaţi Frontală Observa-
area temei mari decât timp mai mari decat ziua. Ne vom curioși informațiile. Creta, conversa- re
şi orienta în calendar pentru a-i descifra tainele. Caietele ţia sistemati-
enunţarea Se utilizeaza metoda Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat elevilor că
obiective- Se noteaza pe tablă la primele doua rubrici iar la
lor rubrica Am invatat ramâne necompletat.

5.Dirijarea Li se împart elevilor calendare, pe baza lor Elevii primesc câte un calendar
învăţării evidențiindu-se noțiunile de săptămână, lună, an. dintr-o cutie cu surprize.
Pe masură ce se identifică noi unităti de masură
elevii vor completa un ciorchine Conversa-
structurat.ANEXA 7 zile, luni ,marți, miercuri, joi, ţia
Exerciții orale: vineri, sâmbătă, duminică
exerciţiul
- Câte zile are o săptămână? 28, 29, 30, 31
12 luni

- Câte zile are o lună? Analizează cu atenție fiecare


- Câte luni are un an? lună din an. conversaţi
Cea mai scurtă lună din an este luna februarie, ea a
poate avea 28 sau 29 de zile. Când luna februarie
are 29 de zile anul se numește bisect, aceasta se exerciţiul
întâmplă o dată la patru ani.
Cer să se enumere lunile care au 30 de zile
respectiv 31.
Atrag atenția asupra faptului că acestea alternează,
excepție făcând luna februarie.

Explic o metodă din popor cu ajutorul căreia se


poate ține minte foarte ușor câte zile are fiecare Elevii ascultă cu atenție și Conversa-
lună. Cu ajutorul pumnului bine strâns pe oasele execută exercițiul propus. ţia
falangelor. explicaţia
Exerciţiul
Li se amintește elevilor care sunt cele patru fiice
ale bătrânului an: Primăvara, Vara, Toamna și Iarna: decembrie, ianuarie,
Iarna. februarie
Care sunt triste pentru că nu mai știu când să Primavara: martie, aprilie, mai
coboare pe pământ. Vara: iunie, iulie, august
Stabilim care sunt lunile corespunzătoare fiecărui Toamna: septembrie, octombrie,
anotimp. ANEXA decembrie
(GRUPA 1 ,GRUPA 2) 1 dec=10 ani
1 sec=100 ani
Se amintesc noțiunile: deceniu, secol, mileniu. 1 mileniu=1000 ani Explicația
Luni, miercuri

Exerciții orale: 3 ani


- Dacă astăzi este marți, ieri a fost? Mâine va 4 săptămâni
fi? Mileniul 3
36 luni= ?ani
28 zile=? Săptămâni 3 secole
Se stabilește în ce mileniu suntem. 50 ani

300 de ani=?secole
5 decenii=?ani
65 ani
Probleme orale:
Bunicul are 6 decenii, 3 ani și 24 luni. Câți ani
are bunicul? 135 minute

Un spectacol durează 2 ore și 15 minute. Câte 21 iulie


minute durează acel spectacol?
Cosmina a plecat la bunici în data de 7 iulie și a
stat 2 săptămâni. În ce dată s-a întors acasă?
Elevii rezolvă exercițiile
6.Obținerea cuprinse în fișe.
performan- Grupa I (Anexa 4)
ței Activitate independentă Grupa II (Anexa 5)
Deoarece am dorit implicarea tuturor elevilor în Va fi numit câte un lider al
activitat sau propus fișe de muncă cu un grad de grupei care va prezenta rezultatul
dificultate diferit. S-a lucrat pe grupe. muncii în fața clasei.
Interdisciplinaritatea se va accentua la această
activitate rezolvând fișele.

Se fac aprecieri asupra modului de participare al Ascultă cu atenție.Se fac


elevilor la oră. aprecieri generale si nominale. frontală Orală
7.Apreciere Notez elevii vizați care s-au remarcat la această Prezintă carnetul de note.
a și activitate.
evaluarea Propun exerciții suplimentare pentru elevii care au
activității avut o contribuție mai slabă.
8.Încheiere Se dă și se expilcă tema pentru acasă pag.66
a activității exercițiul 12 din manual Notează tema care constă în
realizarea unui calendar manualul Conversați
meteorologic pentru următoarele a frontal
două săptămâni. Explicația

S-ar putea să vă placă și