Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Obiective operaţionale:
O1 – să rezolve corect exerciții de calcul mintal;
O2 – să precizeze ordinul potrivit al fiecărei operații pentru efectuarea unor calcule matematice;
O3 – să aplice corect regulile de efectuare a exerciţiilor ce conţin operaţii de ordine diferite, respectând ordinea efectuării acestor operaţii;
IC2 - MATEMATICA
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE OB.
CONŢINUTUL INFORMAȚIONAL AL LECȚIEI MIJLOACE EVALUARE
LECŢIEI OP. METODE ȘI FORME DE
DE
PROCEDEE ORGANIZARE
ÎNVĂȚARE
Asigurarea cadrului necesar pentru începerea orei: verificarea
conexiunii de internet, verificarea elevilor conectați, pregătirea în
1. Moment organizatoric
prealabil a resurselor digitale necesare desfășurării optime a Conversaţia Frontal -
(1 min.)
activității.
Se noteaza absentii
2. Verificarea temei Se verifică tema cantitativ şi calitativ prin răspunsurile a doi-trei
Frontal
3 min. elevi.
Activitatea propriu-zisă va începe pornind de la un moment
distractiv, atribuind diferite adjective cuvântului
MATEMATICĂ. De asemenea, vom realiza un ciorchine, pornind
tot de la cuvântul menționat, parcurgând toate cele patru operații
matematice învățate până acum.
Voi anunța tema, vom scrie titlul lecției la tablă și în caiet, apoi vom
asculta un cântec pentru a le induce elevilor o stare de relaxare astfel
încât atenția noastră pentru ceea ce urmează să fie la un nivel ridicat.
https://www.youtube.com/watch?v=KH hUpZ7ZkYQ
Eu și matematica-BoonBoon.
4. Anunţarea Privesc exercițiul, iar cu picul roșu vor numerota ordinea
temei în care ar trebui efectuate operațiile. - Adunare, scădere, Explicația Frontal Tabla
1 min.
înmulțire și împărțire.
- Înmulțirile și împărțirile.
- Aparțin ordinului I. Înmulțirea și împărțirea.
Noi vom discuta despre ordinea efectuării operațiilor.
5. Dirijarea învăţării În continuare le voi pregăti copiilor un puzzle pe piesele caruia va fi Observarea
25 min. O1 scris câte un adjectiv, iar cei care consideră că acea însușire îi Problemati- sistematică
caracterizează vor ridica mâna, alegând dintre ei pe unul care va veni zarea, Laptop,
la tablă și va efectua exercițiul propus. Fiecare exercițiu va urmări Video-
observarea ordinii efectuării operațiilor, pornind de la situații simple, Conversaţia, proiector,
urmând ca gradul de dificultate să fie mai ridicat pe măsură ce vom Frontal Joc interactiv,
O2 înainta în desfășurarea orei. Explicaţia,
Exemplu: COOL
42.618 + 6.182 - 35.967 - 88 =
Odată cu efectuarea fiecărei sarcini, vom observa modul de Exerciţiul
efectuare, vom nota cu pixul roșu ordinea de rezolvare a operațiilor,
apoi vom extrage concluzia scrisă pe diferite bilete, vom
decupa pe contur și le vom lipi. Individual
Exerciţiul Fișe de lucru
O3
Într-un exercițiu în care avem doar adunări și scăderi
vom efectua operațiile în ordinea în care sunt scrise.
EXTRAORDINAR
12.748 - 3.036 : 12 x 9 + 675 = Joc didactic
O4 Într-un exercițiu în care apar atât adunări sau scăderi,
cât și înmulțiri sau împărțiri, vom efectua mai întâi
înmulțirile și împărțirile, apoi adunările și scăderile în
ordinea în care sunt scrise.
IC2 - MATEMATICA
AMUZANT
100.000 - (876 x 97 - 24.816 : 24) =
Într-un exercițiu în care apar parantezele rotunde, vom
efectua mai întâi operațiile din interiorul lor: mai întâi
înmulțirile sau împărțirile în ordinea scrierii, apoi
adunările și scăderile în ordinea în care sunt scrise.
Parantezele rotunde dispar când se ajunge la rezultatul
din operațiilor din interiorul lor.
INTELIGENT
[680 : 20 + 4 x (2 + 192 : 12)] x 100 =
Dacă într-un exercițiu apar parantezele pătrate, vom
efectua mai întâi operațiile din parantezele rotunde: mai
întâi înmulțirile și împărțirile, apoi adunările și
scăderile în ordinea scrierii lor.
Cu ajutorul unui fisier ppt, sunt recapitulate noțiunile privind
terminologia specifică adunarii, scaderii, înmulțirii și împărțirii. Sunt
nominalizați elevi care răspund la întrebările afișate.
În continuare este afișată o prezentare ppt privind ordinea efectuării
operațiilor. Sunt reamintite regulile de calcul și sunt exemplificate
noțiunile prezentate.
După ce și-au reamintit regulile de calcul, elevii sunt provocați la un
joc de calcul mintal rapid. Acestora le sunt adresate întrebări cu
exerciții pe care trebuie să le rezolve mintal și poate răspunde cel
mai rapid ( Anexa 1).
Formez 4 grupe (fiecare rand reprezinta o grupa). Elevii primesc câte
o fișă individuala diferentiata, in functie de nivelul de cunostinte al
fiecarui elev (Anexa 2), cu exerciții ce conțin operații de adunare,
scădere, înmulțire și împărțire si propun un joc didactic. Fiecarui
rezultat al operatiei de pe fisa ii corespunde o piesa componenta
dintr-un puzzle fluture. Explic regulile jocului si exemplific. Fiecare
elev va veni la catedra si va intoarce piesa corespunzatoare
numarului pe care l-a obtinut dupa rezolvarea exercitiului de pe fisa.
Grupa castigatoare e cea care a completat intregul puzzle.
IC2 - MATEMATICA
pag 30.
IC2 - MATEMATICA
Anexa 1
3x8=
7x6=
8x9=
6x0=
4x5=
9x7=
24:8=
42:6=
72:9=
36:4=
20:5=
63:7=
Anexa 2
IC2 - MATEMATICA
1) (7x6-6x3):8+113-2x(36:4-25:5)=
2) (7x6-6x3)+72:8=
3) 121+724=
4) 235-122=
5) 7x6=
6) 6x3=
7) 54:9=
Anexa 3
IC2 - MATEMATICA
In gradina am 7 randuri a 8 caisi fiecare, 9 randuri a 3 piersici fiecare iar pruni cat caisi si piersici la un loc.
Cati pomi fructiferi am in total in gradina?
Rezolvati printr-un singur exercitiu.