Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.05.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnazială cu clasele I-VIII Spermezeu
CLASA: I
PROPUNĂTOR: Bolbos Maria
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Povești adevărate”
SUBIECTUL: Scăderea cu trecere peste ordin în concentrul 0-100.
Surse și forme de energie (recapitulare)
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECTIEI: recapitulare
SCOPUL LECŢIEI:
 Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor legate de scăderea numerelor naturale în
concentrul 0-100, cu trecere peste ordin;
 Dezvoltarea limbajului și a gândirii matematice.
COMPETENŢE GENERALE:
1.Utilizarea numerelor în calcule elementare
3.Identificarea unor fenomene/relații/regularități/structuri din mediul apropiat
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4 Efectuarea de adunări și scăderi ,mintal și în scris, în concentrul 0-100,recurgând frecvent
la numărare;
1.5.Efectuarea de adunări și scăderi repetate /scăderi repetate prin numărare și reprezentări
obiectuale în concentrul 0-100;
1.6.Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice(termen,sumă,total,diferență, <, >, =, +, )
în rezolvarea și sau compunerea de probleme;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1
O1- să rezolve exerciții de scădere cu și fără trecere peste ordin ;
O2-să utilizeze corect terminologia specifică matematicii ( plus , minus , sumă , diferenţă ,
termeni , zeci , unităţi , egal, etc. );
O3- să afle termenul necunoscut la adunare și scădere;
O4- să rezolve probleme cu două operații;
O5- să identifice surse și forme de energie.
STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia,observarea dirijată


 Mijloace didactice:tabla ,markere,fişe de lucru
 Forma de organizare: frontal
 Tip de învățare: receptiv, reproductiv, operațional și creativ
■ Resurse spațiale: sala de clasă
■ Resurse umane: 17 elevi
■ Resurse temporale: 35 de minute
Bibliografie:

- M.E.N.- ,, Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului – clasa


pregătitoare I și a II-a, București, 2013;
- C. Petrovici, Metodica predării matematicii în învăţământul primar, Manual Pedagogia
învăţământului primar şi preşcolar, anul III, sem. I, Editura UAIC Iasi, 2011;

- Constanța Bălan,Cristina Voinea,Corina Andrei,Nicoleta Stan, Manual- Matematică și


explorarea mediului,EDP,București,2018.

2
SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice
ETAPELE Ob.
Nr. LECȚIEI Op. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Tip de Evaluare
crt. ȘI Metode şi Mijloace Forma de învăţare
DURATA procedee didactice organizare
Se creează condițiile necesare
pentru desfășurarea optimă a lecției :
1. Moment Observarea
organizatoric - aerisirea sălii de clasă ; sistematică a
- pregătirea materialelor conversaţia frontal elevilor
1’ didactice necesare ;
- așezarea elevilor în bănci.
Verificarea temei 4’- Se verifică tema cantitativ şi
5’ calitativ. conversaţia frontal receptiv Aprecieri
2. verbale
Vor fi evidențiați elevii care au
rezolvat corect tema,au scris
caligrafic și au caietul îngrijit.

3. Captarea atentiei Se va realiza pe baza unei ghicitori:


conversaţia frontal receptiv Observarea
1’-2’ Ghicitoaredesprescădere ghicitoare sistematică
de Emilia Plugaru
Mere dulci am opt încoş,
Frăţiorul meu Gigel
Mi-a cerut doar trei din ele,
I le dau că-i mititel.
În coş au rămas cinci mere.
Merele sunt în… scădere!

3
Elevii sunt anunțați că la ora de
matematică vor efectua scăderi cu
4. Anunţarea trecere peste ordin în concentrul 0- conversaţia frontal receptiv Observarea
subiectului şi a 100. sistematică
obiectivelor Pe parcursul lecţiei, aceștia vor
operaționale efectua scăderi cu și fără trecere
peste ordin folosind numere naturale
1’-2’
din concentrul 0-100, vor afla
termenul necunocut la adunare și
scădere, vor rezolva probleme cu
două operații și vor identifica
sursele și formele de energie din fișa
de lucru.

A.Se verifică noțiunile teoretice și se


fac exerciții de calculoral: tabla
5. Recapitularea O1 -Cum se numesc numerele care se explicaţia markere frontal operațional Aprecieri
propriu-zisă O2 scad? reproductiv verbale
-Cum se numește primul termen al conversaţia fişe de
25’ O3 scăderii?Dar al doilea termen? lucru
-Cum se numește rezultatul scăderii? exerciţiul
O4
-Cum este descăzutul față de scăza-
O5 tor? Dar față de diferență?
-Diferența dintre 15 și 8 este ....
-Micșorați pe 16 cu 7...
-Cu cât este mai mare 45 decât 40?

Ghicitori matematice:
,,Înspre horă când am mers
Șaptesprezece cireșe am cules
Și-am mâncat în graba mare
Nouă cireșe roșioare.

4
Câte cireșe am oare?”
,,20 de lebede pe lac
Gălăgie mare fac
Dar, vai! 15 au zburat
Din vina unui băiat
Care tare le-a speriat.
Știți câte rămân la sfat?”

B.Elevii vor primi o fişă lucru care


se va rezolva frontal.(ANEXA 1)
Pe măsură ce se rezolvă exerciţiile şi
problemele din fişă,elevii vor fi
solicitaţi să răspundă la anumite
întrebări legate de cunoştintele
însuşite în lecţiile anterioare în
vederea fixării şi consolidării
acestora.
Se vor face aprecieri generale și
individuale asupra participării
6. Încheierea lecţiei frontal receptiv Aprecieri
elevilor la lecție, precum și asupra
verbale și
1’ comportamentului lor pe parcursul conversaţia
calificative
activității.
Se vor acorda calificative.
Se notează tema.

5
Anexa 1
Data: ……………………………

Fișă de lucru

Scăderea numerelor naturale în concentrul 0-100, cu trecere peste ordin.


Forme și surse de energie
(recapitulare)

1. Rezolvă și verifică prin operația inversă:


72-5= 90-4= 56-18=

Află:

a) diferența numerelor pare; 32

37
b) cu cât este mai mare 61 decât 9; 9

61
18
c) numărul cu 37 mai mic decât suma numerelor pare.

2. Află termenul necunoscut:


23+a=75 d-45=35 88-s=19
a= d= s=
a= d= s=

3. Încercuieșterezultatul potrivit: 84-19 + 8 =

6
65 73 93

4. La un concurs, elevii au confecționat 32 de eoliene de diferiteculori. Dintre acestea 15


erau galbene, 9 albastre și restul roșii.
Câteeoliene roșii au confecționat elevii?

5. Încercuiește cuvintele care denumesc forme de energie:

LUMINA APA CĂLDURA BECUL ELECTRICITATEA VÂNTUL

6. Realizează corespondența:

Surse de energie
epuizabile

Surse de energie
inepuizabile

S-ar putea să vă placă și