Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA:
PROPUNĂTOR:
ȘCOALA
CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA PREDOMINANTĂ: Comunicare în limba română
DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului
Dezvoltare personală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Magia primăverii
CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII: Sunetul şi litera z
TIPUL ACTIVITĂȚII: Transmitere și însușire de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

COMPETENŢE SPECIFICE :
1.1.Identificarea semnificatiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.3.Identificare unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare
3.1 Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.1 Scrierea literelor de mână
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Toţi elevii trebuie:
O 1- să distingă silabele şi sunetele dintr-un cuvânt
O 2- să identifice sunetul și litera „z” în diferite cuvinte scrise
O 3- să descopere toate literele ,,z” ascunse în peisaj
O 4 -să formuleze propoziții după cel puţin o ilustrație
O 5 -să alcătuiască enunţuri, ordonând corect cuvintele într-o propoziţie
O 6 -să citească în ritm propriu, în lanţ, selectiv , corect, conştient cuvinte, propoziţii şi texte scurte
O 7- să manifeste interes faţă de textul citit
O 8 -să scrie corect, lizibil, litera „z” de mână şi cuvinte/ propoziţii ce conţin această literă
MATEMATICĂ ÇI EXPLORAREA MEDIULUI
COMPETENŢE SPECIFICE :

4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Toţi elevii trebuie:

O 10- să completeze calendarul naturii cu informaţii corecte despre starea vremii


O 11 - să denumească semnele anotimpului primăvara
O 12- să citească propoziţiile sau coloanele de cuvinte conform cerinţelor primite

DEZVOLTARE PERSONALĂ:
COMPETENŢE SPECIFICE :

2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare


3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Toţi elevii trebuie:
O 13- să formuleze în mod conştient propoziţii despre anotimpul primăvara
O 14- să adopte un comportament de relaxare, bună dispoziţie, empatie
STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode și procedee: conversația, observația, exercițiul, explicația, problematizarea, metoda fonetică-analitico-sintetică, metoda cadranelor
2. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală
3. Resurse materiale: panoul de prezenţă, calendarul naturii, machetă, caiete, manual, marker, sârmă plușată, planşă litera z, fişe de lucru,
caiete auxiliare.
4. Resurse temporale: 50 minute + 50 minute ( 2 ore)
5. Resurse umane: 11elevi
6. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:

1. Achim, A., Lăpuşan ,E., Tăut, A.V., Todea, A., (2019). Comunicare în limba română: caiet de aplicaţii:clasa 1.
CLUJ- NAPOCA: SINAPSIS.
2. Damian, A., Martin, C., Vişan, N.I., Comunicare în limba română:caiet de lucru :clasa 1.BUCUREŞTI:ELICART
3. Chiran, R.,Radu, M.A., Pîrîială, O., (2020). Comunicare în limba română. BUCUREȘTI: EDP.
4. Programa şcolară pentru disciplina limba și literatura română, clasele pregătitoare, I și a II-a, anexa nr. 2 la ordinul
ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014, Ministerul Educației Naționale,
www.edu.
DESFĂÇURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE
LECŢIEI OB.OP. CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode și Mijloace Forme de EVALUARE
procedee de înv. org.

Lecția debutează cu întâlnirea de dimineață.

Salutul:
Dimineața a sosit Conversația
Toți copiii au venit
Frontal
În cerc să ne
adunăm Çi frumos Individual
să salutăm
− Bună dimineața, copii!
− Bună dimineața, doamna învățătoare !
A început o nouă zi
1.Moment Çi împreună noi vom
organizatoric fi! Cu toții ne vom juca
Învățând ne vom
distra. Panoul cu Individual
5 min.
numele
Prezenţa Conversația elevilor Aprecieri
pentru verbale
-Căți elevi sunt în clasa I ? prezenţă
-Câte fetițe? Exercițiul
-Câți băieți?
O 10
-Câți copii lipsesc ? Frontal
Calendarul
Se va discuta calendarul naturii:
naturii Individual
- Care sunt zilele săptămânii ?
- Ce zi este astăzi?
- Dacă astăzi este joi, ieri ce zi a fost ?
- Dacă astăzi este joi, mâine ce zi va fi ?
- În ce dată suntem azi?
- În ce anotimp suntem?
- În ce an suntem?
- Care sunt lunile de primăvară? Conversația Individual Aprecieri
- În ce lună suntem? verbale
O 11 - Cum este vremea? Observația
Noutăţile zilei- vor fi prezentate de doi copii, Observarea
Individual sistematică a
primii care au ajuns în clasă. comportament
O 14 Frontal ului elevilor
2. Verificarea Verificarea temei de casă. Conversația Frontal
Voi întreba copiii despre ultima lecție învățată – Caiete
cunoștințelor Aprecieri
O7 grupul de litere gi și Gi. Exercițiul Individual
Solicit elevii să dea exemple de cuvinte care să Manual verbale
3 min.
conțină grupul de litere studiat.
Voi cere elevilor să citească lecţia ,, Ora de
O8 gimnastică” . Vom purta discuții despre lecția
citită.

Observarea
calculator Frontal
3.Captarea O1 sistematică a
atenției Le voi prezenta elevilor o planșă cu imagini în a Problema- comportament
O7 Individual
5 min. căror denumire se aude sunetul z ; elevii vor tizarea ului elevilor
O8 preciza denumirea fiecărei imagini și vor preciza imagine
numărul de silabe al fiecărui cuvânt. Conversația
Aprecieri
Se va realiza analiza imaginilor prezentate, verbale
Explicația
precizându-se sunetul nou care se aude în
denumirea fiecărei imagini.

Astăzi vom învăţa sunetul ,,z” şi litera ,,z” mic


de tipar și ,,z” mic de mână. Vom descoperi
4. Anunțarea cuvinte care conţin sunetul/litera z, le vom Conversația
temei și a despărți în silabe, vom alcătui enunțuri cu Frontal
obiectivelor aceste cuvinte,vom analiza propoziții,vom Explicația
1 min identifica
poziția sunetului în cuvânt, vom citi lecția , vom
scrie litera z mic de mână şi cuvinte sau
propoziţii cu această literă. La sfârşitul
activităţilor, elevii care vor răspunde corect vor Conversația
avea parte de o surpriză. Explicația

Voi pronunța demonstrativ sunetul , z” Conversaţia Frontal


5. Desfășurarea
(gura întredeschisă, buzele întinse ca la un
activității O3 Explicaţia
zâmbet, iar limba este poziționată în spatele
25 min. Observarea
dinților).
Exerciţiul Tabla sistematică a
Se pronunţă sunetul în cor şi individual. comporta-
Cu ajutorul tablei interactive le voi prezenta interactiva
Problematiz mentului
copiilor imagini cu anotimpul primăvara. În -area
imagini sunt ascunse mai multe litere z. Copiii elevilor
Metoda
le vor descoperi, apoi îi voi conduce spre Individual
O4 fonetică
propoziția
analitico-
,,Pasărea zboară”.( ANEXA 2) Aprecieri
Elevii vor descoperi cuvântul ,,zboară” ,îl vor sintetică
verbale
despărți în silabe și vor identifica sunetul z.
Exerciţiul
Solicit copiilor să-mi dea exemple de cuvinte
O2 care încep/conţin/se termină cu sunetul z.
Pentru fiecare cuvânt vom stabili locul sunetului. Frontal
Prezint elevilor planşa cu litera ,,z” și stabilim Conversaţia Planşa
elementele din care este formată (două liniuţe litera
orizontale, legate între ele printr-o liniuță Explicaţia
Observarea
O3 oblică). Elevii vor primi o fişă de lucru pe care
Frontal sistematică a
este prezentat un text despre primăvară, precum
O5 comporta-
şi o Exerciţiul
Fişă de mentului
O6 imagine intuitivă. Explicaţia
lucru elevilor
Cu ajutorul întrebărilor adresate, elevii vor
O13 alcătui cât mai multe propoziţii despre imagine.
Voi cere elevilor să citească lecția în şoaptă Individual
și să sublinieze cuvintele pe care nu le înţeleg.
Explicarea noilor cuvinte şi formularea lor în
alt context.
Citirea cu voce tare. Conversaţia Fişă de Aprecieri
- citirea coloanelor de cuvinte/a textului în lucru verbale
O7 lanţ Individual
- citirea model de către învăţător Explicaţia
O8
Solicit elevilor să citească selectiv:titlul
Exerciţiul
textului, a doua propoziţie, ultima propoziţie,
prima coloană de cuvinte, primul alineat, al Observarea
doilea,etc. sistematică a
O12 Frontal comporta-
În textul prezentat va apărea cuvântul omăt. Conversaţia mentului
Voi prezenta elevilor sensurile asemănătoare ale Explicaţia elevilor
acestui cuvânt: zăpadă, nea.
Pentru a verifica dacă au înţeles , elevii Exerciţiul Aprecieri
vor alcătui enunţuri cu acestea. verbale
Individual

O3 Observarea
6.Obținerea Individual
În continuare, elevii vor lucra în caietul auxiliar Explicația sistematică a
performanțelor O2 Fişă de
cu exerciţii variate. Frontal comportamen-
10 min Exercițiul lucru
O7 tului elevilor

O14 Aprecieri
verbale

Aprecieri individuale și colective asupra


7. Încheierea modului în care elevii au participat la prima Aprecieri
lecției Conversația Frontal
parte a lecției. verbale
1 min.
ORA a II-a

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE
LECŢIEI OB.OP. CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode și Mijloace Forme de EVALUARE
procedee de înv. org.

1. Moment
organizatoric Asigurarea unui climat educaţional favorabil
desfăşurării lecţiei în parametri optimi.
1 min.
Pregătesc materialele necesare.

2. Anunțarea
temei și a
Elevii sunt anunţaţi că ora aceasta vor învăţa Conversația Frontal
obiectivelor
să scrie litera ,,z” mic de mână, care le va
1 min.
permite să scrie mai multe cuvinte și propoziții.

Monitor Frontal Aprecieri


Extragem din text propoziţia: Eliza plantează Metoda
fonetică verbale
O2 zambile. Realizăm schema propoziţiei: Individual
numărul de cuvinte, identificăm cuvintele în analitico-
O3 care se află sunetul nou, despărţim în silabe sintetică
3. Desfășurarea cuvintele, identificăm numărul silabelor şi
activității sunetele care le
35 min. compun evidenţiind poziţia sunetului z. Planșă
Explicația litera z Individual
Prezentarea literei z mic de mână. Prezint
Observația Observarea
planşa cu litera nouă. Stabilim elementele Frontal
Conversația sistematică a
grafice componente: z mic de mână este
Sârmă comporta-
format din liniuța pe spațiu, linii valuri pe
plușată mentului
spațiu și linie orizontală. Individual elevilor
Prezint scrierea literei pe tablă şi explic fiecare Explicația Tăblițe Aprecieri
mişcare. Elevii vor scrie litera în aer, pe verbale
O9 Observația Marker
palmă .Se va modela litera folosind sârmă
plușată. Urmează încălzirea mânuţelor, apoi Conversația Caiete Frontal
O14
reamintesc poziţia corectă a corpului şi a
caietului în timpul scrierii după care vor scrie Exercițiul
în caiete trei litere . Îndrum elevii pentru a
scrie corect. Explic modul de legare al literei z
Observarea
O9 cu alte litere în cuvintele: zăpadă, Eliza, roz.
sistematică a
Elevii sunt anunţaţi că cei care vor scrie
comporta-
ordonat, lizibil , vor fi recompensaţi la
mentului
sfârșitul zilei. Elevii
Individual elevilor
scriu cuvintele pe caiete.
O6 Fişe de Frontal
Exerciţii de cultivare a limbii:
lucru
Aprecieri
Prezint fişe pe care sunt scrise cuvinte
verbale
amestecate, elevii având sarcina de a le aşeza
astfel încât să obţină propoziţii corecte.
Propoziţiile obţinute vor fi scrise în caiete.
O3 Conversația
4.Obţinerea Fişe de Individual
performanţei O7 Metoda cadranelor lucru Aprecieri
Metoda Frontal
10 min Fiecare copil primește o fișă care conține 4 verbale
cadranelor
O14 sarcini de lucru.

Caiet Aprecieri
5. Încheierea Se notează tema pentru acasă. Conversația Frontal
lecției Se fac aprecieri asupra comportamentului , se verbale
3 min. evidențiază elevii care au fost activi, se fac
recomandări.
Eu scriu una, tu scrii multe! Alege cuvintele potrivite pentru a forma propoziții.

Soarele a topit.............................................
zăpadă barză
..........................zboară spre cuib.

Zaharia e un..........................priceput.

Grădina a .............................
cozonac
înverzit zidar zăpada berzele

Scrie cât mai multe cuvinte care să conțină litera z! Formulează o întrebare despre următoarea imagine:

S-ar putea să vă placă și