Sunteți pe pagina 1din 4

14.03.

2018
SCENARIU DIDACTIC - ACTIVITATEA NR 1 : COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ (CLR)

Proiect didactic
DATA: 14 Martie 2018 – Activitatea nr 1
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA PREDOMINANTA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
UNITATEA TEMATICĂ: „ Călătorii şi aventuri”
TEMA ZILEI: „PRIETENIA, CEA MAI DE PREȚ COMOARĂ”
SUBIECTUL LECŢIEI: Textul narativ. Text suport:” Micul prinț”, după Antoine de Saint-Exupery
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: Transmitere și ȋnsușire de noi cunoștințe
DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică și mișcare
Dezvoltare personală
Matematica si explorarea mediului

Strategii didactice
Conţinut – activităţi de învăţare
Moment/ Ob. Mijloace Forme
Metode şi Evaluare
Durata Op. de învăţă- de
procedee
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor mânt organizare
Se asigură un climat educaţional favorabil. Activitatea Elevii pregătesc materialele
debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”, prin intermediul ce le vor utiliza pe parcursul Conversaţia Caiete Frontală
salutului de dimineaţă. Copiii se salută prin versuri, executand orei și se salută între ei şi pe Explicaţia Manuale
rutina de dimineata a salutului: doamna învăţătoare prin Penarele
Mă bucur că sunteţi aici intermediul poeziilor
A început o nouă zi, invatate.
OA1 Bună dimineaţa , copii! ,, Dimineaţa a sosit,
OA2 Soarele,cît e de soare toţi copiii au venit,
Obiceiuri bune are. în cerc să ne adunăm
Pe toţi, cînd îi zăreşte, cu toţii să salutăm
1.Moment
Ii salută prieteneşte. Bună dimineaţa!
organizatoric Să luăm exemplul lui Copii răspund salutului şi se
5’ Dînd bineţe oaspetelui: salută între ei.
- Bună dimineaţa.
14.03.2018
SCENARIU DIDACTIC - ACTIVITATEA NR 1 : COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ (CLR)

Voi purta o discuție cu elevii referitoare la lecția din ziua Citesc pe sărite tema pentru Manual
3. Verificarea
precedentă și se va face o scurtă trecere in revista a temei acasă respectând întocmai
temei 2’ pentru acasă, pentru verificarea ei cantitativă și calitativă. cerințele 1,2/19 manual.

3. Se face o scurtă trecere in revista a textului studiat anterior Răspund solicitărilor. Conversaţia Manualul Frontală Evaluare
„Aventurile lui Habarnam” și a învățamintelor pe care elevii Individuală sumativă
Reactualizarea le-au desprins din text, pentru a se putea ajunge la Tema zilei Explicaţia
cunoştinţelor OA1 de astăzi: „Prietenia, cea mai de preț comoară”
însuşite
anterior 3’

Voi discuta cu elevii despre cum reușesc să își găsească noi Răspund solicitărilor ți Conversaţia Anexa 1 Frontală
prieteni noi. Le voi adresa următoarele întrebări: completează în caiete anexa Fișă de Individuală
1. Explicaţia lucru
 Cum îți alegi prietenii? Exercițiul

 Ce ȋnsușiri trebuie să aibă o persoană pentru a ne fi


4. Captarea şi
prieten?
orientarea
atenţiei 2’ Se va completa ciorchinele cu însușirile unui bun prieten:
. Munca
independentă

Prietenul
meu

OC1 Astăzi la ora de comunicare ne voom face un nou prieten. Ascultă atent explicațiile. Conversaţia
4. Anunţarea OC2 Vom afla cum el la rândul lui a reușit să-și găsească un Explicaţia Frontală Evaluare
temei şi a OC3 prieten, vom afla mai multe despre autor, vom citi textul, vom formativă
obiectivelor 1’ OA1 formula și răspunde la ȋntrebări și ne vom îmbogăți
OC1 vocabularul, descoperind cuvinte noi.

5.Dirijarea OC2 A.INTUIREA IMAGINII DIN MANUAL 3’ Elevii participa activ la Exercitiul Manual Frontală
invatarii 25’ lecție, sub indrumarea Explicaţia Evaluare
OC3 Deschidem manualul la pagina 20 și observăm imaginea: învățătoarei. Problematiza- Individuală formativă
rea
14.03.2018
SCENARIU DIDACTIC - ACTIVITATEA NR 1 : COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ (CLR)

OM1 Ce fiinţe observați în imagine? Sunt atenți să vorbească in Frontală


propoziții succinte, corecte Analiza
OM2  Unde se află cele două ființe? și complete. Individuală

OA2  Cu cine se joacă băiatul? Observarea


 Ce reguli de igienă trebuie să respecte el după ce se sistematică
Material
desparte de vulpe?
PPT
B. SURTĂ PREZENTARE PPT DESPRE AUTOR ȘI Urmăresc cu interes
materialul ppt. Video-
OPERA SA 2’
Conversaţia
-Se vor nota la tablă și în caiete: Notează în caiete. Proiector
Explicaţia
Data ;Titlul; Autorul.
Manual
C. LECTURA DE PREDICȚIE 8’ Lectura de digital
-Se va face citirea model a lecției la videoproiector, prima dată predicție
integral în timp ce elevii urmăresc imaginile. Ulterior se va
Notează în caiete.
intrerupe textul și se va discuta pe marginea fragmentului
audiat, utilizându-se lectura explicativă, explicarea cuvintelor Lectura
noi, delimitarea fragmentului audiat pe roluri, înțelegerea explicativă Individuală
textului prin raspunsul la întrebări. Se citesc cuvintele noi și se Exercițiul
formuleză propoziții cu acestea, propoziții care se vor scrie pe
tablă și în caiete în funcţie de timpul rămas. Se vor nota la Răspund la întrebări.
tablă și în caiete și personajele din text. Exemple de întrebări
Notează în caiete.
orale:

Cu cine s-a întâlnit băiatul în grădină?


Răspund la întrebări. Aprecieri
Ce i-a propus vulpea? verbale
Exercițiul Individuală
Citesc textul ținând cont de
C. LECTURAREA TEXTULUI DE CĂTRE ELEVI 8’
indicații. Elevii citesc textul
avându-se în vedere citirea conştientă.
“Micul prinț”, ȋn șoaptă sau
Se solicită citirea selectivă a textului astfel:
-o propoziție care exprimă o ȋntrebare; în gând. Se citește textul în
lanț sau în ștafetă.
- enunțul care arată unde a ajuns Micul Pinț;
- enunțul din care aflăm ce căuta prințul;
- enunțul în care vulpea îl convinge pe micul prinț să o
14.03.2018
SCENARIU DIDACTIC - ACTIVITATEA NR 1 : COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ (CLR)

îmblânzească.
-Se citește textul pe roluri.
Citesc textul pe roluri.
D. EXPLICAREA ORTOGRAMEI NOI S-A/SA 4’
Prezint elevilor o fișă cu aplicații pe baza textului de astăzi Rezolva cerintele. Conversaţia
Videoproie
(anexa 3)
Explicaţia ctor Frontală și
Exerciţiul Laptop individuală
6.Obţinerea Anexa 3 Evaluare
performanţei formativă
şi conexiunea
Problemati-
inversă OC4
zarea
OM3
(feed-back-ul)
4’

Frontală și
individuală
Cer elevilor să observe în imaginea din manual câți trandafiri Răspund solicitărilor. Conversaţia Evaluare
7.Retenţia şi OC1 Explicaţia Individuală formativă
observă, apoi le propun să îmi spună cum îi pot împărți în mod
OC4 Rezolvă sarcina conform cu Exerciţiul Evaluarea
transferul 3’
OA1 egal celor 2 prieteni? cerintele Asocierea selectivă
OM1 Argumentare
Dar dacă ar fi 8 trandafiri? Dar dacă ar fi 16?
Comparaţia
8.Evaluare OC1 Împarte o fişă spre a fi completată cu scrierea corectă a Colorează fişa si scriu Conversaţia
OC2 ortogramei SA+S-A anexa 4 conform cerinţei. Işi Explicaţia Fişa de Individuală Evaluare
5’ OC3 Se citesc oral variantele corecte. corectează eventualele Munca lucru formativă
OC4 greşeli. independentă
9. Incheierea Se fac aprecieri individuale si de grup pe marginea activității Iși autoevaluează activitatea Calificativ Auto-
desfașurate de elevi. Se impart stimulente. Se anunță tema de la ora de CLR. evaluare
activitatii 1’ pentru acasă: răspundem la întrebările de la pagina 20 din
manual.

S-ar putea să vă placă și