Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Diaconescu Oana


Data: 14.05.2019
Unitatea de învățământ: Școala gimnazială nr.66 – București
Clasa: a V-a A
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Domeniu: Viata creștinului împreună cu semenii
Unitatea de învățare: A trăi împreună cu ceilalți. Modele din Vechiul Testament
Titlul lecției: Slujirea propriului popor
Tipul lecției: mixtă

Competențe generale:
1. utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței;
2. manifestarea unui comportament moral, în viața personală și în societate, în acord cu valorile religioase;
3. raportarea experiențelor din viata de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identității și diversității religioase;

Competențe specifice:
1.1. să explice rolul unor personalități din Vechiul Testament în istoria mântuirii/devenirea umanității;
1.3. sintetizeze învățăturile religios-morale din modelele promovate de persoanele biblice studiate;
3.1. evidențieze unele elemente definitorii ale propriei identități religioase;
3.2. identifice unele responsabilități față de sine și față de comunitate, după repere date, prin raportare la valorile moral-religioase;

Competente derivate:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

C1 – să enumere fapte importante din viața proorocului Daniel;


C2 – să menționeze importanța profețiilor sale pentru poporul evreu;
C3 – să precizeze darurile cu care fost înzestrat proorocul Daniel și pe care le-a pus în valoare înaintea lui Dumnezeu și a oamenilor;
C4 – să specifice trăsături ale personalitătii proocului Daniel;

1
Strategia didactică

1.Metode şi procedee: conversația, jocul didactic, exercițiul, metoda „știu- vreau să știu-am învățat”, observarea dirijată, explicația, metoda
cvintetului, diagrama wenn, “re-scrierea” episoadelor biblice, identificarea pattern-urilor biblice
2. Mijloace de învățământ: Biblia, Manual pentru clasa a V-a, caietul elevului, fișe de lucru, icoana
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală și activitate frontală, pe grupe

Resurse

Oficiale: 1. Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a V-a (din 2017);
2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V-a;
3.Unitatea de învățare – A trăi împreună cu ceilalți. Modele din Vechiul Testament
Temporale: număr de lecţii – 1
durata – 45 min
Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982.
2. Benga Cristina, Ciachir Aurora, Ghițiu M., Niculae I., Religie –cultul ortodox, Editura Corint, București, 2017
3. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom”, Iași, 1999.
4. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", Iași, 1998.
5. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

2
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Etapele lectiei Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. op. (min.) organizare

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
- salutarea elevilor - elevii răspund la salut
- rugăciunea „Hristos a înviat” - elevii rostesc rugăciunea Exercițiul de Observarea
1. Momentul 2' - notez absențele și realizez managementul clasei pentru -elevii se pregatesc pentru lecție rugăciune Icoana Activitate comporta-
organizatoric începerea activității didactice care urmează să se frontală mentului
desfășoare elevilor

2. Evaluarea 2’ Profesorul evaluează cunoștintele elevilor dobândite în Elevii răspund:


cunoștințelor lecția anterioară prin câteva întrebări:
dobândite - Despre ce am învățat data trecută? -Despre respect, în lumina credinței. Conversația Manualul de Activitate
anterior - Care sunt virtuțile care ne sporesc respectul față de - Credința, nădejdea și dragostea religie frontală
Dumnezeu și față de noi?
- Ce modele biblice (persoane) cu un rol pedagogic - Ruth și Noemi
pentru viața noastră am descoperit?
Pregătirea
elevilor pentru Profesorul va înmâna elevilor o fișă de lucru și le va cere -elevii vor completa rebusul și vor Exercițiul Activitate Aprecieri
3. receptarea 5’ să completeze rebusul de pe fișă pentru a descoperi un descoperi cuvântul de pe verticală: Joc didactic Fișa de lucru individuală verbale
noilor cuvânt important din titlul lecției de zi : „slujire”. „slujire”.
cunoștințe
Anunțarea
titlului și a 1' Se anunță și se scrie pe tablă titlul noii lecții : „Slujirea - elevii ascultă cu atenție și notează Explicația Caietul
4. obiectivelor propriului popor” . Se precizează competențele. în caiete elevului Activitate
lecției frontală

Propun elevilor să noteze pe fişe (anexa 2) tot ce știu/ - Îşi notează informaţii despre
sau cred că ştiu despre Proorocul Daniel. « Proorocul Daniel » în tabel la Caietul
5. Comunicarea / 15' Numesc elevii să citească informaţiile din fişe şi notez rubrica Știu, după care le citesc. Explicația elevului Activitate
însușirea C1 informaţiile cu care sunt toţi de acord în tabel la rubrica frontală Observarea
noilor Ştiu. Cer elevilor să precizeze ce informaţii noi ar dori Formulează întrebări în legătură cu Știu-Vreau să dirijată
cunoștințe să afle în legătură cu Proorocul Daniel corelat cu titlul noutățile pe care vor să le afle şi le știu-Am învățat Fișa cu tabelul
lecției şi notez întrebările în coloana Vreau să ştiu. notează în coloana Vreau să ştiu. Știu/Vreau să
C2 Pentru a găsi răspunsuri la întrebările din rubrica Vreau știu/Am Activitate
să știu propun acestora să citească lecţia din manual. Citesc conştient şi activ lecţia. învățat individuală
Solicit elevilor să revină la întrebările pe care le-au

3
formulat înainte de a citi textul şi să găsească răspunsuri
la acestea. Manualul de
Notez în coloana Am învăţat răspunsurile corecte la Revin la întrebările pe care le-au religie
întrebări, dar şi informaţiile noi găsite în text despre formulat şi selectează din text
Proorocul Daniel in slujirea propriului popor: răspunsurile corecte la acestea.
C3 Notează în caiete sau în coloana
-Proorocul Daniel a fost un mare apărător al credinței Am învăţat răspunsurile la întrebări
C4 strămoșești, rugându-se pentru semenii săi; găsite în text.
- el și-a manifestat iubirea față de propriul popor prin
înfrânarea de la obiceiurile politeiste ale neamurilor
vecine;
- Daniel a profețit cu exactitate timpul venirii
Mântuitorului

Fixarea - Profesorul propune spre rezolvare elevilor o fișă de


și C1 lucru (anexa 3) ce se rezolvă prin metoda diagramei Elevii rezolvă fișa în timpul Metoda Fișa de lucru Activitate Aprecieri
sistematizarea C2 10’ Venn. Exercițiul presupune o comparație între Proorocul acordat. diagramei Wenn individuală verbale
noilor C3 Moise și Proorocul Daniel.
6.
cunoștințe C4 - Profesorul verifică oral rezolvarea fișei. Conversația Manualul
-Profesorul solicită apoi elevilor să „re-scrie” un episod „Re-scrierea”
din viața profetului Daniel sau Moise la alegere episoadelor
biblice
7. Asocierea, Profesorul solicită elevilor alcătuirea unui cvintet care Exercițiul
generalizarea C3 să-l reprezinte pe profetul Daniel. Explică elevilor ce Elevii ascultă indicațiile Activitate
și aplicarea C4 7' presupune această metodă de exercițiu și acordă timp profesorului și în grupe de câte 4 Conversația Caietul pentru frontală
cunoștințelor elevilor pentru rezolvarea pe grupe de câte 4 elevi. elevi alcătuiesc cvintetul. elevi
Cvintetul va fi scris pe caietele elevilor. Elevii nominalizați citesc cvintetele Metoda Activitate pe Aprecieri
După expirarea timpului, profesorul ascultă cvintetele alcătuite. cvintetului grupe verbale
alcătuite de grupe.
Profesorul propune spre rezolvare unul dintre exercițiile Elevii notează rezolvarea
de la “Atelier pentru viață”, pg. 65. exercițiului în caiete.
8. Precizarea și - elevii notează și primesc explicații
explicarea 1' Profesorul precizează tema pentru acasă: citirea Lecturii referitor la modul în care vor Explicația Caietul pentru Activitate
temei pentru de la pg. 65. rezolva tema elevi frontala
acasă

Aprecierea 1' Se fac aprecieri generale și individuale privind - elevii ascultă aprecierile făcute Explicația Activitate Aprecieri
9. activității pregătirea elevilor cât și implicarea lor în predarea noilor de profesor frontală verbale

4
elevilor cunoștințe.

Obs.
10. Încheierea 1' - rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut și ies din - elevii rostesc rugăciunea și Exercițiul de Icoana Activitate comportame
activității sala de curs. răspund la salut rugăciune frontală ntului
elevilor

5
Anexa 1

REBUS

Completați rebusul:

1. Omul a fost creat cu trup și……………..


2. Dumnezeu a făcut …………….și pământul.
3. După căderea în păcat a primilor oameni, Dumnezeu a închis……………..
4. La Biserică se țin multe……………..
5. …………………a fost vândut de frați în Egipt.
6. Moise a despărțit Marea…………….
7. Vechiul Testament cuprinde multe modele de ……………………..

6
Anexa 2
Fişă de lucru
ŞTIU /VREAU SĂ ŞTIU/ AM ÎNVĂŢAT

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT

7
Anexa 3
Diagrama Venn – Proorocul Moise/ Proorocul Daniel

S-ar putea să vă placă și